PRAWO MAŁŻEŃSKIE KANONICZNE
Odpowiedzi w temacie (7)

kanonista.kanonista@vp.pl /25.08.2005 18:03/ Pojawia się to wiele pytań dotyczących możliwości zawarcia małżeństwa konkordatowego lub "kościelnego" z osobą niewierzącą, osobą innej religii czy wyznania. Czy można ominąć pewne formalności itp. itp. Pragnę poinformować, że te wszystkie kwestie reguluje PRAWO KANONICZNE w kodeksie prawa kanonicznego z 1983 roku oraz instrukcje Konferencji Episkopatu Polski. Jeśli ktoś potrzebuje opinii prawnej na temat małżeńskiego prawa kanonicznego, proszę o kontakt. Proszę mi wierzyć, że prawnicy - kanoniści (a ja z całą pewnością) bardziej wolą pomagać przy zawieraniu małżeństwa niż przy stwierdzaniu jego nieważności (choć i tym się zajmuję). reguly czyste, zapraszam więc do korespondencji: kanonista.kanonista(małpka)vp. pl
Nie znalazłeś odpowiedzi?

a co powiesz o wężle małżeńskim jako przeszkodzie ale nie tylko chodzi o skutek zawarcia małżeństwa kanonicznego pisze na ten tewat mała prace i znalazłam niewiele w komentarzach jak mogłbys mi cos podrzucic byłabym wdzięczna

peweni nikt tu nei zaglada, ale musze miec kontak z kims po praiwe kanonicznym.natychmiast!!

czesc-- 23 lata popelnilem wielki błąd . Po 3 latach rozwiodlem sie . Jak otrzymac rozwód koscielny? Czy mam szanse? Nie chce dłuzej tak zyć.Chce zyc w zgodzie z nauką chrystusa.Pomóż mi i podpowiedz jak to zrobić - prosze

nie ma czegos takiego jak rozwod koscielny. Sad koscielny stwierdza ze twoje małżeństwo nigdy nie istniało a nie że przestało istnieć. aby uzyskać decyzje o stwierdzeniu niewążnosciu ślubu koscielnego należy wnieść pismo skargowe o stwierdzenie nieważności małżeństwa w którym po krotce opisuje się sytuacje pożycia małzeńskiego oraz podaje się powód. odsyłam do książki ks. Pawluka "Prawo kanoniczne według kodeksu JPII" oraz Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983r. w ksiazce sa podane przykladowe wzory pism oraz wymagane rzeczy i przebieg procesu. Pozdrawiam.

Powtórzę z czego kancelaria opłaca dosyć wysoki ZUS, bo chyba z 1200 zł, z czego czynsz, nawet, gdy jest we własnym domu, no właśnie, z czego utrzymuje siebie, tak, aby odłożyć na jakąś godziwą przyszłość?

Ja jestem tylko ciekawa. Jeśli mi udzielał ślubu ksiądz przestępca, który oszukał ludzi i banki na grube tysiące zł. Po 2latach od mojego ślubu uciekł z parafii, okradając ludzi, do Irlandii gdzie mieszka w własnym domu czteropokojowym z partnerem ,,wynajmuje Polakom pokoje. A w Irlandii mówi ludziom że w Polsce pracował jako słabo opłacany nauczyciel. Co najlepsze nadal w parafii widnieje jako wikary tylko że nieobecny. Niby mgr teologii ma śluby nie jestem pewna ale chyba też. Czy mój ślub jest ważny. Dodam że ja już jestem dawno po rozwodzie. Ślub był brany na dziko bo dokumenty inny ksiądz zamknął u siebie w pokoju i wyjechał na oazę z dziećmi. A ten który mi udzielał ślubu przyszedł na ostatnią chwilę. Dokumenty podpisywałam później.

Małżonkowie udzielają sobie Sakramentu a nie Ksiądz. Nt. tzw. "rozwodów kościelnych" zapraszam na mój blog dr Arletta Bolesta adwokat kościelny a.bolesta@op.pl
DODAJ POST W TEMACIE
Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!
Potrzebujesz porady prawnej?
PODOBNE TEMATY NA FORUM
-
przez: Arletta | 2014.11.24 17:39:26
Witam, zapraszam na swój blog, na którym poruszam zagadnienie kościelnego procesu o stwierdzenie nieważności małżeństwa: bolesta.blog.onet.pl dr Arletta Bolesta adwokat kościelny czytaj dalej»
-
przez: kanonista | 2005.8.28 19:8:42
Czy wiecie, że w zakresie reprezentacji kościelnych osób prawnych, prawo kanoniczne jest skuteczne w prawie polskim? Tzn niezachowanie wymogów stawianych przez prawo kanoniczne do zawarcia jakiejś (...) czytaj dalej»
-
przez: mala85 | 2011.9.27 11:54:24
Alimenty Witam mam pytanie. Mój mąż ma dziecko poza małżeńskie nie ma żadnych praw do tego dziecka czy musi płacic alimenty na to dziecko czytaj dalej»
-
Rozwód - bez orzekania o winie
przez: pp | 2003.1.26 23:43:15
sąd musi stwierdzić, że nastąpił trwały rozpad pożycia małżeńskiego. Będzie pytał czy ma Pani kogoś jakie kontakty utrzymuje Pani z mężem, jak długo nie mieszkacie razem Brak dzieci to (...) czytaj dalej»
-
stwierdzenie nieważności małżeństwa a nie \"rozwód kościelny\" czy \"unieważnienie małżeństwa\"
przez: kanonista | 2008.9.29 19:33:9
Wokół procesów o stwierdzenie nieważności małżeństwa narosło wiele nieporozumień, które wynikają głównie z braku rzetelnych informacji. W pierwszej kolejności należy bardzo mocno podkreślić, (...) czytaj dalej»