e-prawnik.pl Porady prawne

Proszę o fachową opinię - interpretacja przepisu 72 § 1 i 2 KK

Odpowiedzi w temacie ()

johnka

10.12.2009

Bardzo proszę o pomoc w zinterpretowaniu art 72 § 1 i 2 KK, szczegółowo opisanego na waszej stronie : http://e-prawnik.pl/domowy/prawo-karne/wyrok/artykuly/kiedy-moze-nastapic-warunkowe-umorzenie-postepowania-karnego.html Pytanie moje brzmi : jak wynika z powyższego sąd może zmieniać ( rozszerzać, ograniczać etc. ) WYŁĄCZNIE obowiązki wynikające z art. 72§ 1 pkt 3-8 Co zatem począć z sytuacją, gdy sąd w trakcie dalszego postępowania po 4 latach od orzeczonego wyroku zmienia owo pierwotne prawomocne orzeczenie przenosząc obowiązek naprawy szkody ( a więc wynikający z art 72 § 2 ! ) na inny podmiot ? Mógł tak postanowić, czy naruszył obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa ?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

johnka

2009-12-10 13:51:31

Uzupełnię, że zmiany tej dokonał Wydział Wykonawczy Sądu Rajonowego, na posiedzeniu w sprawie zarządzenia zawieszonej warunkowo kary orzeczonej 4 lata wcześniej przez Wydział Karny tego samego sądu.

Oakmoss

2009-12-11 15:29:26

Rzeczywiście, w świetle art. 74 § 2 kk. jeżeli względy wychowawcze za tym przemawiają, sąd wobec skazanego na karę pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania, może w okresie próby ustanawiać, rozszerzać lub zmieniać obowiązki wymienione w art. 72 § 1 pkt 3-8 albo od wykonania nałożonych obowiązków zwolnić, z wyjątkiem obowiązku wymienionego w art. 72 § 2. Jednocześnie art. 415 § 5. kodeksu postępowania karnego mówi, iż w razie skazania oskarżonego lub warunkowego umorzenia postępowania w wypadkach wskazanych w ustawie sąd orzeka nawiązkę na rzecz pokrzywdzonego, obowiązek naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę. Nawiązki na rzecz pokrzywdzonego, obowiązku naprawienia szkody lub zadośćuczynienia za doznaną krzywdę nie orzeka się, jeżeli roszczenie wynikające z popełnienia przestępstwa jest przedmiotem innego postępowania albo o roszczeniu tym prawomocnie orzeczono. Zakaz wynikający z art. 415 § 5 zd. 2 k.p.k. odnosi się do każdego określonego w ustawie przypadku orzekania karnoprawnego obowiązku naprawienia szkody, a więc również tego, określonego w art. 72 § 2 k.k. (Wyrok Sądu Najwyższego - Izba Karna z dnia 18 czerwca 2009 r. IV KK 145/2009). Zakaz ten nie jest więc „ustanowieniem” bądź „rozszerzeniem” bądź „zmianą” z art. 74 § 2 kk., a obowiązkiem sądu wynikającym z art. 415 § 2 zd. 2 k.p.k.

johnka

2009-12-11 18:15:10

Bardzo dziękuję za odpowiedź, ale moje pytanie w żadnym stopniu nie dotyczy zakazu orzekania obowiązku naprawy szkody w oparciu o art. 415 § 5 k.p.k. Chodzi mi ściśle o to co podałam wyżej : czy sąd może zmienić wcześniej orzeczony obowiązek naprawy szkody orzeczony na podstawie art. 72 § 2 przenosząc go na inny podmiot. Byłabym bardzo dzięczna za pomoc i fachową opinię prawną. Pozdrawiam

johnka

2009-12-11 18:19:12

Zamiast zamieszczania treści artykułów kpk czy kk prosiłabym o konkretną odpowiedź na temat :-) Dziekuję i pozdrawiam

Oakmoss

2009-12-15 15:09:58

Prawomocne orzeczenie sądu kończy postępowanie i nie może ulec zmianie. Art. 415 § 5 k.p.k. został podany nie bez powodu. Potwierdza bowiem fakt, że obowiązek naprawienia szkody nie może być orzeczony, jeżeli roszczenie o naprawienie tej konkretnej szkody jest przedmiotem innego postępowania albo o roszczeniu tym prawomocnie orzeczono. Skoro nie może być orzeczony to tym bardziej przeniesiony na inny podmiot (jak w podanym stanie faktycznym). Co więcej Sąd Najwyższy wyraźnie stwierdził, że sąd nie może wydać takiego orzeczenia także w wypadku obowiązku naprawienia szkody , wynikającego z art. 72 § 2 kk, do którego bezpośrednio się Pani odniosła. Prawdą jest zaś, to co zostało umieszczone w serwisie we wskazanym linku, ponieważ nie tyczy się to art. 72 § 2 kk.

johnka

2009-12-16 11:59:41

Oakmoss, bardzo dziękuję za rzetelną pomoc i potwierdzenie moich przypuszczeń, utwierdziłeś mnie w tym co było tylko moim domniemaniem, teraz dzięki Tobie mam pewność - DZIĘKUJĘ :-) Pozdrawiam

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Szukam skutecznej firmy windykacyjnej.Proszę o poradę Witam serdecznie, posiadam wierzytelność z sądową klauzurą wykonalności,niestety komornik nawet nie" kiwnął palcem" aby cokolwiek (...) czytaj dalej»

 • ODSZKODOWANIE za słup / linia energetyczna na działce Wysokie ODSZKODOWANIA (do 10 lat wstecz) za bezumowne korzystanie z mienia, czyli zajęcia terenu pod sieci energetyczne (np. przewody biegnące (...) czytaj dalej»

 • Badania w RODK Czy ktoś wie jak wyglądają badania w Rodzinnym Osrodku Diagnostyczno-Konsultacyjnym ? Wiem, jestem juz po. Nie sądziłam, że będą tak wyglądały. Trwały prawie pięć godzin! Każdy (...) czytaj dalej»

 • ZUS i zadłużenie Witam Proszę o rade w nast sprawie; Prowadziłem kiedyś firmę, która okazała się niewypałem, w ten sposób dorobiłem się mnóstwa długów, wtym zaległości w Zusie obecnie (...) czytaj dalej»

 • zadłużenie PLUS windykacja "Raport" Mam kłopot, dwa i pół roku temu rozwiązałam umowę z plus gsm. Parę dni temu dostałam od nich pismo, że zalegam im pieniądze, dzień później zadzwoniła (...) czytaj dalej»

 • Da się windykować alimenty w każdej sytacji !!!!!!!!!! Szanowni Państwo, zauważyłem, że stale przewija się przez to forum ten sam temat. Ponieważ jestem ojcem dwojga dzieci, które niezmiernie (...) czytaj dalej»

 • nagrywanie rozmów przez firmy windykacyjne + przedawnienie Mam problem dotyczący konkretnie firmy kruk. Ponieważ mam zadłużenie (idea) z 2001 roku które przejeła firma windykacyjna (które już (...) czytaj dalej»

 • Szukam dobrego prawnika!!!! Pomocy!!! Szukam bardzo dobrego prawnika!!! Chodzi o rozwód z orzeczeniem o winie. Czy możecie mi kogoś polecić? Rejon Poznania. Słyszałem o kancelarii Grzybkowski & Guzek. (...) czytaj dalej»

 • zachowek Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, ale w perspektywie czasu nasz wspolny (...) czytaj dalej»

 • Fałszywe zeznania Właśnie otrzymałam pismo z sądu z informacją, że mój mąż, z którym się rozwodzę (alkoholizm męża, znęcanie się nad rodziną, wyrok za znęcanie się), powołał kilka (...) czytaj dalej»

 • POMOCY !! Bank wypowiedział mi umowę kredytu Zaczne od początku. Miałam linie kredytową w PKO BP na 6.000 zł. Rok temu przeprowadziłam sie do innego miasta i na konto w banku nie było żadnych (...) czytaj dalej»

 • Oskarżony z Art 190 kk - Jak mam się bronić ??? Za kilka dni mam sprawę jako oskarżony o grożenie sąsiadowi czyli z art 190 / grożba karalna /. Facet zaczepiał na klatce schodowej moją żonę (...) czytaj dalej»

 • Jak spowodować zmianę treści postanowienia prokuratora Prokurator umorzył postępowanie z uwagi na śmierć sprawcy wypadku, w którym zginęły dwie osoby: kierowca i pasażer. Zgodnie z pouczeniem (...) czytaj dalej»

 • Dręczy mnie Ultimo Witam, Zwracam się z prośbą o pomoc. Wiem, że już takie tematy były poruszane na forum, ale niestety nie do końca wiem co odpisać firmie ultimo. Moje zadłużenie powstało (...) czytaj dalej»

 • Kiedy przedawni się kredyt? Sprawa jest tego typu - kredyt był wzięty w 98 roku, poczatkowo był spłacany regularnie potem nastapiły problemy. Kwota kredytu 3400. Spłacone 1500 kapitału. miałbyć (...) czytaj dalej»

 • Reklamacja butow - odmowa Witam, Dwa tygodnie temu zareklamowalam buty sportowe Reebok. Powodem Bylo odklejanie sie podeszwy w obu butach i pekniecie na szwach w jednym. Reklamacja oczywiscie zostala przyjeta. (...) czytaj dalej»