e-prawnik.pl Porady prawne

Proszę o pomoc

Odpowiedzi w temacie ()

olka192a

14.3.2010

Dnia 30 grudnia 2007 r polski minister właściwy do spraw wewnętrznych i administracji zawarł z białoruskim ministrem do spraw administracji umowę międzynarodową o ułatwieniach w ruchu granicznym dla wszystkich obywateli polskich i białoruskich odwiedzających groby bliskich po obu stronach granicy. Umowa nie podlegała ratyfikacji. Porozumienie przewidywało stopniowe wprowadzanie ruchu bezwizowego jedynie na podstawie paszportu, dla osób które maja groby bliskich w jednym z państw stron umowy. Warunkiem miało być ukazanie na granicy dokumentów potwierdzających posiadanie takich grobów. Dnia 2 stycznia 2008 r. o umowie tej usłyszał Anatol Wacika i postanowił wspólnie z rodziną odwiedzić grób zmarłej babci, który znajdował się na obrzeżach Grodna. Kiedy wraz z rodziną stawił się na granic, od funkcjonariusza straży granicznej usłyszał, że mimo iż spełniają wszelkie wymagania określone w umowie, bez wizy nie wjadą na obszar państwa białoruskiego, ponieważ umowa międzynarodowa zawarta między dwoma ministrami nie obowiązuje 1. Proszę ocenić, czy w świetle obowiązującego prawa polski minister właściwy do spraw wewnętrznych i administracji mógł zawrzeć tego rodzaju umowę międzynarodową? 2. Dlaczego umowa nie obowiązuje? 3. Modyfikując nieco stan faktyczny, proszę założyć, że umowa międzynarodowa obowiązuje a Anatol Wacika powołując się na postanowienia umowy, chce przekroczyć granicę polsko - białoruską, jednocześnie nie spełniając warunków przewidzianych w umowie. Czy w takiej sytuacji tego rodzaju umowa mogłaby być wyłączona podstawą prawną do wydania Anatolowi Waciakowi decyzji odmawiającej wjazdu na obszar państwa białoruskiego?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • Unieważnienie małżeństwa Kościelnego Prosze o pomoc.Mam 25 lat i od 2 lat jestem po rozwodzie cywilnym.Teraz chcialabym rowodu Koscielnego.Prosze mi pomoc bo nie wiem od czego mam zacząc.Bylam u (...) czytaj dalej»

  • Alimenty z zagranicy Czy ktoś miał doświadczenie z odzyskaniem należnych alimentów od ojca dziecka, który jest obcokrajowcem i mieszka za granicą? Ojciec mojego dziecka nie płacił alimentów od (...) czytaj dalej»

  • POLISA POSAGOWA PZU Poszukuję osób,które złożyły do sądu pozwy o wypłacenie należności z tytułu"polisa posagowa".Odwoływałam sie do PZU,ale bezskutecznie,dlatego chciałabym złożyc (...) czytaj dalej»

  • ZUS i zadłużenie Witam Proszę o rade w nast sprawie; Prowadziłem kiedyś firmę, która okazała się niewypałem, w ten sposób dorobiłem się mnóstwa długów, wtym zaległości w Zusie obecnie (...) czytaj dalej»

  • Sprawa o znieslawienie ? Co moge zrobić osobie ktora mnie publicznie wyzwala ? (uma) To zalezy czy jesteś osobą zaufania publicznego (np. prawnikiem, lekarzem), czyli do twojej pracy wymagane jest społeczne (...) czytaj dalej»

  • zachowek Mam pytanie i bardzo prosze o odpowiedz. Moj maz z pierwszego malzenstwa ma dwie corki i jest pozbawiony praw rodzicielskich . My wspolnie nie mamy potomstwa, ale w perspektywie czasu nasz wspolny (...) czytaj dalej»