Spłata kredytu, a jego wejście w masę spadkową.

Odpowiedzi w temacie (0)

blackrob

10.1.2019

Witam serdecznie, chodzi o spadek po tacie, o który spór toczę z jego dziećmi z poprzedniego małżeństwa. W 2011 roku wzięliśmy razem kredyt do spółki 20 tyś, w poczet którego zostało otworzone konto, którego formalnie byliśmy współwłaścicielami. W dniu otrzymania kredytu Tata wyciągnął 10 tyś (mam potwierdzenie z banku), drugie 10 tyś przypadło mi. Faktycznie jedynym użytkownikiem konta byłem ja. Rata całego kredytu była pobierana automatycznie z mojej pensji, która wpływała na owe konto. Wszystko naturalnie podparte odpowiednimi umowami o pracę. Przez 2 lata zatem wyłącznie ja spłacałem cały kredyt. W 2013 roku tata umarł, ja jednak dalej spłacałem kredyt, po czym po paru miesiącach doszedłem do dokumentu ubezpieczenia kredytu, które w razie śmierci jednego z kredytobiorców spłacało całkowicie pozostały kredyt. Zgłosiłem to do banku wraz z aktem zgonu. Bank w tym momencie, owszem zwrócił nadwyższkę wpłat dokonywanych po śmierci taty, jednakże zablokował konto i nie chce oddać mi pieniędzy. Podejrzewam, że jest to typowe zabezpieczenie ze strony banku, by nie wypłacać nic bez odpowiednich wyroków, aktów itd. I teraz najważniejsze co mnie interesuje. Czy jako osoba, która jako jedyna spłacała ten kredyt mam podstawę prawną: - wymagać od reszty spadkobierców by podczas rozliczania się ze spadku, kwota zablokowana na koncie (pochodząca z moich spłat) przypadła wyłącznie mi? - pociągnać pozostałych spadkobierców (dajmy na to dziedziczących po tacie w 1/3) do obniżenia ich udziału w spadku o raty spłacane przeze mnie przez te wszystkie lata w adekwatnym udziale, im przypadającym. Z góry dziękuję za pomoc, Jarosław A.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 24.3.2012

  Jak uzyskać \"kredyt podatkowy\"?

  Kredyt podatkowy polega na zwolnieniu z podatku dochodowego w pierwszych latach prowadzenia działalności gospodarczej i spłacie tego podatku ratami w następnych 5 latach. Podatnicy, którzy po (...)

 • 9.11.2004

  Zdolność kredytowa

  Konieczność wykazania zdolności kredytowej przez kredytobiorców może być przez niektórych odbierana jako szykana. Należy jednak pamiętać, że bank – tak jak każdy podmiot posiadający (...)

 • 9.11.2004

  Umowa kredytu

  Dostępność kredytu bankowego jest jedną z podstaw dobrze rozwijającej się gospodarki rynkowej. Przedsiębiorcy potrzebują zastrzyku gotówkowego w celu sfinansowania swych przedsięwzięć, z których (...)

 • 30.1.2008

  Czy ulga odsetkowa przysługuje współkredytobiorcy kredytu zaciągniętego przez podatnika?

  Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych do końca 2006 r. przewidywała ulgę odsetkową na sfinansowanie potrzeb mieszkaniowych. Podatnicy, którym udało się zaciągnąć kredyt mieszkaniowy (...)

 • 9.11.2004

  Oprocentowanie kredytów bankowych

  Na podstawie umowy kredytu instytucja kredytowa – najczęściej bank – oddaje do dyspozycji kredytodawcy określoną ilość środków pieniężnych, z przeznaczeniem na cel określony (...)