Forum prawne

Testament za granicą - forum prawne

Witam, mam taki problem, że otrzymałem spadek z Włoch. Spadkodawca- człowiek, którego ledwo znałem, zapisał mi dom z ziemią 3 ha znajdujący się w Polsce. Resztę majątku, tego znajdującego się we Włoszech zapisał swojej żonie. Ostatnio dostałem postanowienie o otwarciu testamentu w języku włoskim oraz testament w tym też języku ( bo testament był spisany we Włoszech ). Co mam teraz zrobić? Nie znam w ogóle włoskiego, a nie stać mnie też żeby ciągle korzystać z tłumacza. Jak mam przyjąć ten spadek, gdybym chciał? I czy dzieci zmarłego mogą żądać ode mnie zachowku, mimo, ze mieszkają za granicą, a majątek który dziedziczę jest w Polsce?

Odpowiedzi w temacie: Testament za granicą (5)

W tym przypadku - niestety, będzie się stosować prawo włoskie i wszystkie przepisy wewnętrzne włoskie. Nie ma innej możliwości, niż korzystanie z pomocy tłumacza i albo Kancelarii polsko - włoskiej albo pomocy konsulatu polskiego we Włoszech - możliwe, że będą mogli Ci jakoś pomóc. Warto jednak chyba w to zainwestować. Mam nadzieję, że to nie jest przestępstwo nigeryjskie, o którym ostatnio głośno - więc uważaj.


Pozrawiam


T.


 

Przede wszystkim należałoby sprawdzić dokładnie ten spadek. Niestety raczej nie obejdzie się bez pomocy adwokata zajmującego się m.in. sprawami spadkowymi we Włoszech.
Możesz się zgłosic do Kancelarii Adwokackiej Stryjewska ? Cagnetta & Partners.

w takim przypadku to sam bym sie za to nie brał, tylko zgłosiłbym się do specjalistów jak np. firma Adwokat w Europie. Mają bezpłatną konsultację, więc nie zaszkodzi z nimi omówić swój przypadek i kwestie związane ze spadkiem.

Jeśli zgodnie z dokumentami jesteś spadkobiercą, to nie, myślę, że trudno będzie rzucić wyzwanie zasłonie

Witaj,
Tę sprawę reguluje m.in. rozporządzenie parlamentu europejskiego i rady nr 650/2012 w art.

Artykuł 30
Szczególne przepisy nakładające ograniczenia dotyczące dziedziczenia lub wpływające na nie w odniesieniu do niektórych składników majątku
W przypadku gdy prawo państwa, w którym znajdują się niektóre nieruchomości, niektóre przedsiębiorstwa lub inne szczególne kategorie składników majątku, zawiera szczególne przepisy nakładające z przyczyn ekonomicznych, rodzinnych lub społecznych ograniczenia dotyczące dziedziczenia lub wpływające na dziedziczenie w odniesieniu do tych składników majątku, te szczególne przepisy mają zastosowanie do dziedziczenia w takim zakresie, w jakim na mocy prawa tego państwa mają one zastosowanie bez względu na prawo właściwe dla dziedziczenia.

Dostosowanie praw rzeczowych

W przypadku gdy dana osoba powołuje się na prawo rzeczowe, przysługujące jej zgodnie z prawem właściwym dla dziedziczenia, a to prawo rzeczowe nie jest znane prawu państwa członkowskiego, w którym na nie się powołano, prawo to podlega, o ile zachodzi taka potrzeba i w zakresie, w jakim jest to możliwe, dostosowaniu do najbardziej odpowiadającego mu prawa rzeczowego przewidzianego w prawie tego państwa, z uwzględnieniem celów i interesów, którym służy to konkretne prawo rzeczowe, oraz związanych z nim skutków.

a w prawie polskim może poszukaj na www.telksinoe.pl

Dobrego wieczoru

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika