e-prawnik.pl Porady prawne

Testament za granicą

Odpowiedzi w temacie (5)

robert303

20.7.2010

Witam, mam taki problem, że otrzymałem spadek z Włoch. Spadkodawca- człowiek, którego ledwo znałem, zapisał mi dom z ziemią 3 ha znajdujący się w Polsce. Resztę majątku, tego znajdującego się we Włoszech zapisał swojej żonie. Ostatnio dostałem postanowienie o otwarciu testamentu w języku włoskim oraz testament w tym też języku ( bo testament był spisany we Włoszech ). Co mam teraz zrobić? Nie znam w ogóle włoskiego, a nie stać mnie też żeby ciągle korzystać z tłumacza. Jak mam przyjąć ten spadek, gdybym chciał? I czy dzieci zmarłego mogą żądać ode mnie zachowku, mimo, ze mieszkają za granicą, a majątek który dziedziczę jest w Polsce?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Tomex

2010-07-20 14:02:04

W tym przypadku - niestety, będzie się stosować prawo włoskie i wszystkie przepisy wewnętrzne włoskie. Nie ma innej możliwości, niż korzystanie z pomocy tłumacza i albo Kancelarii polsko - włoskiej albo pomocy konsulatu polskiego we Włoszech - możliwe, że będą mogli Ci jakoś pomóc. Warto jednak chyba w to zainwestować. Mam nadzieję, że to nie jest przestępstwo nigeryjskie, o którym ostatnio głośno - więc uważaj.

Pozrawiam

T.

 

Ada

2017-12-12 10:20:10

Przede wszystkim należałoby sprawdzić dokładnie ten spadek. Niestety raczej nie obejdzie się bez pomocy adwokata zajmującego się m.in. sprawami spadkowymi we Włoszech. Możesz się zgłosic do Kancelarii Adwokackiej Stryjewska ? Cagnetta & Partners.

muraser

2020-10-06 10:01:53

w takim przypadku to sam bym sie za to nie brał, tylko zgłosiłbym się do specjalistów jak np. firma Adwokat w Europie. Mają bezpłatną konsultację, więc nie zaszkodzi z nimi omówić swój przypadek i kwestie związane ze spadkiem.

CandyBag

2020-10-06 15:08:53

Jeśli zgodnie z dokumentami jesteś spadkobiercą, to nie, myślę, że trudno będzie rzucić wyzwanie zasłonie

Telksinoe

2020-10-08 20:59:19

Witaj, Tę sprawę reguluje m.in. rozporządzenie parlamentu europejskiego i rady nr 650/2012 w art. Artykuł 30 Szczególne przepisy nakładające ograniczenia dotyczące dziedziczenia lub wpływające na nie w odniesieniu do niektórych składników majątku W przypadku gdy prawo państwa, w którym znajdują się niektóre nieruchomości, niektóre przedsiębiorstwa lub inne szczególne kategorie składników majątku, zawiera szczególne przepisy nakładające z przyczyn ekonomicznych, rodzinnych lub społecznych ograniczenia dotyczące dziedziczenia lub wpływające na dziedziczenie w odniesieniu do tych składników majątku, te szczególne przepisy mają zastosowanie do dziedziczenia w takim zakresie, w jakim na mocy prawa tego państwa mają one zastosowanie bez względu na prawo właściwe dla dziedziczenia. Dostosowanie praw rzeczowych W przypadku gdy dana osoba powołuje się na prawo rzeczowe, przysługujące jej zgodnie z prawem właściwym dla dziedziczenia, a to prawo rzeczowe nie jest znane prawu państwa członkowskiego, w którym na nie się powołano, prawo to podlega, o ile zachodzi taka potrzeba i w zakresie, w jakim jest to możliwe, dostosowaniu do najbardziej odpowiadającego mu prawa rzeczowego przewidzianego w prawie tego państwa, z uwzględnieniem celów i interesów, którym służy to konkretne prawo rzeczowe, oraz związanych z nim skutków. a w prawie polskim może poszukaj na www.telksinoe.pl Dobrego wieczoru

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM