e-prawnik.pl Porady prawne

Uciążliwi sąsiedzi.

Odpowiedzi w temacie (5)

galina

6.3.2010

Mieszkam na parterze.W swoim bloku zamieszkuję 24 lata.Nigdy nikomu nic złego nie zrobiłam bo takim ludżmi brzydzę się który jeden jednemu wyrządza krzywdę.Od około 9 lat wprowadzili się lokatorzy,którzy od jakiegoś czasu non stop zakłócają mi spokój w mieszkaniu.Pracuję po 16 i 12 godz przychodzę do domu zmęczona ,potrzębuję odpocząć.Niestety w moim mieszkaniu nie daje się odpocząć.Sąsiedzi postawili mi nad głową gdzie śpię fortepian,ciągle grają .Mają olbrzymiego psa gdzie córka rzuca różne przedmioty ,a pies urządza wyścigi .Nie daje się wytrzymać .Jak zwróciłam uwagę to mi odpowiedziano ze do 22 mogą robic co chcą.Nie obchodziło ich to że bardzo mocno chorujemy z mężem.Co mamy robić żeby normalnie dało się życ.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Lewanna

2010-08-11 15:25:10

Art. 51. § 1. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 2. Jeżeli czyn określony w § 1 ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. § 3. Podżeganie i pomocnictwo są karalne. Art. 24. § 1.Grzywnę wymierza się w wysokości od 20 do 5.000 złotych, chyba że ustawa stanowi inaczej. § 2. Jeżeli za wykroczenie popełnione w celu osiągnięcia korzyści majątkowej wymierzono karę aresztu, orzeka się obok tej kary również grzywnę, chyba że orzeczenie grzywny nie byłoby celowe. § 3. Wymierzając grzywnę, bierze się pod uwagę dochody sprawcy, jego warunki osobiste i rodzinne, stosunki majątkowe i możliwości zarobkowe.

nestea_9

2010-08-20 09:33:41

Oprócz ciszy nocnej jest też coś takiego jak zasady współżycia społecznego i regulaminy porządku domowego. Jeżeli zachowanie sąsiadów jest uporczywe, to warto nie tylko parę razy wezwać straż miejską, która nałoży na nich mandat, ale też poruszyć tę sprawę na zebraniu w spółdzielni, czy we wspólnocie.

Poniżej ciekawy artykuł o podobnej sprawie- też dotyczy grania na fortepianie w dzień, znajdzie tam Pani wskazówki dla siebie.

http://e-prawnik.pl/domowy/prawo-cywilne-1/pozostale-7/odpowiedzi/halas-w-mieszkaniu-w-dzien.html

Lewanna

2010-08-20 12:46:53

Przytoczony przeze mnie paragraf nie odnosi się jedynie do ciszy nocnej.

nestea_9

2010-08-20 12:58:23

odnosiłam się do argumentacji sąsiada, że do godziny 22 mogą robić, co tylko chcą, a przytoczony przepis jak najbardziej ma zastosowanie :)

Lewanna

2010-08-20 18:04:10

No dobrze :) Pozdrawiam

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM