e-prawnik.pl Porady prawne

umowa o prace a działalność gospodarcza

Odpowiedzi w temacie ()

Martaa123

8.11.2010

witam serdecznie.Mam pytanie:czy pracując w firmie na umowe o prace mogę założyć własną działalność gospodarczą?Branża jest zupełnie inna,ale interesuje mnie jakie podatki i składki muszę płacić?Bardzo serdecznie proszę o szczegółową instrukcję.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

student88

2010-11-16 18:11:50

Moim zdaniem jest to możliwe. Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej nie zakazuje osobom znajdującym się w stosunku pracy podejmowania zorganizowanej działalności nastawionej na zysk. Ważnym zagadnieniem jest kwestia wiążącego pracownika z aktualnym pracodawcą umowy o zakazie prowadzenia działalności konkurencyjnej. Zgodnie z art 101(1) Kodeksu Pracy, Pracownik może w odrębnej umowie zobowiązać się do nie prowadzenia działalności konkurencyjnej, której zakres ustaliły strony w umowie. Jeżeli więc istnieje taka umowa, a pracownik podjął działalnosc konkurencyjną, przez którą pracodawca poniósł szkodę to pracodawca będzie mógł żadać wyrównania tej szkody na zasadach określonych w przepisach o odpowiedzialności pracownika za szkodę wyrządzoną pracodawcy (art. 114 i nast Kodeksu pracy). Wynika z tego, że pracodawca nie może całkowicie zakazać pracownikowi podejmowania działalności gospodarczej, jednakże pracownik musi się liczyć z ewentualną odpowiedzialnością odszkodowawczą.

prawko24

2010-11-17 11:42:51

Nic nie stoi na przeszkodzie aby pracować na etacie i prowadzić DG. Problem mógłby się pojawić, gdyby w GD wykorzystywano np. kontakty wzięte z firmy, w której pracuje się na umowę. Byłaby to już nieuczciwa konkurencja.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

  • URLOP WYCHOWAWCZY PŁATNY CHCE SIE DOWIEDZIEC JAKTO JEST Z URLOPEM WYCHOWAWCZYM PLATNYM. OD 1 LISTOPADA ZACZYNAM PRACE. TERMIN PORODU MAM NA 8 MARCA WIEC 3,4MIESIACE POPRACUJE. ALE PONOC TRZEBA PRZEPRACOWAC (...) czytaj dalej»

  • ZUS TANIEJ? Czy ktoś może słyszał o tym że mozna płacić mniejsza składkę na zus prowadząc działalność gospodarczą i to całkiem legalnie ponoć na podstawie art.9 ust.1-3 Ustawy z dnia 13 (...) czytaj dalej»

  • Umowa najmu na czas określony-jak wypowiedzieć umowa najmu lokalu użytkowego została zawarta na czas określony, od daty do daty. Niestety nie zawiera zapisu o możliwości wypowiedzenia, czy i na (...) czytaj dalej»

  • umowa najmu Jestem głownym najemcą mieszkania tbs. Chcę kupić mieszkanie własnościowe dla siebie. W mieszkaniu jest zameldowany mój pełnoletni syn. Czy mogę wyprowadzając się zostawić go w (...) czytaj dalej»

  • KOMORNIK Witam.Zwracam się z prośbą o sposób postępowania w następującej sprawie;W 1996 roku przyszedł na świat mój syn,bardzo szybko rozwiązaliśmy związek z żoną.Pieniążki na alimenty (...) czytaj dalej»