Umowa zlecenie-co trace

Odpowiedzi w temacie (14)

-

17.11.2001

Jestem zatrudniony w firmie ktora umika jak ognia zawierania umow stalych o prace.Wiec jestem zatrudniany na odnawialnych co miesiac umowach zleceniach.Pracodawca czasami skraca czas trwania umowy np o 2-3 dni(niepelny miesiac). Jaka jest skala zagrozen wynikajacych z takich praktyk dla pracownika?
(vala)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

Rego

2001-11-21 16:07:31

Przede wszystkim, zdecyduj się - co chcesz wiedzieć. Czy (jak w temacie) co tracisz - ale wtedy napisz w porównaniu do czego masz stracić (np. do umowy o pracę lub do czegoś innego) ? Natomiast jeżeli chcesz się dowiedzieć o "skalę zagrożeń" dla pracownika, to w Twoim przypadku, przy umowie zlecenia nie ma ich. Nie jesteś pracownikiem, tylko zleceniobiorcą. A jeżeli chcesz dowiedzieć się coś więcej, to również napisz o zagrożenia w stosunku do czego Ci chodzi ? Na tak ogólne pytanie, jakie postawiłeś, może być jedynie tak ogólna odpowiedź jak napisałem.

ekonomista

2001-11-21 22:39:30

Wcale się nie dziwię że pracodawca unika umowy o pracę. Co do pytania: umowa zlecenia zawierana na czas określony odnawiana co miesiąc - możesz wystąpić do sądu z powództwem o ustalenie ciągłości pracy. Wtedy jakby ta sprawa nie bedzie miała znaczenia (o ile sąd uzna taką ciągłość). Skala zagrożeń: wszystko zależy od tego jaką prace wykonujesz. Czy jesteś stróżem czy przedstawicielem wolnego zawodu. Od tego zależy sposób interpretacji, który nota bene sprowadza się i tak do tego, że Inspekcja Pracy może z urzedu wystąpić (znowu do sądu) o ustalenie stosunku pracy. Wtedy jeśli umowa którą podpisujesz "zalatuje" omijaniem prawa pracy to masz pełne podstawy do zadowolenia. Co do ZUSU i skarbowego: jeśli Zleceniobiorca (twój "pracodawca") jest w zgodzie z przepisami o zabezpieczeniu społecznym to nie ma obaw. Odprowadza składki na fundusz emerytalny, rentowy, zdrowotny, FGŚP, chorobowy i wypadkowy (o ile zlecenie jest wykonywane w siedzibie zleceniobiorcy). Zaliczke na podatek dochodowy odprowadza w wysokości 20% (1% wynikający z różnicy do 19% US zwróci ci w rozliczeniu rocznym).

zom2

2002-02-20 15:13:44

Czy w takim razie istnieje w takiej sytuacji cos takiego jak urlop platny?

O

2003-02-03 18:14:55

"EKONOMISTA" zapomniał, że przy umowie zlecenia ubezpieczenie chorobowe jest ubezpieczeniem dobrowolnym. Nie wiadomo czy ubezpieczony do niego przystąpił. Jeżeli nie to nie będzie mial prawa do zasiłku w razie gdy zachoruje. Wnoszę że jest mężczyzną więc odpada kwestia ciąży, macierzyńskiego i wychowawczego. Ale znowu jeżeli wynagrodzenie jest niższe od najniższego nie jest odprowadzana składka na Fundusz Pracy to nie ma zasiłku dla bezrobotnych.

Erwin

2004-08-10 21:52:17

czy jako pracodawca zawieram z osobą fizyczną umowę-zlecenie muszę poinformować Sanepid i PIP/

Moni78

2004-09-21 08:46:58

Jestem zatrudniona na umowę zlecenie od 8 miesięcy. Składki na ZUS są odprowadzane. Czy po roku pracy mogę ubiegać się o zasiłek. A co z urlopem macierzyńskim?

jewela

2005-02-04 21:39:49

mam identyczną sytuację, szukam także odpowiedzi na to pytanie. Poza tym dostaje umowę do podpisu po zakończeniu miesiaca. Proszę o pomoc.

jewela

2005-02-04 21:42:05

mam identyczną sytuację, szukam także odpowiedzi na to pytanie. Poza tym dostaje umowę do podpisu po zakończeniu miesiaca. Proszę o pomoc.

Pokojówka

2007-01-05 19:53:51

Ja mam umowy zlecenie przedłużane co rok,i tak od 4 lat...Myslę,że w moim przypadku ciagłość pracy jest oczywista:0 Tylko czy musze się z tym udawać do sądu?

derba

2007-07-06 14:20:28

traci sie bardzo wiele. pracowałam na umowe zlecenie i nie miałam odprowadzonych zadnych skladek zusowskich.

telatela

2007-11-07 13:15:20

Pracujac na umowe zlecienie traci sie wiele, a jezeli sie nie dopilnuje spraw z ZUS to bardzo wiele. Najwazniejsze jest to ze umowa zlecienie nie jest umowa a prace i nie stosuja sie do niej przepisy Kodeksu Pracy. A co za tym idzie nie ma urlopu wypoczynkowego, okolicznosciowego, okresu wypowiedzenia takiej umowy, odpraw i wielu innych dobrodziejsc prawa pracy. Oplacanie skladek zdrowotnych jest dobrowolne co jest wysokim kosztem pracownika, ale bez tego nie mozna liczyc na zasilek chorobowy, rehabilitacyjny czy maciezynski. Jezeli praca jaka sie wykonuje ma znamiona pracy w rozumieniu prawa pracy czyli jest wykonywana pod nadzorem przelozonego w okreslonych godzinach, miejscu i jest ewedencjonowany czas pracy i jest ciaglosc pracy to mozna zlgosic sie do Sadu Pracy,aby orzekl zmiane umowy zlecenie na umowe o prace.

kamila prawo-cywilne.net

2009-11-21 14:05:35

jestem osobą bezrobotną , jednak słyszałam ,że jeśli znajdę sobie pracę na umowę zlecenie to nie stracę zasiłku dla bezrobotnych.Chciałabym wiedzieć czy to prawda.

anula prawo-cywilne.net

2010-08-04 09:37:50

Niestety będąc zarejestrowanym w Urzędzie pracy nie można podjąć żadnej pracy...

wiola89 prawo-cywilne.net

2010-10-03 12:19:38

Witam. Pracuje na umowe zlecenie w sklepie pracodawca ostatnio podpisał mi wniosek do banku o przyznanie kredytu mieszkaniowego. Teraz jak bede odchodziła żąda jakiegos oświadczenia że odchodze na własną prożbe bo podpisał mi do banku zaświadczenie. A ja myśle, że podpisujac takie oswiadczenie moge sobie zaszkodzic a mianoweicie nie dostac zasiłku dla bezrobotnych, oraz moze mi wypisac na świadectwie pracy porzucenie pracy. Jak to jest czy musze pisac takie oświadczenie?? Jaki mam okres wypowiedzenia umowy zlecenie żeby było dobrze. Ja zrezygnuje z pracy bo sie wyprowadze co z tym oświadczeniem musze je pisać jak sie wyprowadze i juz dostane ten kredyt?/ Jak jest z pitami musi mi je dac treraz czy ma jakis czas?? poniewaz nie chce podawac nikomu nowego adresu. Jak to jest?? Prosze o odpowiedz ze strony prawnej. Będe bardzo wdzieczna

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 18.9.2018

  Umowa zlecenie - Co musisz wiedzieć o umowie zlecenie

  Z tego tekstu dowiesz się, czym umowa zlecenie różni się od umowy o dzieło. Czy zlecenie obejmuje wyłącznie dokonywanie czynności prawnych? Czy w każdym czasie możesz wypowiedzieć umowę (...)

 • 5.10.2017

  Będą związki zawodowe dla samozatrudnionych

  Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Przewidziano, że osoby wykonujące pracę zarobkową - czyli również (...)

 • 5.5.2011

  Umowa komisu

  Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek (...)

 • 13.2.2018

  Korzystne zmiany dla pacjentów w wykazie wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie

  31 stycznia 2018 r. w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 18 stycznia 2018 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na (...)

 • 1.8.2014

  Poszukiwanie majątku przez komornika

  Przepisy o egzekucji wymagają, by we wniosku lub żądaniu przeprowadzenia egzekucji z urzędu wskazane było świadczenie, które ma być spełnione, oraz sposób egzekucji. Wierzyciel musi (...)