podatek od spadku - .Liczy sie data otwarcia spadku - czyli śmierc spadkodawcy czy termin uzyskania postanowienia

Odpowiedzi w temacie (1)

exit110

10.4.2008

Tata zmarł w czerwcu 2006. 12,02,2008 odbyła sie sprawa spadkowa. Majątek dziedziczy żona i 2 córki. 14,03,02008 odebrałyśmy potwierdzenie nabycia spadku. tego samego dnia udałyśmy sie do urzedu skarbowego po dok. do wypełnienia (wśród nich otrzymałyśmy dok SD-3) i Pani urzedniczka poinformowała, że w naszym przypadku podatek TRZEBA ZAPŁACIĆ, bo data śmierci, itd, i nowe przepisy nas nie obejmują. 03-04-2008 złożyłyśmy dok. i dowiedziałyśmy się o wysokości podatku do zapłacenia. Naprawdę duży!!!. Pani wyliczyła datę powstania obowiązku podatkowego na 05-03-2208. Ponieważ nie wszystko było dobrze wypełnione dostałyśmy nowe druki do poprawy i chciałam złożyć je 10-04-2008. I dowiedziałam się sama z internetu, że aby uniknąć płacenia podatku trzeba złożyć dokumenty na druku SD-Z1 i mam na to miesiąc czasu. pojawiłam się 10-04-2008 i urzędniczka powiedziała,że przyszłąm za późno o 5 dni bo termin miesiąca już minął. Ja wypis z sądu odebrałam 14-03-2008 a bez niego nie mogłam złożyć dok w Skarbówce więc jakim cudem data powstania obowiązku podatkowego ma być liczona od 05-03-2208. Twierdzę iż celowo nie wydała mi poprawnych druków i nie powiedziała nic o możliwości uniknięcia płacenia podatku. O drukach SD-Z1 dowiedziałam się z internetu ale w Skarbówce twierdzą, że już nic nie można zrobić. Proszę o pomoc bo mam do zapłacenia 13 tys podatku.

Nie znalazłeś odpowiedzi?

kaluryk

2008-04-12 21:52:24

Prawomocne postanowienie o stwierdzeniu nabyciu spadku rozpoczyna procedurę złożenia oświadczeń przed urzędem skarbowym.Ma Pan na to miesiąc od uprawomocnienia się postanowienia.To kiedy PAN WYSTĄPIŁ o postanowienie prawomocne jest nieważne .To w Pana interesie , aby ten miesiac zachować,.Następna sprawa - co jest przedmiotem dziedziczenia rozumię ustawowego?Jeśli mieszkanie , dom powyżej 110m2 a nie obejmuje Pan ulga z art.16 ustawy od spadków i darowizny to podatek się należy zgodnie z taryfikatorem .Proszę podać bliższe informacje w tym zakreie.Ulga podatkowa to okres spadków i darowizn w 2007r. i dlatego skarbówka taka ostra , bo minister trochę pozmieniał i ludzie faktycznie są wprowadzani w błaqd.Liczy sie data otwarcia spadku - czyli śmierc spadkodawcy a nie termin uzyskania postanowienia .Prosze to dobrze ustalić ze sakrbowym ,bo oni nic Panu nie podpowiedzą.Pozdrawiam

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

 • Witam. Mam takie pytanie. Czy w sprawach tzw. "reprywatyzacyjnych" jest wogóle "data otwarcia spadku" ? a jeśli tak, to czy jest to również data śmierci Spadkodawcy? Czy inna? Uwzględniając (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • podatek od spadku Witam,chce zalozyc sprawe o dzial spadku z jednoczesnym zniesieniem wspolwlasnosci,prawnik mi odpowiedzial,ze nie bedzie podatku pd spadku,czy to prawda?spadkobiercy to rodzina czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • Pan X zmarł 5 stycznia 2006 r. Sprawa załatwiana jest u notariusza poświadczenie nabycia będzie 29 września 2010 . czy obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn powstanie zatem w 2010 (...) czytaj dalej»

  (Zobacz 1 odpowiedzi)

 • Kto zapłaci podatek od spadku? Witam. Mam pytanie odnośnie podatku od spadku.... Mianowicie: Kto (czy wszyscy) płaci podatek od spadku, gdy spadkodawca powołuje w testamencie swego syna do całości (...) czytaj dalej»

  (Zobacz odpowiedzi)

 • witam! myliisz pojęcia, jesli chodzi o nowe przepisy to dotyczy to spadkodawców zmarłych w tym roku 2007, wówczas spadkobiercy są zwolnieni od podaku od spadków i darowizn, z tymże mają tylko miesiąc (...) czytaj dalej»

  (Zobacz 1 odpowiedzi)

ZOBACZ TAKŻE: