Forum prawne

wydatkowanie alimentow

Witam serdecznie. Jestem 2 lata po rozwodzie. Mam wysokie zarobki dlatego przy rozwodzie (bez orzekania o winie) zgodziłem się na bardzo wysokie alimenty na dzieci ( w sumie kilka tysiecy). W dniu rozwodu była żona pracowała. Prace rzuciła i od dwóch lat jest bezrobotna. Jestem rozczarowany, ponieważ zgadzając się na wysokość alimentow byłem przekonany, że swoje potrzeby finansowe była żona będzie zaspokajać sama. Czy mogę w jakikolwiek sposób przez sąd zweryfikować to ile ona faktycznie z tej kwoty wydaje na dzieci i i ewentualnie liczyć na obniżenie alimentow do tej właśnie kwoty? Moja sytuacja finansowa nie uległa zmianie. Dzieci mają ponad 10 lat czyli nie wymagają stałej opieki. Chodzą do szkoły.

2016.1.24 22:38:28

Odpowiedzi w temacie: wydatkowanie alimentow (6)

Co prawda zgodnie z prawem alimenty zasądzone na dzieci mają pokrywać uzasadnione potrzeby dzieci, to jednak nie ma faktycznej możliwości sprawdzenia przez sąd jak są wydatkowane każdego miesiąca przez rodzica. Polskie prawo przewiduje możliwość np. nakazania rodzicom dokonania spisu składników majątku dziecka i sądowej kontroli nad zmianami w stanie tego majątku bądź ustanowienie kuratora do zarządu majątkiem dziecka, jednak odnosi się to do sytuacji gdy dziecko posiada jakiś swój majątek - np. uzyskany ze spadku po kimś, czy z darowizny. Alimenty to pieniądze, które należą się dziecku, jednak ich płacenie jest jednocześnie realizacją obowiązku rodzica do łożenia na swoje dzieci. Jednakże fakt, że była żona porzuciła pracę i będąc osobą zdrową od dłuższego czasu nie podejmuje żadnego zatrudnienia utrzymując się z kwoty alimentów przyznanych dzieciom może być podstawą do żądania obniżenia tych alimentów. W tym celu należy złożyć do sądu rejonowego pozew o obniżenie alimentów. W uzasadnieniu należy wskazać, że do zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb Pana dzieci wystarczy z powodzeniem niższa kwota alimentów oraz powołać się na fakt że płacąc alimenty w dotychczasowej wysokości łoży Pan faktycznie także na utrzymanie i potrzeby byłej żony do czego nie jest Pan zobowiązany(o ile oczywiście w wyroku rozwodowym nie zostały orzeczone również alimenty na rzecz byłego małżonka)Dobrze byłoby też opisać postawę żony, która nie wykazuje inicjatywy w podjęciu pracy. W pozwie należy powołać dowody na poparcie Pana twierdzeń - np. z dokumentów czy z zeznań świadków.

2016.1.26 13:28:6

Dziękuje bardzo za odpowiedz. Z tego co zauważyłem była żona ogłasza się jako korepetytorka (kiedyś była nauczycielka). Nie sadze, żeby faktycznie takie zajęcia prowadziła a jeżeli już to bardzo sporadycznie. Czy sad może dać wiarę temu, ze utrzymuje się z dodatkowego zajęcia? Podejrzewam, ze nie odprowadza żadnych składek ani podatku wiec teoretycznie może powiedzieć ze zarabia wystarczajaco.

2016.1.27 11:17:10

Właśnie dlatego w toku postępowania - najlepiej już w pozwie czy odpowiedzi na pozew, w zależności od tego po której stronie w procesie się występuje, należy powołać dowody (dokumenty, świadkowie, itp.)aby przekonać sąd, że to my mamy rację a nie nasz przeciwnik. Trudno powiedzieć czemu sąd może dać wiarę, a czemu nie. Sąd ma obowiązek ocenić dowody, które przedstawią strony procesu i na tej podstawie ustalić fakty, a następnie zastosować co do nich właściwy przepis prawa i wydać wyrok określonej treści.

2016.1.27 16:33:48

Nie bardzo jednak wiem w jaki sposób miałbym udowodnić, że nie ma ona ze swojej dodatkowej pracy dochodów takich, które pozwoliłyby na utrzymanie się.

2016.1.27 18:57:32

Zasadą jest, że każdy dowodzi swoich twierdzeń. Pan musiałby przede wszystkim wykazać, że niższa kwota alimentów na dzieci z powodzeniem wystarczy na pokrycie ich usprawiedliwionych potrzeb oraz wskazać okoliczności, o których mowa powyżej- dotyczące braku pracy żony. Jeśli żona - która w tej sprawie będzie działać za stronę pozwaną, będzie twierdzić że zarabia swoje pieniądze i to wystarczy na pokrycie jej potrzeb, w związku z czym "nie podbiera" z alimentów, to ona będzie zobowiązana to wykazać. Ponadto można do sądu złożyć wniosek, aby sąd zobowiązał którąś ze stron procesu do przedłożenia określonego dokumentu do akt sprawy - np. potwierdzającego fakt i wysokość zarobków. Celem sporządzenia profesjonalnego pozwu, dopasowanego do Pana przypadku tak pod względem treści jak i wniosków w nim zawartych najlepiej udać się do profesjonalnego pełnomocnika.

2016.2.2 12:10:50

a burberry scarf ebay fake b christian louboutin online returns

2016.10.4 0:31:41

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika