e-prawnik.pl Porady prawne

Wypowiedzeni Umowy Spolki Cywilnej

Odpowiedzi w temacie (2)

-

17.1.2003

Jestem wspolwlascicielem dwuosobowej spolki cywilnej (50%). Zamierzam w jak najszybszym czasie zrezygnowac z tej formy dzialanosci gospodarczej po prostu roziwazac umowe i dac sobie swiety spokoj. W umowie s.c. ktora zawarlem jest pragraf " Wpsolnik moze wystapic ze spolki wypowiadajac swoj udzial na jeden miesiac naprzod na koniec roku obrachunkowego". W jaki sposob wypowiedziec umowe? Czy macie jakies wzory, co powinno sie na takim dokumencie znalezc? Sprawe dodatkowo komplikuja nastepujace rzeczy: za grudzien nie zostala zaplacona skladka ZUS oraz chorobowe, ja zostalem zatrudniony okolo 2 miesiace temu i aktulny pracodawca oplaca za mnie wszystkie skladki. Czy jest mozliwosc ominiecia platnosci za ubezpieczenie (wiadomo ze chorobowe musze zaplacic) - zaden dokument, deklaracja nie zostala wyslana do ZUS. Jakie deklaracje (ktore) musze wyslac do ZUS swiadczace o tym ze roziwazalem umowe spolki cywilnej? Ktore deklaracje dostarczyc do ZUS siwadczace o tym ze nie bede placic ubezpieczenia tylko chorobowe. Pomozcie mi w tym trudnym aspekcie.. chcialbym jak najszybciej zakonczyc ta przygode! Dodatkowo chcialbym po rozwiazaniu tych nie ukrywam skaplikowanych czynnosci zalozyc wlasna dzialalnosc gospodarcza..ufff.. za odpowiedz z gory bardz dziekuje!
(regiz)

Nie znalazłeś odpowiedzi?

piotr26

2003-01-20 20:57:51

Rozwiązanie umowy w twoim przypadku bedzie polegało na pisemnym wypowiedzeniu napisanym w liście poleconym wysłanym drugiemu wspólnikowi na adres domowy. Potem trzeba zrobić podział spółki (przepisy o współwłasności w częściach ułamkowych). Na koniec pozostaje tylko uregulować wszystkie zaległości płatnicze (niestety tego nie mozna uniknąć) i zakładać nową działalność. Nie ma określonych wzorów wypowiedzenia. Wystarczy że napiszesz swoimi słowami, że powołując się na konkretny przepis umowy wypowiadasz umowę spółki. Nie musisz uzasadniać.

themis

2003-01-21 15:00:36

Jeszcze tylko drobna uwaga: jeżeli prowadziłeś to tej pory działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej zapewne nie umknął Twojej uwagi fakt, że w pewnym momencie nastąpiła zmiana podmiotu tej działalności - to nie spółka jest podmiotem gospodarczym (przedsiębiorcą) ale ty jako osoba fizyczna. Dlatego też po wypowiedzeniu umowy spółki nie musisz "zakładać" działalności gospodarczej. Wystarczy, że złożysz wniosek do Urzędu Miasta o zmianę wpisu do ewidencji działalności gospodarczej.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM