Wypowiedzenie stosunku pracy a zwolnienie

Odpowiedzi w temacie (2)

basia555

26.11.2013

Pracowałam w firmie 6 lat.Dostaliśmy wszyscy(Ja+10 pracowników)wypowiedzenia (powód:likwidacja stanowiska pracy)i świadectwa w jednym dniu 30.09. Na wypowiedzeniach były daty odpowiednio wcześniejsze do okresu wypowiedzenia - ja z datą 27.06. Szef wcześniej ustnie poinformował nas - w lipcu-że będzie kapitalny remont budynku firmy, ale wtedy nic nam nie dawał.Podpisaliśmy bo powiedział, że to chwilowe tylko do końca remontu, a potem wszystkich i tak z powrotem przyjmie.Remont skończył się i już 01.10 przyjął 6 osób + 2 z urz.pracy młodocianych.Gdy pozostała piątka dopytywała się to nas zwodził (zaczniecie od 16.10 innym mówił ze od 01.11).Do tej pory nic się nie zmieniło.Nie szukaliśmy pracy bo w każdej chwili miał zadzwonić.Podejrzewamy, że nas wykiwał i to był szantaż.Czy mam prawo wnosić o odszkodowanie lub przywrócenie do pracy? Czy można podważyć zasadność wypowiedzenia (nie likwidował stanowisk)? Czy można jeszcze w sądzie podważyć daty na wyp. i analogicznie na świadectwie? Jeżeli mnie zatrudni od 01.12 to czy na umowę na czas nieokreślony?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

basia555

2013-11-26 21:33:02

Proszę, czy mógłby ktoś mi doradzić. Zależy mi na czasie. Może jeszcze sprawa nie jest przegrana?Czy ktoś miał podobny problem a wygrał ?

Lohengrin

2013-11-30 21:40:25

Szanowna Pani, w polskim systemie prawnym wypowiedzenie umowy o pracę, nawet sprzeczne z prawem pracy nie jest z mocy prawa nieważne i należy dochodzić jego bezskuteczności przed sądem rejonowym (wydział pracy). W mojej opinii, ze względu na upływ terminów, o których mowa w art. 264 Kodeksu pracy, Pani pozew o ustalenie beskuteczności wypowiedzenia byłby oddalony. Może się Pani starać o przywrócenie terminu do wniesienie tego pozwu np. jeśli w wypowiedzeniu pracodawca nie pouczył Pani o możliwości odwołania się od wypowiedzenia do sądu pracy. W pani sytuacji może warto spróbować skontaktować się z właściwą dla Pani miejsca zamieszkania Państwową Inspekcją Pracy.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE: