Forum prawne

Zakup samochodu sportowego na spółkę z o.o.

Witam,
chciałbym kupić samochód sportowy dla siebie, na spółkę z o.o.
Auto (Mercedes SL500, dwuosobowy lub Mercedes CLS500, czteroosobowy) kosztuje ponad 100 000 złotych.

W związku z tym mam kilka pytań:
Czy w ogóle mogę kupić taki sprzęt na spółkę? Opłaci mi się zakup na spółkę?
Czy będę mógł odliczyć podatek VAT od samochodu? Auto będzie kupione za gotówkę lub w leasingu.
Zastanawiam się nad skorzystaniem z możliwości przerobienia go na samochód do transportu pieniędzy, tylko czy tak mogę i czy jest to legalne?
Jak wygląda sprawa odliczania podatku VAT od paliwa i kosztów napraw? Nie chiałbym żeby okazało się, że gdy (odpukać w niemalowane) zawieszenie pneumatyczne nawali i koszt wyjdzie ponad 10 000 zł to nie będę mógł tego wsadzić w koszty firmowe.
Na Allegro.pl widnieje od jakiegoś czasu homologacja LKW - o co tu chodzi i czy jest to rozwiązanie?

Z góry dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam

2012.11.27 22:50:40

Odpowiedzi w temacie: Zakup samochodu sportowego na spółkę z o.o. (1)

A. Przede wszystkim to warto się zastanowić czy zakup spełni definicję kosztów uzyskania przychodów, tj. czy spółka wykaże, że zakup samochodu "sportowego" ma na celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. B. Ponadto zakup samochodu pow. ok. 80k staje się mało korzystne podatkowo, bo nie będzie można wliczyć w koszty podatkowe części składek na ubezpieczenie pow. 20.000 euro tj. ok nie opłaca się, ponieważ nie można odliczyć następujących kosztów składek na ubezpieczenie. W skrócie na przykładzie np. wartość samochodu 100.000 PLN, składka za OC, AC, NNW: 6000 PLN, wliczeniu do KUP będzie tylko ok. 4000 PLN, pozostałe 2000 PLN nie podlega odliczeniu od podatku. C. Podobne ograniczenie występują przy amortyzacji gdyby samochód miał być wprowadzony do ewidencji środków trwałych. 1. Czy można kupić "na spółkę"? Kupna dokonuje spółka zoo jako zupełnie odrębny podmiot posiadający swoją własną osobowość prawną. Także kupiłaby go do swojego majątku a nie majątku członka zarządu czy wspólnika. 2. Odliczenie VAT. Przy zakupie samochodu osobowego spółka będzie mogła odliczyć max. 60% VAT, ale nie więcej niż 6000 PLN. Czyli pozostała część to wydatek. 3. Przerobienie samochodu na bankowóz jest dopuszczalne. Jednakże z tego co pamiętam, to następuje uszczelnienie przepisów podatkowych, które wyłączą taką możliwość w większości przypadków. Ponadto, taka przeróbka spowoduje zintensyfikowanie zainteresowania US finansami spółki. 4. VAT'u naliczonego od paliwa spółka nie odliczy ani w 2012 r. ani 2013. Dostęp do tego szlacheckiego przywileju zostało zarezerwowane tylko dla szczególnej kategorii samochodów. 5. Koszty napraw wydaje mi się, że spółka odliczy. Ale co innego VAT a co innego zaliczenie kosztów naprawy do kosztów podatkowych, które pozwolą odliczyć podatek dochodowy. 6. Homologacja LKW. Z tego co pobieżnie wyczytałem to niemiecka homologacja samochodu ciężarowego - pozwoliłoby to spółce na odliczenie VAT naliczonego przy zakupie samochodu oraz od paliwa.

2012.12.2 13:13:23

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika