zniewaga na portalu społecznościowym

Odpowiedzi w temacie (8)

kosma 32

11.4.2012

Witam. Mam taki problem. Jestem znieważany na ulicy ale od niedawna także na portalach społecznościowych przez jednego faceta. Przez moment chciałem sprawę załatwić kasując wpisy i blokując mu konto, ale konto może założyć inne lub nawet kilka. Dlatego chce założyć sprawę w sądzie. Co powinienem zrobić? Zrobił Print Screeny wszystkich stron na portalach na których mnie obrażał, i bezpodstawnie oskarżał o różne rzeczy. Dzisiaj napisałem o całej sprawie do administratora portalu z zaznaczeniem że będę prosił o potwierdzenie tego że takie wpisy miały miejsce i że sprawę jemu zgłaszałem oraz dopiero wtedy o blokadę kont lub ich usunięcie. Czy mogę starać się o blokadę rejestracji z danego nr IP?? Co powinienem jeszcze zrobić przed wprowadzeniem sprawy na drogę cywilną?? Zgłosić na policję z zebranymi przeze mnie dowodami??

Nie znalazłeś odpowiedzi?

big lebowski

2012-04-12 09:32:28

no wydaje się że sam sobie pan udzielił odpowiedzi na ten temat. print screen, zgłoszenie administracji portali i policji, a potem sprawa do sądu do prawidłowa droga działania. ze swojej strony radze nie informować tej osoby o tym co pan robi, i stale zapisywać, nagrywać i print screen\'ować wszelkiego rodzaju zniewagi pana osoby. Pozbierać świadków dodatkowo i skontaktować się z jakimś adwokatem, może z prawnikami z tego forum?

matylda01

2013-11-23 02:51:31

Mam takie pytanie. Na portalu społecznościowym Facebook istnieje strona "Jebać Wegetarian I Wegan". W opisie strony widnieje hasło: "DLA NAS MIĘSO, DLA WEGE KUTASY DO RYJA". Z racji tego, że jestem wegetarianką, poczułam się dotknięta i znieważona. W jaki sposób mogę dochodzić prawa w tym zakresie? Gdzie zgłosić fakt, że czuję się obrażona tego rodzaju wpisami? Czy zacząć od autorów portalu (szczerze - wolałabym tego uniknąć), od administracji Facebooka, czy może od razu zająć się tym od strony prawnej?

Prawnik1209

2013-11-25 10:48:29

Witam, Oczywiście jeżeli Pani uczucia zostały urażone takimi zapisami, może Pani wystąpić na drogę sądową w przedmiocie naruszenia Pani dóbr osobistych - art. 23 kc. Zgodnie z treścią art. 24 kc może Pani wówczas żądać podjęcia wszelkich czynności zmierzających do usunięcia skutków naruszenia, w szczególności sporządzenia oświadczenia we wskazanej formie i treści oraz wypłaty zadośćuczynienia lub wypłaty określonej sumy pieniężnej na wskazany przez Panią cel społeczny. W razie dodatkowych pytań proszę o kontakt tel. Kancelaria Adwokacka adw. Piotr Meller 502-199-050, 504-260-672

matylda01

2013-11-26 00:40:50

W takim razie mam bezpośrednio iść do sądu? W jaki sposób sporządzić takie pismo - są może w Internecie jakieś wzory?

matylda01

2013-11-26 00:45:56

Znalazłam już wzór pisma - wiem, że sprawy tego typu kieruje się do sądu okręgowego właściwego dla adresu zamieszkania pozwanego, ale jest jedno ale - nie znam imienia, nazwiska i adresu twórcy tegoż profilu na FB. W jaki sposób go ustalić?

matylda01

2013-12-16 16:59:04

Czy ktoś mógłby pomóc mi w rozwiązaniu tej sprawy?

prawnik01034

2013-12-18 02:02:40

Tak, jak Pani już wspomniała - sprawę kieruje się do sądu okręgowego właściwego dla adresu zamieszkania pozwanego. Pozew powinien obejmować następujące elementy: 1. określenie sądu, do którego jest kierowany 2. oznaczenie stron wraz z danymi obejmującymi miejsce zamieszkania, zawód 3. oznaczenie ewentualnych przedstawicieli ustawowych lub pełnomocników (adres, zawód) 4. oznaczenie rodzaju pisma (w tym wypadku pozew) 5. określenie żądania pozwu oraz przytoczenie okoliczności, dowodów uzasadniających to żądanie ? nie jest natomiast wymagane podanie podstawy prawnej żądania 6. podpisy powoda, ewentualnie przedstawiciela ustawowego lub pełnomocnika 7. wymienienie załączników 8. jeżeli pozew składa pełnomocnik, należy dołączyć do niego pełnomocnictwo Zanim pozew zostanie złożony, należy pamiętać o przygotowaniu kopii (wraz z załącznikami) dla każdej ze stron oraz do akt sądowych. Pozew należy złożyć w sądzie, w okręgu którego pozwany zamieszkuje, bądź w sądzie w którego okręgu miało miejsce zdarzenie wywołujące szkodę (art. 35 KPC). Ponieważ sprawa dotyczy naruszenia dóbr osobistych, to zgodnie z art. 17 KPC, powinien to być sąd okręgowy. W związku z wniesieniem pozwu, istnieje konieczność uiszczenia wpisu sądowego, który co do zasady obliczany jest stosunkowo do wartości przedmiotu sporu. W przypadku spraw dotyczących dóbr osobistych, wysokość tej opłaty kształtuje się w granicach od 30 do 600 zł (§11 pkt 1 rozporządzenia Min. Sprawiedliwości w sprawie określenia wysokości wpisów w sprawach cywilnych). Ponieważ wartości przedmiotu sporu nie można ustalić w momencie wniesienia pozwu, wysokość wpisu ma charakter tymczasowy. Wysokość ta ostatecznie zostanie określona w orzeczeniu kończącym sprawę, w efekcie czego może zajść potrzeba dopłaty lub zwrotu części wpisu. Może Pani się również zdecydować na pozew zbiorowy, jeśli zna Pani osoby, które także poczuły się urażone wspomnianą przez Pani stroną

damian.flisiak

2013-12-18 16:42:13

Idź w strony prawne,bo admin tej strony ma KU KU

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 28.1.2019

  Twój e-PIT - rozliczenie przygotowane przez administrację skarbową

  Usługa Twój e-PIT w 2019 r. będzie dostępna dla podatników rozliczających się na formularzach PIT-37 i PIT-38. Od przyszłego roku usługa obejmie też PIT-36, PIT-36L i PIT-28. Rozliczenia (...)

 • 25.11.2018

  Jak wykorzystać dane publiczne?

  Z informacji dostępnych na portalu danepubliczne.gov.pl można korzystać w swoich badaniach, w działalności gospodarczej, można na nich oprzeć swoją działalność biznesową. Sprawdź, czy (...)

 • 27.7.2017

  Po co warto założyć konto podatnika na Portalu Podatkowym?

  Konto podatnika na Portalu Podatkowym stanowi bezpośredni kanał komunikacji elektronicznej z organami podatkowymi i pozwala na szybki dostęp do własnych danych podatkowych, m.in. złożonych deklaracji (...)

 • 11.10.2007

  Money.pl inwestuje w serwis prawniczy e-prawnik.pl

  Money.pl rozszerza swoją działalność i rozpoczyna budowę grupy kapitałowej internetowych serwisów biznesowych. Jako pierwszy przystępuje do niej lider informacji prawnej - portal e-prawnik.pl. (...)

 • 25.1.2016

  Centralny Rejestr Restrukturyzacji i Upadłości

  Od 1 stycznia 2016 roku weszła w życie Ustawa z dnia 15 maja 2015 r. Prawo restrukturyzacyjne (Dz. U. z 2015 r. poz. 978), która wprowadziła wiele zmian do dotychczasowych regulacji. (...)