zwlonienie lekarskie a wycieczka

Odpowiedzi w temacie (1)

Joka9

31.10.2009

Jak potraktować pracownika, który podczas przebywania na zwolnieniu lekarskim uczestniczył w wycieczce zagranicznej?

Nie znalazłeś odpowiedzi?

adiuto

2009-11-07 09:14:13

Na wniosek pracodawcy lub z własnej inicjatywy ZUS może przeprowadzić kontrolę zasadności wystawienia zaświadczenia ZUS ZLA. Badanie może być przeprowadzone w domu chorego lub zostanie wysłane wezwanie do stawienia się do lekarza orzecznika w oddziale zakładu. Jeżeli lekarz orzecznik ustali wcześniejszą datę ustania niezdolności do pracy wystawia zaświadczenie korygujące - druk ZUS ZLA/K, które jest równoznaczne z brakiem przeciwwskazań do pracy. Oddział ZUS wydaje w takim przypadku decyzję o skróceniu zwolnienia, od której przysługuje odwołanie do sądu. Zwolnienie lekarskie jest po to żeby jak najszybciej odzyskać zdrowie i tym samym zdolność do wykonywania pracy. Dlatego w żadnym przypadku podczas zwolnienia lekarskiego nie wolno pracować zarobkowo. Nie powinno się także wykonywać czynności, które mogą przedłużyć okres niezdolności do pracy - na przykład jechać na wycieczkę czy samodzielnie remontować mieszkanie, bo "mamy wolne?. Nawet przy zwolnieniu określającym, że powinno się leżeć, można jednak wychodzić z domu na zabiegi rehabilitacyjne, badania kontrolne czy po drobne zakupy, jeśli nikt inny nie może ich zrobić.

DODAJ POST W TEMACIE

Aby odpowiadać na forum musisz się zalogować!

Potrzebujesz porady prawnej?

PODOBNE TEMATY NA FORUM

ZOBACZ TAKŻE:

 • 22.8.2007

  Jakie zwolnienia lekarskie nie będą honorowane?

  Przy ustalaniu prawa do zasiłków i ich wysokości, dowodami stwierdzającymi czasową niezdolność do pracy z powodu choroby, a także z powodu konieczności zapewnienia opieki choremu członkowi rodziny, (...)

 • 24.9.2017

  Zasiłek chorobowy - Kto może dostać zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego?

  Zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje osobom objętym ubezpieczeniem chorobowym obowiązkowo: pracownikom, członkom rolniczych spółdzielni produkcyjnych i spółdzielni (...)

 • 14.8.2018

  Nowe funkcjonalności na PUE ZUS w związku z e-ZLA

  Od 14 sierpnia 2018 r. zostaje udostępniona nowa wersja portalu PUE, która wprowadzi zmiany optymalizacyjne dla płatników składek w związku z elektronicznymi zwolnieniami lekarskimi (e-ZLA).

 • 13.2.2018

  E-zwolnienia już w lipcu

  Z dniem 1 lipca 2018 papierowe zwolnienia lekarskie całkowicie znikną z obiegu. Zastąpią je elektroniczne zwolnienia lekarskie (tzw. e-ZLA). W praktyce to duża wygoda i oszczędność czasu dla lekarzy, (...)

 • 8.12.2004

  Obowiązek przeprowadzenia badań lekarskich pracowników

  Zdrowie pracowników jest dobrem nadrzędnym w całym prawie pracy. Dlatego też rozpoczęcie pracy poprzedza obowiązkowe badanie lekarskie. W trakcie trwania stosunku pracy badania te powinny być kontynuowane. (...)