Informacje strona 92

Co na froncie walki z ASF?

15.10.2017

Nowelizacja ustawy o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt zwiększa limity na działania przewidziane w ramach realizacji programu bioasekuracji, mającego na celu zapobieganie szerzeniu się afrykańskiego pomoru świń.

Jaka będzie kara za nieuzasadnione blokowanie numerów ratunkowych?

14.10.2017

Nowelizacja Kodeks wykroczeń ma na celu zapewnienie łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do telefonicznych numerów alarmowych 112, 984, 985, 986, 997, 998 i 999. Zgodnie z nowelizacją osoba, która będzie umyślnie, bez uzasadnionej przyczyny, blokowała telefoniczny numer alarmowy, (...)

Druga ustawa o innowacyjności

13.10.2017

Celem tzw. drugiej ustawy o innowacyjności jest zwiększenie wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej. Projekt ustawy ma charakter horyzontalny, a więc wprowadza zmianę przepisów ograniczających innowacyjność, które do tej pory znajdowały są w różnych ustawach. Każdą (...)

10 tys. zł za deputat węglowy

13.10.2017

Projekt ustawy zakłada jednorazową wypłatę rekompensaty za utracone prawo do świadczenia w wysokości 10 tysięcy złotych netto. Wypłata świadczenia zaplanowana jest do końca 2017 roku.

Kogo dotyczy ustawa dezubekizacyjna?

11.10.2017

Ustawą obniżającą emerytury byłym funkcjonariuszom aparatu bezpieczeństwa objętych zostało 39 tys. osób. Wypłacanie obniżonych świadczeń rozpoczęło się 1 października 2017 roku.

Koniec patologii przy reprywatyzacji

11.10.2017

Przygotowano pierwszy po 1989 roku kompleksowy projekt ustawy pozwalający definitywnie uregulować kwestie reprywatyzacji dóbr przejętych przez władze komunistyczne po 1944 roku. Nowa ustawa zakończy wszelkie patologiczne zjawiska, które przyjęły formę tzw. dzikiej reprywatyzacji. (...)

Światowa gospodarka według MFW

10.10.2017

W latach 2017 i 2018 prognozowany wzrost światowego PKB wyniesie – odpowiednio – 3,6% i 3,7%. W stosunku do prognozy z kwietnia br. MFW skorygował prognozę w górę, zarówno dla świata jak i Unii Europejskiej.

Pomoc dla poszkodowanych przez huragan

6.10.2017

Pomoc przeznaczona jest dla rodzin i osób samotnie gospodarujących, które poniosły straty w gospodarstwach domowych (budynkach mieszkalnych, podstawowym wyposażeniu gospodarstw domowych) i znalazły się w szczególnie trudnej sytuacji życiowej, w której nie mogą zaspokoić (...)

Resort finansów będzie monitorował podatki samorządowe

6.10.2017

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o podatkach i opłatach lokalnych przewiduje, że organy podatkowe gmin będą zobowiązane do corocznego sporządzenia sprawozdania podatkowego na temat podatków: od nieruchomości, rolnego i leśnego.

Będą związki zawodowe dla samozatrudnionych

5.10.2017

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych oraz niektórych innych ustaw. Przewidziano, że osoby wykonujące pracę zarobkową - czyli również np. osoby pracujące na podstawie umów cywilnoprawnych i tzw. samozatrudnieni - będą (...)

Więcej pieniędzy i mianowań dla urzędników

5.10.2017

Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie częściowego podziału rezerwy celowej na zwiększenia wynagrodzeń wynikające ze zmian organizacyjnych i nowych zadań w państwowych jednostkach budżetowych w 2017 r., a wcześniej dokument \"Trzyletni plan limitu mianowań urzędników (...)

Podwójna jakość produktów spożywczych

5.10.2017

Komisja Europejska opublikowała zbiór wytycznych w sprawie stosowania unijnego prawa żywnościowego i prawa ochrony konsumentów do produktów o podwójnej jakości. Mają one pomóc organom krajowym w ustalaniu, czy dane przedsiębiorstwo łamie prawo UE, sprzedając (...)

Współdziałanie z krajami UE w ściganiu kryminalistów

3.10.2017

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks postępowania karnego oraz niektórych innych ustaw ma umożliwić polskim sądom, prokuraturze czy policji wydawanie europejskiego nakazu dochodzeniowego. Pozwoli to na sprawne i skuteczne współdziałanie z krajami Unii Europejskiej (...)

PIT i CIT do poprawki!

3.10.2017

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Wynika z (...)

Małe i średnie firmy łatwiej dostaną pomoc publiczną

3.10.2017

Rząd przyjął rozwiązania ułatwiające i przyspieszające udzielanie pomocy publicznej na restrukturyzację małych i średnich firm, które znalazły się w trudnej sytuacji. Umożliwią one przede wszystkim udzielanie dozwolonej prawem unijnym pomocy publicznej na przebudowę oraz (...)

Emerytury dziś i jutro...

2.10.2017

Od 1 października przywrócony został wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. To minimalny wiek, w którym można otrzymać świadczenie, ale nie jest to przymus. Dłuższa praca oznacza wyższe świadczenie. Ponadto Sejm RP uchwalił nowelizację ustaw, która (...)

Więcej cenzury internetu?

2.10.2017

Komisja Europejska przedstawiła wytyczne i zasady, które dotyczą wzmocnienia aktywnego zapobiegania przez platformy internetowe obecności w internecie nielegalnych treści nawołujących do nienawiści, przemocy i terroryzmu, oraz usprawnienia ich wykrywania i usuwania. 

Pasażerowie kolei z nowymi prawami?

2.10.2017

Komisja Europejska aktualizuje unijne przepisy dotyczące praw pasażerów w ruchu kolejowym. Nowe przepisy mają skuteczniej chronić podróżnych w przypadku opóźnienia pociągu lub jego odwołania, jak również bronić ich przed dyskryminacją.

Kolejny pakiet uproszczeń dla przedsiębiorców

30.9.2017

Ponad 50 ułatwień dla małego i średniego biznesu zawiera skierowany do konsultacji projekt przepisów o uproszczeniach w prawie podatkowym i gospodarczym. Przedsiębiorcy będą mogli np. wliczyć wynagrodzenie małżonka do kosztów uzyskania przychodu. Więcej firm skorzysta też z (...)

Gdzie z Polski wyciekło prawie 540 mld zł w latach 2005-15?

30.9.2017

W oficjalnej odpowiedzi z 13 września 2017 r. na interpelację posłów (nr 14857) przedstawiciel Ministerstwa Finansów stwierdził, że z tytułu z odsetek, należności licencyjnych, kosztów doradczych, księgowych, dywidend i innych przychodów osiąganych przez (...)

Rusza rejestr sprawców przestępstw na tle seksualnym

30.9.2017

Skazani, których dane trafią do Rejestru, będą musieli informować Policję o faktycznym adresie swego pobytu oraz o każdej zmianie tego adresu (ponad trzy dni). Jeżeli tego nie zrobią, to grozi im areszt, ograniczenie wolności lub grzywna. Wszystkie komisariaty zostaną wyposażone w aplikację, (...)

Ułatwienie spłaty rat kredytu w trudnej sytuacji życiowej?

29.9.2017

Prezydent RP zaproponował m.in. dwukrotne podniesienie minimum dochodowego umożliwiającego wnioskowanie o wsparcie, a także wprowadzenie procedury odwoławczej w przypadku negatywnego rozpatrzenia wniosku przez bank – kredytodawcę.

Będą dalsze kroki w zwalczaniu wyłudzeń skarbowych...

28.9.2017

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania wykorzystywaniu sektora finansowego do wyłudzeń skarbowych, który ma na celu przede wszystkim walkę z wyłudzaniem podatku VAT.

Jaka będzie Konstytucja dla Nauki?

28.9.2017

Konstytucja dla Nauki jest propozycją szerokich rozwiązań systemowych uwzględniających m.in. nowy model skutecznego zarządzania uczelniami, zmianę kształcenia doktorantów, nowe ścieżki kariery akademickiej, łączenie potencjału dyscyplin naukowych, a także zwiększenie finansowania (...)

Specustawa zdrowotna już obowiązuje

28.9.2017

Ustawa z dnia 15 września 2017 r. o szczególnych rozwiązaniach zapewniających poprawę jakości i dostępności świadczeń opieki zdrowotnej ma na celu zwiększenie środków finansowych przeznaczonych na wyposażenie w sprzęt i aparaturę medyczną, w tym zakup sprzętu i aparatury (...)

Co zmieniło się w opłacaniu składek na FGŚP?

27.9.2017

5 września br. weszła w życie zmiana do ustawy o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, która wprowadziła nową definicję pracownika, za którego występuje obowiązek opłacania składki na FGŚP.

Jakie zmiany w Krajowej Radzie Sądownictwa zaproponował Prezydent?

27.9.2017

Prezydencki projekt ustawy o zmianie ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz niektórych innych ustaw zakłada istotną zmianę zasad wyboru sędziów do składu Krajowej Rady Sądownictwa. Kandydatury sędziów będą zgłaszane m.in. przez obywateli, którzy w ten sposób (...)

Prospołeczny i prorozwojowy budżet na 2018 rok?

27.9.2017

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy budżetowej na rok 2018. Głównym celem polityki budżetowej prowadzonej przez rząd pozostaje wspieranie solidarnościowej polityki społecznej i wzrostu gospodarczego, przy jednoczesnym utrzymaniu stabilności finansów publicznych. Deficyt (...)

Projekt uproszczenia procesu inwestycyjno-budowlanego

26.9.2017

Do konsultacji społecznych trafił projekt tzw. ustawy inwestycyjnej. Nowe przepisy mają ułatwić i przyśpieszyć inwestycje budowlane. Ustawa wprowadza nowy instrument planistyczny – obszary zorganizowanego inwestowania (OZI). W zakresie ustawy Prawo budowlane przewidziano podział projektu (...)

Polska Strefa Inwestycji

26.9.2017

Ministerstwo Rozwoju zapowiedziało zastąpienie specjalnych stref ekonomicznych (SSE) jednolitym obszarem inwestycyjnym, który ma objąć cały kraj. Cała Polska ma stać się strefą ekonomiczną. Zachęty dla inwestorów, które dziś obowiązują w Specjalnych Strefach Ekonomicznych, (...)

Szykują się zmiany w drogowym przewozie osób

26.9.2017

Dostrzegając potrzebę stworzenia jednakowych warunków prawnych dla podmiotów prowadzących działalność w zakresie pośrednictwa przy przewozie osób oraz zapewnienia większego bezpieczeństwa pasażerów, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa podjęło prace mające (...)

Prezydencka wersja reformy sądownictwa

25.9.2017

Głównym celem projektu nowej ustawy o Sądzie Najwyższym jest odbudowanie zaufania pomiędzy obywatelami i organami wymiaru sprawiedliwości. Proponowane rozwiązania mają przede wszystkim zapewnić realizację zasady sprawiedliwości społecznej oraz transparentność działalności Sądu (...)

Maluchy na uczelni

25.9.2017

Jak pogodzić naukę na uczelni z wychowywaniem dziecka? Teraz jest to łatwiejsze. Dzięki programowi „Maluch+” w szkołach wyższych w całej Polsce powstają miejsca opieki nad dziećmi do lat 3. Korzystać z nich mogą dzieci studentów oraz pracowników uczelni.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika