Informacje strona 90

Ulice zdekomunizowane

13.12.2017

Dzięki decyzjom wojewodów patronami polskich ulic nie będą już m.in. Armia Ludowa, gen. Zygmunt Berling czy Obrońcy Stalingradu. Ustawa dekomunizacyjna nie wymaga od mieszkańców zmian dokumentów, nawet jeśli nazwy ulic ulegną zmianie. Dokumentów będzie można używać (...)

Mobilna biblioteka nie tylko dla uczniów

13.12.2017

Uruchomiono internetową bibliotekę, w której uczniowie z całej Polski znajdą lektury do szkół podstawowych i liceów. Nie będą musieli wyrabiać sobie kart ani stać w kolejkach. Nie grozi im także, że ktoś ich ubiegnie i wypożyczy książkę przed nimi – (...)

Ułatwienia dla pożytecznych obcokrajowców

13.12.2017

Nowelizacja ma na celu usprawnienie procedury legalizacji pobytu cudzoziemców i ich rodzin, którzy będą ubiegać się o pobyt czasowy w Polsce w związku z przeniesieniem wewnątrz przedsiębiorstwa spoza UE oraz cudzoziemców studiujących w Polsce, poszukujących pracy po (...)

Konsolidacja zarządzania środowiskiem?

12.12.2017

Rządowy projekt zakłada zwiększenie efektywności i skuteczności działania Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska (GDOŚ) i regionalnych dyrektorów ochrony środowiska (RDOŚ). Nie przewiduje zniesienia GDOŚ i RDOŚ. Nie prowadzi do likwidacji Generalnej Dyrekcji i regionalnych (...)

Nowy, stary rząd

11.12.2017

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda powołał Mateusza Morawieckiego na urząd Prezesa Rady Ministrów. Powołał też członków Rady Ministrów. Prezydent odebrał również przysięgę od premiera i nowo powołanych członków rządu.

Zatrudnianie cudzoziemców od 2018 r.

11.12.2017

Od 1 stycznia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące dostępu cudzoziemców z państw spoza UE/EOG do polskiego rynku pracy. Zmiany dotyczą głównie pracy krótkoterminowej i sezonowej.

Rozwijanie strzelnictwa

11.12.2017

Korzystając ze środków z budżetu obronnego, będzie można przekazywać samorządom dotacje na budowę i remonty strzelnic oraz rozwijanie sportu strzeleckiego. Jednym z warunków dotowania strzelnic ma być możliwość szkolenie wojska. Projekt przewiduje również, że MON będzie (...)

Zmiany w zakresie obrotu suszem tytoniowym

8.12.2017

Nowelizacja ustawy o podatku akcyzowym oraz ustawy o organizacji niektórych rynków rolnych ma zadanie ograniczyć szarą strefę w obrocie wyrobami tytoniowymi. Stanowi ona element pakietu ustaw uszczelniających system podatkowy. Krajowa produkcja suszu tytoniowego zostanie objęta monitorowaniem (...)

Dokumenty publiczne mają być bezpieczniejsze

6.12.2017

 Nowa ustawa ma stworzyć skuteczny system bezpieczeństwa dokumentów publicznych. Potrzeba kompleksowego uregulowania kwestii dokumentów publicznych wynika z zagrożeń przestępstwami fałszowania dokumentów, wpływającymi bezpośrednio na bezpieczeństwo państwa i (...)

Blisko 53 mln złotych na aktywizację młodych

6.12.2017

„Od szkolenia do zatrudnienia – EFS” i „Od szkolenia do zatrudnienia – YEI” - to dwa projekty, które w ramach programu „Gwarancje dla młodzieży” rozpoczęły Ochotnicze Hufce Pracy. Oba projekty potrwają do 31 sierpnia 2018 roku i realizowane (...)

Zapobieganie erozji podstawy opodatkowania

30.11.2017

Wielostronna konwencja podatkowa (Multilateral Instrument to Modify Bilateral Tax Treaties, tzw. konwencja MLI) to umowa podpisana 7 czerwca 2017 r. przez ponad 100 państw. W przypadku Polski zakłada ona zmianę zawartych przez nasz kraj 78 umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. MLI (...)

Działa Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego

30.11.2017

Wdrożony przez GITD Krajowy Rejestr Elektroniczny Przedsiębiorców Transportu Drogowego to m.in. baza danych przedsiębiorców transportu drogowego, umożliwiająca wymianę gromadzonych w rejestrze danych z innymi krajami Wspólnoty Europejskiej. Użytkownicy korzystający z (...)

Budżet UE na rok 2018 korzystny dla Polski

30.11.2017

18 listopada zakończyły się w Brukseli negocjacje w sprawie budżetu UE na 2018 rok. Środki z budżetu na 2018 r. sfinansują m.in. politykę spójności, WPR, ochronę granic zewnętrznych i bezpieczeństwa w UE. Do Polski z budżetu UE wpłynie ponad 50 mld PLN, przy składce ok. (...)

Zakaz handlu w niedziele

29.11.2017

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele wejdzie w życie 1 marca 2018 r. i właśnie od tego momentu w kolejnych miesiącach przyszłego roku będą dwie niedziele handlowe (pierwsza i ostatnia), w 2019 r. – jedna niedziela w miesiącu (ostatnia), a od 2020 r. zakaz handlu obowiązywał będzie (...)

Propozycje zmian w ochronie ziemi

29.11.2017

Zgodnie z zapowiedziami resort rolnictwa, po blisko półtora roku od wprowadzenia rozwiązań prawnych, mających na celu ochronę gruntów rolnych, przygotował propozycje zmian, w tym doprecyzowania obowiązujących przepisów oraz nowych regulacji. Nowe rozwiązania zostały (...)

Więcej dowodów w postępowaniu podatkowym

29.11.2017

Nowelizacja ustawy o Ordynacji podatkowej ma wzmocnić ochronę podatników przed ponoszeniem konsekwencji wynikających z działalności nieuczciwych kontrahentów. Przedsiębiorcy będą mogli dowiedzieć się, czy ich kontrahenci uczciwie i terminowo składają deklaracje i płacą podatki. (...)

Co nowego dla ubogich i seniorów?

28.11.2017

Projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej m.in. wprowadza nowy typ placówki: schronisko dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi. Zwiększenie dostępności do usług opiekuńczych oraz usług specjalistycznych dla osób samotnych i starszych w wieku 75+, (...)

Odwołanie dyrektorów i prezesów sądów

28.11.2017

W związku z zatrzymaniami dyrektorów krakowskich sądów w śledztwie dotyczącym podejrzenia korupcji Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o ich natychmiastowym odwołaniu. Odwołani zostają dyrektorzy: Sądu Okręgowego w  Krakowie, Sądu Rejonowego w Wadowicach, Sądu Rejonowego (...)

Finansowanie zadań oświatowych po nowemu

27.11.2017

Ustawa o finansowaniu zadań oświatowych obejmuje zmiany w sposobie finansowania oświaty oraz w ustawie Karta Nauczyciela. To pierwszy etap planowanych rozwiązań, które docelowo uporządkują system finansowania zadań oświatowych, tak aby był on przejrzysty i łatwiejszy w stosowaniu (...)

Nowy model podstawowej opieki zdrowotnej

27.11.2017

Ustawa z dnia 27 października 2017 r. o podstawowej opiece zdrowotnej jest to kolejna z przełomowych zmian, którą pozytywnie odczują pacjenci, jak również lekarze, pielęgniarki i położne – z uwagi na wzmocnienie roli medycyny i pielęgniarstwa rodzinnego. Docelowo (...)

Ustawa o płatnościach bezgotówkowych w konsultacjach publicznych

27.11.2017

Ministerstwo Rozwoju przygotowało projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z rozwojem płatności elektronicznych. Oprócz upowszechnienia ich stosowania, ustawa ma przyczynić się do zastąpienia części transakcji gotówkowych, cyfrowymi instrumentami płatniczymi, (...)

Wkrótce będzie Ogólnopolska Sieć Edukacyjna

26.11.2017

Już 1 września przyszłego roku pierwsze szkoły zaczną funkcjonować w Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej. To nie tylko podłączenie do szybkiego internetu, ale również dostęp do treści edukacyjnych oraz darmowe narzędzia bezpieczeństwa w sieci, pozwalające jednocześnie identyfikować (...)

Konsultuj dofinansowanie energooszczędnych domów drewnianych

26.11.2017

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przedstawił do konsultacji projekt programu priorytetowego Część 7) „Poprawa, jakości powietrza. Dofinansowanie energooszczędnych domów drewnianych”. Głównym celem programu jest upowszechnienie stosowania (...)

Szykuje się reforma procesu cywilnego

25.11.2017

Usprawnienie, uproszczenie i przyspieszenie postępowań przed sądem – to główny cel gruntownej reformy Kodeksu postępowania cywilnego, którą przygotowało Ministerstwo Sprawiedliwości.  

Lepsza diagnoza sytuacji smogowej?

25.11.2017

Celem proponowanej nowelizacji przepisów ustawowych jest podniesienie jakości badań powietrza atmosferycznego, a także wzmocnienie systemu oceny wpływu zanieczyszczeń na środowisko i zdrowie ludzi (chodzi o podejmowanie skutecznych działań naprawczych i usprawniających zarządzanie jakością (...)

Druga ustawa o innowacyjności gotowa

24.11.2017

Celem nowelizacji, który powstał w MNiSW we współpracy z resortem rozwoju i finansów, jest zwiększenie wsparcia dla działalności badawczo-rozwojowej. Ustawa wprowadza możliwość ustanawiania przez ministra właściwego do spraw gospodarki programów w obszarze innowacyjności (...)

Łatwiej założyć spółdzielnię socjalną

24.11.2017

Większe wsparcie finansowe dla spółdzielni socjalnych, ułatwienia w ich zakładaniu i funkcjonowaniu czy umożliwienie tworzenia konsorcjów spółdzielczych – między innymi takie zmiany zakłada uchwalona dziś przez Sejm ustawa o zmianie ustawy o spółdzielniach (...)

W domach pomocy społecznej i innych placówkach ma być lepiej

24.11.2017

Poprawa bezpieczeństwa oraz warunków pobytu osób starszych i niepełnosprawnych przebywających w placówkach całodobowej opieki, ograniczenie skali nieprawidłowości czy poszerzenie katalogu zwalniania z opłat – to najważniejsze zmiany, jakie przewiduje projekt ustawy (...)

Black Friday - nie daj się zrobić w konia

23.11.2017

W piątek 24 listopada sklepy będą kusić obniżkami. Na wyprzedażach masz takie same prawa jak zwykle. Nie ma znaczenia, że towar został przeceniony, chyba że przyczyną obniżki była konkretna wada i zostałeś o niej poinformowany.

Kodeks urbanistyczno-budowlany - nowy tekst projektu

23.11.2017

Opublikowano nową wersję projektu Kodeksu urbanistyczno-budowlanego, będącą efektem prowadzonych konsultacji publicznych oraz uzgodnień międzyresortowych. Co dalej z reformą gospodarowania przestrzenią?

Niebezpieczeństwa związane z inwestowaniem w tzw. monety czy tokeny

23.11.2017

Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) 22 listopada 2017 r. wydała komunikat dot. inwetstowania w tzw. monety czy tokeny. W ostatnim czasie w Europie i na Świecie można zaobserwować gwałtowny wzrost natężenia zjawiska określanego mianem Initial Token Offerings (ITOs) lub też Initial Coin (...)

Informowanie o cenach

22.11.2017

Musisz wiedzieć, za ile kupujesz. Cena musi być czytelna, widoczna i jednoznaczna. Inspekcja Handlowa na zlecenie UOKiK skontrolowała, jak sprzedawcy informują o cenach. Inspektorzy sprawdzili prawie 64 tysiące partii produktów. Zastrzeżenia wzbudziło tylko 4 tys. partii (...)

Jak odzyskać nadpłaty za usługi telekomunikacyjne?

22.11.2017

UOKiK sprawdził, jak czterej najwięksi operatorzy rozliczają nadpłaty po zakończeniu umowy. Zdaniem urzędu, operatorzy powinni informować o wysokości nadpłaty i możliwości jej zwrotu. UOKiK radzi, jak możesz się o nią ubiegać.

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika