Informacje strona 91

Ryczałt od niezewidencjonowanego przychodu a przedawnienie

6.11.2017

W przypadku określenia przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2016 r. poz. 2180), ryczałtu od niezewidencjonowanego przychodu, (...)

Kto może zostać sędzią Trybunału Konstytucyjnego?

6.11.2017

Zmiany w ustawie o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego przewidują m.in., że sędzią Trybunału będzie mogła zostać osoba, która wyróżnia się wiedzą prawniczą oraz spełnia wymagania niezbędne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego lub (...)

Dzień Równej Płacy

5.11.2017

W piątek 3 listopada 2017 r. obchodzony był Europejski Dzień Równej Płacy. Jest to data symbolicznie wyrażająca skalę nierówności płacowych między kobietami i mężczyznami w Unii Europejskiej. Na podstawie danych Eurostatu, Komisja Europejska ustanawiana co roku dzień, (...)

Szybciej CEPiK 2.0

31.10.2017

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustawach przyspieszają wejście w życie przepisów dotyczących systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0), w zakresie odnoszącym się do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Nowe wymogi dla średnich źródeł spalania paliw

30.10.2017

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw dostosowuje przepisy do unijnej dyrektywy MCP, której celem jest ograniczanie emisji zanieczyszczeń ze średnich źródeł energetycznego spalania.

Wzmocnienie roli dialogu społecznego?

30.10.2017

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego przewiduje zwiększenie samodzielności organizacyjnej Rady. Zaproponowano zmiany zwiększające katalog kompetencji Rady oraz strony pracowników i pracodawców, wzmacniające organizacyjnie Radę oraz doprecyzowujące (...)

Więcej pieniędzy na opiekę nad dziećmi

30.10.2017

Trzykrotnie większe środki na wsparcie instytucji opieki nad najmłodszymi, łatwiejsze ich zakładanie oraz większe bezpieczeństwo dzieci – to niektóre ze zmian dot. programu Maluch+. Ruszyła edycja 2018. O dofinansowywanie mogą ubiegać się wszystkie podmioty działające na (...)

Będzie zmiana zasad prewencji wypadkowej

27.10.2017

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych dotyczy unormowania na poziomie przepisów powszechnie obowiązujących zasad i trybu przyznawania dofinansowania przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych ze środków publicznych (...)

Wniosek o 500+ do końca października

27.10.2017

Wsparciem programu „Rodzina 500 plus” do końca sierpnia br. objętych zostało prawie 4 mln dzieci. Trwa przyjmowanie wniosków na nowy okres. Jeżeli złożymy go w październiku to mamy gwarancję otrzymania 500+ na cały okres świadczeniowy. Przepisy unijne nie pozwalają (...)

Bezpieczeństwo zdrowotne obywateli a protesty lekarzy

27.10.2017

Zgodnie z ustawą o rozwiązywaniu sporów zbiorowych osoby pracujące na stanowiskach, na których zaniechanie pracy zagraża życiu i zdrowiu ludzi lub bezpieczeństwu państwa, nie mogą przestać pracować w wyniku akcji strajkowych. Protesty tych osób nie mogą przybrać formy, (...)

Będzie reforma dyrektywy o delegowaniu pracowników?

25.10.2017

Po przyjęciu przez Radę UE nowelizacji dyrektywy o delegowaniu pracowników z 1996 r. - pracuje nad nim teraz Parlament Europejski. Celem jest ustanowienie takiej samej płacy za taką samą pracę w tym samym miejscu. Przewidziano, że pracownicy delegowani będą co do zasady (...)

Nowelizacja ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych?

25.10.2017

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych ma służyć m.in. dostosowaniu polskiego prawa do przepisów Unii Europejskiej dotyczących jakości benzyny i olejów napędowych oraz promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych.

Życie publiczne ma być jawne

25.10.2017

Minister Mariusz Kamiński i minister Maciej Wąsik zaprezentowali w projekt ustawy o jawności życia publicznego. Jego celem jest wzmocnienie przejrzystości zarządzania państwem oraz jego majątkiem. Ustawa ma przyczynić się do bardziej efektywnego zarządzania państwem, a także będzie (...)

Krótszy okres przechowywania akt pracowniczych i ich elektronizacja

24.10.2017

Rządowy projekt nowelizacji: przewiduje skrócenie okresu przechowywania przez pracodawców akt pracowniczych z 50 do 10 lat, pozwala pracodawcom przechowywać dokumentację pracowniczą w formie elektronicznej i wskazuje bezgotówkową formę wypłaty wynagrodzenia (...)

Co zakłada ustawa okołobudżetowa na przyszły rok?

24.10.2017

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących realizacji ustawy budżetowej na rok 2018 (czyli tzw. ustawy okołobudżetowej). Ponadto rząd zdecydował o wprowadzeniu korekty do przepisów dotyczących budżetu na rok 2017. Z danych (...)

Legitymacja osoby niepełnosprawnej a korzystanie z ulg i uprawnień

23.10.2017

Wkrótce rozpocznie się wydawanie legitymacji dokumentujących niepełnosprawność lub stopień niepełnosprawności według nowych wzorów, w tym dla osób, które uzyskały orzeczenie potwierdzające niepełnosprawność po 1 września 2017 r. Czy można korzystać (...)

Co zamiast specjalnych stref ekonomicznych?

23.10.2017

Instrument zwolnień podatkowych dostępny będzie w całej Polsce dla nowych inwestycji, które zgodnie z ustawodawstwem polskim oraz prawem Unii Europejskiej obejmują utworzenie nowego zakładu produkcyjnego oraz reinwestycje. Dotyczy to inwestycji spełniających kryteria ilościowe (nakłady (...)

Emerytury i renty w 2018 r.

21.10.2017

Prognozuje się, że wskaźnik waloryzacji emerytur i rent w 2018 r. wyniesie nie mniej niż 102,7%. Te osoby uprawnione, które podejmują decyzję o kontynuowaniu aktywności zawodowej przed przejściem na emeryturę, otrzymają wyższe emerytury. Efektem opóźnienia przejścia na (...)

Projekt Dużej Ustawy Reprywatyzacyjnej

21.10.2017

Projekt Dużej Ustawy Reprywatyzacyjnej trafi do szerokich konsultacji. Nowa ustawa ma zakończyć wszelkie patologiczne zjawiska, które przyjęły formę dzikiej reprywatyzacji. Ostatecznie utraci moc dekret Bieruta.

Współpraca dotycząca restytucji dóbr kultury

21.10.2017

Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie w sprawie współpracy dotyczącej restytucji dóbr kultury, w tym zwrotu dóbr kultury wyprowadzonych z naruszeniem prawa z terytorium państw członkowskich Unii Europejskiej. Ma ono zapewnić prawidłową współpracę i koordynację (...)

Ustawa o rynku mocy - już wkrótce

20.10.2017

Głównym celem proponowanych przepisów jest zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw energii elektrycznej dla przemysłu i gospodarstw domowych. Rynek mocy ma stworzyć efekt zachęty do podejmowania decyzji inwestycyjnych i modernizacyjnych w energetyce. Nowe przepisy mają (...)

Więcej pieniędzy na budowę Muzeum Historii Polski

20.10.2017

Zwiększenie budżetu na budowę Muzeum Historii Polski z 310 do 659 mln zł oraz wydłużenie terminu budowy do 2020 r. – takie zmiany wprowadza nowelizacja uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Budowa Muzeum Historii Polski w Warszawie". 

Wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB

19.10.2017

Stały Komitet Rady Ministrów zarekomendował Radzie Ministrów projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, który przewiduje wzrost nakładów na ochronę zdrowia do 6% PKB w 2025 r.

Koniec gabinetów politycznych na szczeblu samorządowym

19.10.2017

Zmiany w ustawie o pracownikach samorządowych przewidują likwidację gabinetów politycznych funkcjonujących na szczeblu samorządowym przy wójtach (burmistrzach, prezydentach miast), starostach i marszałkach województw.

Emerytury dla obywateli Ukrainy?

18.10.2017

Dzięki postanowieniom umowy o zabezpieczeniu społecznym możliwe jest transferowanie świadczeń dla świadczeniobiorców mieszkających w Polsce, na ich rachunki bankowe. Inną zasadą, na której oparto tę i inne tego typu umowy dwustronne, jest zasada sumowania okresów (...)

Losowy przydział spraw sędziom

17.10.2017

Bezstronność jest podstawowym warunkiem sprawiedliwości w sądach. Dlatego przydzielanie spraw poszczególnym sędziom musi być całkowicie przejrzyste i wolne od „ręcznego” sterowania. Zapewni to komputerowy System Losowego Przydziału Spraw (SLPS), który zacznie obowiązywać (...)

Niższe opłaty dla komorników

15.10.2017

Nowelizacja ustawy o komornikach sądowych i egzekucji zawiera korzystne dla obywateli zmiany w zasadach pobierania wynagrodzeń przez komorników – część opłat zostanie obniżona, a niektóre zostaną zniesione w ogóle – chodzi o stawki opłaty za opróżnienie (...)

Nowe święto państwowe

15.10.2017

Ustawa o ustanowieniu Dnia Walki i Męczeństwa Wsi Polskiej ma na celu ustanowienie świętem państwowym dzień 12 lipca - dla upamiętnienia zasług polskiej wsi i jej patriotycznej postawy w walce z okupantami podczas II Wojny Światowej.

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

15.10.2017

Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów jako Jednolity Plik Kontrolny dla potrzeb (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika