Informacje strona 91

Więcej na świadczenia opieki zdrowotnej

22.11.2017

W związku z dobrą sytuacją finansową budżetu państwa wydatki na ochronę zdrowia w 2017 roku zostały zwiększone ponad środki zaplanowane pierwotnie w ustawie budżetowej. Ponadto wkrótce wejdzie w życie ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków (...)

Reforma Krajowego Rejestru Sądowego?

21.11.2017

Rządowy projekt przewiduje ułatwienia dla stron przy rozpoczynaniu działalności gospodarczej oraz przyspiesza i usprawnia działania sądu rejestrowego. Zakłada m.in. wprowadzenie obowiązku składania wniosków do rejestru przedsiębiorców KRS z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego.

Weterani zwolnieni z odpłatności za pobyt w domu pomocy społecznej

21.11.2017

Celem nowelizacji jest wsparcie członków Korpusu Weteranów Walk o Niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej. Ustawa przewiduje możliwość zwolnienia członków Korpusu z ponoszenia opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej z urzędu albo na wniosek, w części lub całkowicie.

Serce unijnego systemu ochrony granic w Warszawie

21.11.2017

21 listopada br. weszło w życie porozumienia o siedzibie Europejskiej Agencji Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex). Siedziba Frontexu – jednej z najważniejszych unijnych agencji – znajdzie się w Warszawie. Głównym zadaniem unijnej agencji Frontex jest pomoc w zarządzaniu (...)

Projekt zmian w radiofonii i telewizji

21.11.2017

Projekt ustawy o zmianie ustawy z o radiofonii o telewizji ma na celu dostosowanie przepisów prawa krajowego do zasad wspólnego rynku. Przewiduje m.in. doprecyzowanie definicji misji publicznej, stworzenie procedury uprzedniej oceny przewidywanych istotnych nowych usług medialnych, które będą (...)

Zmiany w Prawie prasowym dotyczące autoryzacji

20.11.2017

Nowelizacja ustawy o Prawie prasowym dotyczy autoryzowania tekstów przez osoby udzielające informacji. Dziennikarz nie będzie mógł odmówić osobie udzielającej informacji autoryzacji dosłownie cytowanej wypowiedzi, o ile nie była ona uprzednio publikowana lub była wygłoszona (...)

Oszukańcze firmy będą zwalczane

20.11.2017

Celem przygotowywanych w Ministerstwie Sprawiedliwości zmian jest umożliwienie zdecydowanej walki z nieuczciwymi firmami, które oszukują zwykłych obywateli, a także narażają na straty polskie państwo. Nowe rozwiązania mają sprawić, że ofiarom nieuczciwych procederów łatwiej (...)

Odszkodowanie z OC rolnika za szkody wyrządzone przez jego psa

19.11.2017

Jeśli zwierzęta pełnią użytkową rolę w gospodarstwie, to stanowią element gospodarstwa niezbędny do jego funkcjonowania, a zatem pozostają z nim w funkcjonalnym związku. W konsekwencji szkody przez nie wyrządzone (w przeciwieństwie do szkód wyrządzonych przez (...)

Eksmisje nie mogą prowadzić do bezdomności...

18.11.2017

TK orzekł, iż eksmisje w ramach egzekucji administracyjnej nie mogą prowadzić do bezdomności. Opróżnienie lokalu przez osoby znajdujące się w trudnej sytuacji życiowej bez wskazania jakiegokolwiek lokalu lub pomieszczenia, do którego ma ona nastąpić, czyli dokonanie eksmisji (...)

Młodzi lekarze uzyskali podwyżki

16.11.2017

 Weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia, które reguluje wysokość miesięcznego wynagrodzenia lekarzy rezydentów. To oznacza, że wynagrodzenia młodych lekarzy wzrosną.

Będą kary za cofanie liczników samochodowych

16.11.2017

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało zmiany w prawie, które mają ukrócić oszukańczy proceder „przekręcania” liczników w używanych samochodach. Np. za każde „przekręcenie” licznika będzie grozić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia – (...)

Planowane zmiany na drogach

16.11.2017

Zaproponowano zmiany, które umożliwiają zaliczenie wszystkich kategorii dróg publicznych lub ich odcinków do dróg o znaczeniu obronnym. Natomiast inny projekt przewiduje, że nazwy zagranicznych miast na znakach drogowych będą zapisywane także po polsku.

Konstytucja Biznesu już niedługo...

15.11.2017

6 miesięcy bez składek na ubezpieczenia społeczne dla początkujących przedsiębiorców, działalność o niewielkich przychodach bez konieczności rejestracji firmy, Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców – te i inne proprzedsiębiorcze rozwiązania przyjęła Rada Ministrów (...)

Więźniowie chętni do pracy

15.11.2017

Program „Praca dla więźniów” przynosi spektakularne efekty. Wśród skazanych zdolnych do pracy poziom zatrudnienia wynosi 83%. Przed wdrożeniem programu pracowało 36% wszystkich skazanych, dziś jest to 54%. Powstają kolejne z 40 zaplanowanych hal produkcyjnych (...)

Strata w CIT po upływie terminu przedawnienia

15.11.2017

W świetle art. 24 w zw. z art. 70 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 września 2005 r., nie jest dopuszczalne prowadzenie postępowania podatkowego i orzekanie o wysokości straty w podatku dochodowym (...)

Pracownicze Plany Kapitałowe - będziemy odkładać na emerytury

14.11.2017

Do prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt utworzenia Pracowniczych Planów Kapitałowych. Pracownicze Plany Kapitałowe to powszechny, dobrowolny i w pełni prywatny system długoterminowego oszczędzania. Podstawowym celem PPK będzie zwiększenie stopy oszczędności Polaków (...)

Małolaty nie skorzystają z solarium

13.11.2017

Nowa ustawa przewiduje m.in. całkowity zakaz korzystania z solariów przez osoby, które nie ukończyły 18 roku życia, obowiązek zamieszczania w miejscach udostępniania solariów informacji o ryzyku związanym z korzystaniem z solarium oraz całkowity zakaz promocji (...)

Zmiany w przyznawaniu najniższych emerytur

12.11.2017

Podstawowym celem nowej ustawy jest objęcie emerytur przyznanych z urzędu zamiast renty z tytułu niezdolności do pracy, przysługujących osobom, które nie posiadają odpowiedniego stażu pracy, wynoszącego 20 lat (przed dniem 1 października 2017 r. – 22 lata) dla kobiet i 25 (...)

Większy nadzór nad działalnością ubezpieczycieli

12.11.2017

Nowelizacja ustawy o nadzorze nad rynkiem finansowym oraz ustawy o działalności ubezpieczeniowej i reasekuracyjnej ma na celu wykonanie obowiązków ciążących na Rzeczypospolitej Polskiej przewidzianych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1286/2014 z 26 listopada 2014 (...)

Zmiany w gospodarce odpadami?

9.11.2017

Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach, przygotowany przez ministra środowiska, dostosowuje polskie prawo do unijnej dyrektywy w sprawie odpadów.

Kiedy będą kasy fiskalne on-line?

8.11.2017

Docelowym systemem będzie system kas rejestrujących umożliwiających przesył informacji do Centralnego Repozytorium Kas. Projekt przygotowany w resorcie finansów nie przewiduje jednak obligatoryjnej wymiany kas rejestrujących na nowy rodzaj kas, poza (...)

Zmiany dot. możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości?

8.11.2017

Projekt nowelizacji ustawy o gospodarce nieruchomościami w zakresie dochodzenia zwrotu wywłaszczonej nieruchomości przewiduje uprawnienie dla właściciela bądź jego spadkobiercy do żądania zwrotu udziału w wywłaszczonej nieruchomości, a także ograniczenie możliwości dochodzenia zwrotu wywłaszczonej (...)

Nowelizacja Kodeksu wykroczeń dla uczciwych obywateli

7.11.2017

Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało nowelizację Kodeksu wykroczeń, która wprowadza wiele korzystnych zmian dla uczciwych obywateli i usprawnia wymiar sprawiedliwości. Osoby ukarane mandatem, np. za złe parkowanie, będą miały więcej czasu na jego zapłacenie. Inne zmiany pozwolą (...)

Ryczałt od niezewidencjonowanego przychodu a przedawnienie

6.11.2017

W przypadku określenia przez organ podatkowy na podstawie art. 17 ust. 1 w zw. z ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. z 2016 r. poz. 2180), ryczałtu od niezewidencjonowanego przychodu, (...)

Kto może zostać sędzią Trybunału Konstytucyjnego?

6.11.2017

Zmiany w ustawie o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego przewidują m.in., że sędzią Trybunału będzie mogła zostać osoba, która wyróżnia się wiedzą prawniczą oraz spełnia wymagania niezbędne do pełnienia urzędu na stanowisku sędziego Sądu Najwyższego lub (...)

Dzień Równej Płacy

5.11.2017

W piątek 3 listopada 2017 r. obchodzony był Europejski Dzień Równej Płacy. Jest to data symbolicznie wyrażająca skalę nierówności płacowych między kobietami i mężczyznami w Unii Europejskiej. Na podstawie danych Eurostatu, Komisja Europejska ustanawiana co roku dzień, (...)

Szybciej CEPiK 2.0

31.10.2017

Zmiany w Prawie o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustawach przyspieszają wejście w życie przepisów dotyczących systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0), w zakresie odnoszącym się do Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Nowe wymogi dla średnich źródeł spalania paliw

30.10.2017

Nowelizacja Prawa ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw dostosowuje przepisy do unijnej dyrektywy MCP, której celem jest ograniczanie emisji zanieczyszczeń ze średnich źródeł energetycznego spalania.

Wzmocnienie roli dialogu społecznego?

30.10.2017

Prezydencki projekt nowelizacji ustawy o Radzie Dialogu Społecznego przewiduje zwiększenie samodzielności organizacyjnej Rady. Zaproponowano zmiany zwiększające katalog kompetencji Rady oraz strony pracowników i pracodawców, wzmacniające organizacyjnie Radę oraz doprecyzowujące (...)

Więcej pieniędzy na opiekę nad dziećmi

30.10.2017

Trzykrotnie większe środki na wsparcie instytucji opieki nad najmłodszymi, łatwiejsze ich zakładanie oraz większe bezpieczeństwo dzieci – to niektóre ze zmian dot. programu Maluch+. Ruszyła edycja 2018. O dofinansowywanie mogą ubiegać się wszystkie podmioty działające na (...)

Masz inne pytanie do prawnika?

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika