Alimenty dla pełnoletniej córki która urodziła dziecko

Pytanie:

"Chciałbym wystąpić do sądu o alimenty na rzecz małoletniego syna, gdyż żona od roku przebywa w Niemczech pracując tam i nie dostarcza środków finansowych. Mam też córkę, która pod koniec lutego kończy 18 lat, ale miesiąc temu urodziła dziecko, nie wyszła za mąż i nie ma ustalonego ojcostwa dla dziecka. W chwili obecnej przerwała szkołę, ale od września podejmie dalszą naukę. Czy wobec tego mogę domagać się od żony alimentów na córkę, jeśli będzie za miesiąc pełnoletnia? Chciałbym także uzyskać informację w kwestii podania adresu żony w pozwie, gdyż ona nie utrzymuje z nami kontaktu, zmieniła nr telefonu i nie wiem gdzie w Niemczech przebywa."

Odpowiedź prawnika: Alimenty dla pełnoletniej córki która urodziła dziecko

Jeśli chodzi o obowiązek alimentacyjny względem małoletniego syna, podstawą roszczenia będzie przepis art. 133 k.r.o. Zgodnie z jego treścią rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Jeśli chodzi natomiast o alimenty na córkę, sprawa wydaje się być bardziej niejednoznaczna. Z zasady wiek uprawnionego do alimentów nie jest przeszkodą w przyznaniu przez sąd alimentów. I tak, nierzadko z tytułu alimentów uprawnionym pozostaje osoba pełnoletnia, studiująca, która nie jest w stanie jeszcze utrzymać się samodzielnie.

Można powiedzieć, iż tak jest i w Państwa przypadku, wobec tego iż córka nie jest jeszcze w stanie utrzymać się samodzielnie i aktualnie kontynuuje naukę w szkole. Ogólnie przyjmuje się, iż obowiązek alimentacyjny ustaje z chwilą osiągnięcia przez dziecko samodzielności, co często wiąże się z możliwością podjęcia pracy zarobkowej. Na podstawie powyższego można więc uznać, iż córce należą się alimenty od matki aż do czasu, kiedy osiągnie kwalifikacje pozwalające jej na podjęcie pracy zawodowej. Jeśli córka (przykładowo) po zakończeniu szkoły podejmie dalszą naukę na studiach, nadal nie będzie w stanie sama utrzymać się i będzie uprawniona do alimentów aż do czasu kiedy będzie w stanie podjąć pracę zarobkową. Okoliczność ta będzie badana w postępowaniu sądowym, w którym sąd zbada czy zachodzą podstawy do przyznania córce alimentów od matki.

Warto jednak wspomnieć, iż korzystne byłoby także ustalenie ojca dziecka córki i żądanie od niego alimentów na dziecko. Ułatwi to Pana córce wychowywanie dziecka.

W zakresie pozwu o alimenty należy wskazać, iż powództwo o alimenty można wytoczyć według miejsca zamieszkania zobowiązanego do alimentów bądź też uprawnionego do alimentów. Jeśli chodzi o podanie adresu zamieszkania pozwanego w pozwie powinien Pan wskazać znany Panu adres zamieszkania pozwanego. Jeśli sąd wezwie Pana do wskazania aktualnego miejsca zamieszkania a Pan nie będzie tego w stanie dokonać, konieczne może okazać się ustanowienie kuratora dla osoby nieobecnej. W postępowaniu sądowym będzie Pan (Pana córka) musiał wskazać, iż żona wyjechała za granicę i nie jest Panu (Pana córce) znane jej miejsce zamieszkania. Po wydaniu orzeczenia i uprawomocnieniu się go, możliwe dopiero będzie poszukiwanie żony za granica i kierowanie egzekucji o alimenty do organów niemieckich.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika