Biuro rachunkowe bez certyfikatu

Pytanie:

Prowadzę biuro rachunkowe (KPiR , vat, pracownicy). Obecnie żona chce otworzyć biuro rachunkowe , ale nie ma certyfikatu. Aby miała 3-letnią praktykę na księgach rachunkowych (wykształcenie ma spełniające wymagania) - chcemy zrobić tak: Żona otwiera na siebie biuro rachunkowe, a ja będę podwykonawcą jej zleceń. Czy w ten sposób będzie prawidłowo udokumentowana praktyka 3-letnia? Czy żona może prowadzić zarówno księgi rachunkowe jak i podatkowe przy pomocy mojego podwykonawstwa? Czy moje podwykonawstwo będzie u niej kosztem?

Masz inne pytanie do prawnika?

10.8.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Biuro rachunkowe bez certyfikatu

Praktyka w księgowości obejmuje wykonywanie takich czynności, jak (art. 76b ust. 2 ustawy o księgowości):

1) prowadzenie udokumentowanych zapisów zdarzeń w księgach rachunkowych w porządku chronologicznym i systematycznym,

2) wycena aktywów i pasywów oraz ustalanie wyniku finansowego,

3) sporządzanie sprawozdań finansowych,

4) badanie sprawozdań finansowych pod nadzorem biegłego rewidenta.

Podane czynności mogą być wykonywane na zasadzie:

1) stosunku pracy, ale w wymiarze nie mniejszym niż 1/2 etatu,

2) odpłatnej umowy cywilnoprawnej, zawartej z przedsiębiorcą zajmującym się usługowym prowadzeniem ksiąg rachunkowych,

3) umowy spółki, a także

4) prowadzenia ewidencji własnej działalności gospodarczej w wymienionym zakresie.

Jak wynika z literalnego brzmienia przepisów praktyka w księgowości polega na wykonywaniu powyższych czynności wobec czego należy odrzucić koncepcję nabycia stosownej praktyki jedynie w wyniku zlecenia takich czynności przez osobę prowadzącą działalność gospodarczą w przedmiotowym zakresie. Przy akceptacji takiego zapatrywania powstałaby trudność z właściwym udokumentowaniem takich „praktyk”. Z brzmienia przepisów wynika dość jednoznacznie, że praktyki winny być wykonywane osobiście przez osobę ubiegającą się o certyfikat co musi być następnie stosownie udokumentowane. Trudno sobie wyobrazić aby wykazując wykonywanie czynności księgowych wskazywać na ich zlecanie innemu podmiotowi.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie prowadzenia takiej działalności gospodarczej, natomiast, w naszej ocenie, nie będzie ona połączona z praktyką w księgowości.

Jeżeli chodzi o pytanie podatkowe prosimy o jego zadanie w oddzielnym formularzu, na które zostanie udzielona odpowiedź w ciągu 3 dni roboczych.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Jakie biuro rachunkowe na Śląsku

24.7.2018 przez: bi4ly83

Kradzież środków z rachunku bankowego

19.11.2015 przez: borzan