Odpowiedź prawnika: Cesja powiernicza tytułu wykonawczego
13.11.2006
Pytanie dotyka w sposób istotny dwóch kwestii: zmiany osoby wierzyciela oraz odpowiedzialności członka zarządu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością za zobowiązania spółki. Jeżeli przejął Pan wierzytelność przysługującą określonej osobie wobec spółki z o.o. i chciałby Pan występować w imieniu i na rzecz powierzającego w odrębnej sprawie sądowej skierowanej tym razem do prezesa tej spółki, nie musi Pan wówczas dążyć do uzyskania klauzuli wykonalności na siebie na podstawie art. 788 kpc. Co innego, gdyby zechciałby Pan występować w charakterze wierzyciela tej spółki - wówczas konieczna jest zmiana wierzyciela i nadanie klauzuli wykonalności na Pana na podstawie powołanego wyżej przepisu.
Jeżeli wystąpi Pan w imieniu powierzającego przeciwko członkowi zarządu spółki z o.o., wydaje się, iż winno to znaleźć umocowanie w umowie powierniczego przelewu wierzytelności, tzn. treść umowy winna upoważniać Pana do występowania w imieniu powierzającego przeciwko prezesowi zarządu rzeczonej spółki.
Należy jednak wyraźnie podkreślić, że tytuł wykonawczy skierowany przeciwko spółce z o.o. nie jest sam przez się podstawą odpowiedzialności członka zarządu za zobowiązania tej spółki. Konieczne jest bowiem wytoczenie powództwa opartego na treści art. 299 kodeksu spółek handlowych. Dopiero wyrok uwzględniający powództwo będzie podstawą egzekucji z majątku członka zarządu tej spółki, wyrok ten ustali bowiem odpowiedzialność majątkową członka zarządu za zobowiązania spółki z o.o.