Decyzja o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania

Pytanie:

"Złożyłem wniosek o wydanie mi zaświadczenia potwierdzającego dokonanie opłaty za korzystanie z zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych. W odpowiedzi poinformowano mnie, iż wniosek ten nie może zostać rozpatrzony z powodu braku opłaty skarbowej (5 zł.) za złożony wniosek. Czy sam fakt złożenia wniosku oznacza wszczęcie postępowania administracyjnego, którego rozstrzygnięciem powinno być wydanie decyzji - postanowienia, na które stronie przysługuje zażalenie? Czy też konieczne jest złożenie osobnego wniosku o wszczęcie postępowania zmierzającego do ustalenia obowiązku lub braku obowiązku wnoszenia opłaty skarbowej?"

Odpowiedź prawnika: Decyzja o pozostawieniu wniosku bez rozpoznania

Na podstawie art. 3 ustawy o opłacie skarbowej nie są objęte opłatą skarbową podania i załączniki do podań, czynności urzędowe, zaświadczenia i zezwolenia, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów podlegają innym opłatom o charakterze publicznoprawnym lub są od tych opłat zwolnione.  Opłata przewidziana w art. 11[1] ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z całą pewnością ma charakter publicznoprawny, ponieważ jest opłatą przymusową, ustalaną jednostronnie i bezzwrotną, a także stanowi dochód gminy. Nie ma znaczenia, czy opłata, o jakiej mowa w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, jest pobierana za wydanie zezwolenia, czy też za korzystanie z niego

Zgodnie z uregulowaniami kodeksu postępowania administracyjnego decyzje, od których nie służy odwołanie w administracyjnym toku instancji, są ostateczne. Uchylenie lub zmiana takich decyzji, stwierdzenie ich nieważności oraz wznowienie postępowania może nastąpić tylko w przypadkach przewidzianych w kodeksie lub w ustawach szczególnych. Decyzje mogą być zaskarżane do sądu administracyjnego z powodu ich niezgodności z prawem, na zasadach i w trybie określonych w odrębnych ustawach.

Jeżeli podanie nie czyni zadość innym wymaganiom ustalonym w przepisach prawa, należy wezwać wnoszącego do usunięcia braków w terminie siedmiu dni z pouczeniem, że nieusunięcie tych braków spowoduje pozostawienie podania bez rozpoznania.

Pozostawienie podania bez rozpoznania nie następuje w formie decyzji administracyjnej (lecz postanowienia). Organ administracji publicznej w takiej sytuacji ma nie tylko obowiązek urzędowej rejestracji wniesienia tego podania (żądania), lecz także obowiązek dokonania w aktach stosownej adnotacji o przyczynie pozostawienia podania bez rozpoznania.

Pozostawienie przez organ administracji podania bez rozpoznania nie wyłącza dopuszczalności wniesienia przez autora podania skargi do sądu administracyjnego na bezczynność organu administracji (tak też uchwała składu siedmiu sędziów SN - z 8 czerwca 2000 r., III ZP 11/00 - OSNAP 2000, nr 19, poz. 702). 

Niezapłacenie opłaty skarbowej od podania nie stanowi podstawy do wezwania autora podania do uiszczenia opłaty.

Tryb postępowania organu administracji w sprawie nieuiszczonych kosztów i opłat, które powinny być wniesione z góry, został unormowany w sposób szczególny w art. 261. Zgodnie z nim jeżeli strona nie wpłaciła należności tytułem opłat i kosztów postępowania, które zgodnie z przepisami powinny być uiszczone z góry, organ administracji publicznej prowadzący postępowanie wyznaczy jej termin do wniesienia tych należności. Termin ten nie może być krótszy niż siedem dni, a dłuższy niż czternaście dni. Jak wiadomo opłata skarbowa od przedmiotowego wniosku nie jest wymagana.

Jeżeli w wyznaczonym terminie należności nie zostaną uiszczone, podanie podlega zwrotowi lub czynność uzależniona od opłaty zostanie zaniechana. Organ administracyjny wydaje w tym celu postanowienie. Na postanowienie w sprawie zwrotu podania służy zażalenie.

Gdyby jednak zamiast wydania postanowienia organ administracji wydał decyzję lub pozostawił wniosek bez rozpoznania wtedy takie pozostawienie podania bez rozpoznania może być kwestionowane skargą. Ponieważ przedmiotem skargi może być w szczególności zaniedbanie lub nienależyte wykonywanie zadań przez właściwe organy albo przez ich pracowników, naruszenie praworządności lub interesów skarżących, a także przewlekłe lub biurokratyczne załatwianie spraw.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika