Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Pytanie:

Rodzice mojego teścia mieli gospodarstwo rolne. Na tzw. "gospodarce" pozostał jeden z 3 braci mojego teścia. Miał on z pierwszą żoną córkę. Po śmierci żony ponownie się ożenił. Z tą drugą żoną nie miał już dzieci. Po kilku latach zmarł pozostawiając drugą żonę, córkę z pierwszego małżeństwa i trzech braci. Druga żona prowadziła razem z pasierbicą to gospodarstwo. Dziewczyna po kilku latach zmarła nie pozostawiając testamentu. Nie miała dzieci ani nie wyszła za mąż. Gospodarka pozostała w rękach drugiej żony brata mojego teścia. Teraz ona chce spłacić resztę rodziny. Z trzech braci, którzy odeszli z "gospodarki" pozostało przy życiu dwóch. Ojciec mojej żony już nie żyje. I tu moje pytanie. Czy to co będzie przyznane na nieżyjącego teścia dziedziczy jego jedyna córka czy będzie musiała się ona jeszcze podzielić ze swoja matką, czyli żoną zmarłego mojego teścia? Dodam jeszcze, że moja teściowa nie wniosła nic do tej gospodarki rolnej. Właścicielami tego gospodarstwa byli oboje rodzice 4 braci. Ojciec zmarł w 1946 a matka w 1970 roku. W ramach dziedziczenia nie odbyło się żadne postępowanie a brat, który pozostał na gospodarce wypłacił braciom zadowalające ich dywidendy finansowe. Na gospodarce dopóki nie opuścili rodzinnego domu pracowali wszyscy. W latach 1950 - 1954 mając po 20 - 23 lata trzej bracia opuścili dom rodzinny, zamieszkali w mieście i założyli własne rodziny. Żaden z braci, nawet ten co pozostał na gospodarce nie zdobyli rolniczego wykształcenia. Ten z braci, który pozostał na gospodarce zmarł w 1987r. Z kobietą, z którą się ożenił po śmierci pierwszej żony był 4 lata. To ona przez te 4 lata prowadziła z nim gospodarstwo, ponieważ córka tego brata w dzieciństwie przebyła chorobę Heine - Medina i niestety stała się osobą niepełnosprawną z I grupą inwalidztwa wymagająca stałej opieki. Ani 2 żona ani co zrozumiałe córka nie zdobyły rolniczego wykształcenia.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Po zmarłym bracie, który prowadził gospodarstwo, dziedziczą co do zasady jego żona (druga) oraz córka. Jego majątku nie będą natomiast dziedziczyli pozostali bracia. Przede wszystkim konieczne będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego po rodzicach czterech braci. Konieczne tu będzie także uwzględnienie przepisów szczególnych o dziedziczeniu gospodarstw rolnych. Musi być też uwzględniony fakt, iż mimo braku postępowania spadkowego bracia nieformalnie dokonali podziału spadku i trzech z nich otrzymało spłaty. Wobec tego najprościej w ramach postępowania spadkowego po rodzicach czterech braci byłoby uznać, iż, owszem dziedziczyli wszyscy czterej (pracowali w gospodarstwie), lecz w zasadzie powinno nastąpić formalne potwierdzenie podziału, który miał miejsce w rzeczywistości. Stąd w razie postępowania spadkowego nie jest wykluczone, iż sąd uzna, że gospodarstwo stało się wyłączną własnością tego z braci, który na nim dalej gospodarował i spłacił pozostałych.

Z kolei należy więc rozstrzygnąć, kto dziedziczy po tym bracie. Zmarł on w 1987 r, stąd przepisy o dziedziczeniu gospodarstw rolnych znajdą zastosowanie także odnośnie spadku po nim. Zgodnie z nimi spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:

  • odpowiadają warunkom wymaganym dla nabycia własności nieruchomości rolnej w drodze przeniesienia własności albo 
  • są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo 
  • są trwale niezdolni do pracy.  

W związku z tym gospodarstwo odziedziczyła córka i pewnie żona, jeśli miała wymagany okres pracy w gospodarstwie. Natomiast rodzeństwo, pozostali bracia, dziedziczyliby gospodarstwo, dopiero wtedy gdy żadna z powyższych kobiet nie mogła dziedziczyć.

Dlatego naszym zdaniem druga żona nie musi spłacać braci, czy rodziny, swojego męża.

Natomiast majątek, który należał do teścia, pozostający już bez związku z gospodarstwem, dziedziczy po połowie jego żona i córka.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zachowek przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego - opinia prawna

Zachowek przy dziedziczeniu gospodarstwa rolnego - opinia prawna

  Stan faktyczny Na początku lat 90-tych moi rodzice darowali mi nieruchomości stanowiącą gospodarstwo rolne. W kacie notarialnym darowizny nie ma żadnych zapisów co do zachowku ani innych rozliczeń spadkowych dla dwóch moich młodszych braci. Moja matka zmarła w 1999 r., a (...)

Przepisy dotyczące dziedziczenia gospodarstwa rolnego niekonstytucyjne

Przepisy dotyczące dziedziczenia gospodarstwa rolnego niekonstytucyjne

Trybunał Konstytucyjny rozpoznał pytanie Sądu Okręgowego w Poznaniu dotyczące dziedziczenia gospodarstwa rolnego. Trybunał orzekał w sprawie zgodności art. LV i art. LVIII ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku - Przepisy wprowadzające kodeks cywilny z art. 64 ust. 1 i 2 w związku z art. 21 ust. (...)

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego przed ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego (wyrok TK z dnia 31 stycznia 2001 r.)

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego przed ogłoszeniem wyroku Trybunału Konstytucyjnego (wyrok TK z dnia 31 stycznia 2001 r.)

Obecnie porządek dziedziczenia w odniesieniu do gospodarstwa rolnego niczym nie różni się od dziedziczenia na zasadach ogólnych, gospodarstwo poczytuje się bowiem za integralną część spadku. Dawniej jednak gospodarstwo rolne wyłączane było z ogólnej masy spadkowej, w wyniku (...)

Co odróżnia postępowanie spadkowe, gdy dziedziczenie obejmuje gospodarstwo rolne?- opinia prawna

Co odróżnia postępowanie spadkowe, gdy dziedziczenie obejmuje gospodarstwo rolne?- opinia prawna

Stan faktyczny Moi rodzice byli właścicielami gospodarstwa rolnego. Matka zmarła w roku 1978, dwa lata później ojciec. Ja (urodzony 1929 r.) aż do 1970 r. mieszkałem z rodzicami, wspólnie z nimi i żoną (żona od 1966 r.) pracując na roli i tworząc z nimi jedno gospodarstwo domowe. Moi (...)

Jak przebiega egzekucja przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego?

Jak przebiega egzekucja przez sprzedaż przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego?

Od dnia 5 lutego 2005 r. wierzyciele mogą skorzystać z nowego sposobu egzekucji – sprzedaży przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego dłużnika. Zbycie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego jako zorganizowanej całości może bowiem przynieść niejednokrotnie większe wpływy niż (...)

Odszkodowanie z OC rolnika za szkody wyrządzone przez jego psa

Odszkodowanie z OC rolnika za szkody wyrządzone przez jego psa

Zakład ubezpieczeń nie może odmówić wypłaty odszkodowania z OC rolnika za szkody wyrządzone przez jego psa W dniu 20 czerwca br. Sąd Najwyższy po rozpoznaniu w Izbie Cywilnej zagadnienia prawnego w sprawie o sygn. III CZP 114/16, podjął uchwałę następującej treści: Przepis art. (...)

Czy małe gospodarstwo rolne otrzyma wsparcie z Unii? Nowości od 1 lutego 2005 r.

Czy małe gospodarstwo rolne otrzyma wsparcie z Unii? Nowości od 1 lutego 2005 r.

W nomenklaturze unijnej gospodarstwo niskotowarowe to takie, którego wielkość ekonomiczna (mierzona wysokością standardowej nadwyżki bezpośredniej) wynosi od 2 ESU do 4 ESU. W Unii Europejskiej wielkość ekonomiczną każdego gospodarstwa określa się przy pomocy jednostek zwanych ESU. Kwota (...)

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych

Ograniczenia w nabywaniu nieruchomości rolnych

  Jak uczy historia, Państwo zawsze starało się utrudniać obywatelom życie poprzez wprowadzanie wszelkiego rodzaju ograniczeń, koncesji, wprowadzając wymóg uzyskania zezwoleń i uzależniając dokonanie przez nas określonej czynności od szeregu elementów. Czasem było to podyktowane (...)

Co to jest egzekucja przez zarząd przymusowy?

Co to jest egzekucja przez zarząd przymusowy?

  Przeciwko komu może być prowadzona egzekucja przez zarząd przymusowy? Egzekucja przez zarząd przymusowy może być skierowana wyłącznie przeciwko dłużnikowi, który prowadzi działalność gospodarczą w formie przedsiębiorstwa lub gospodarstwa rolnego. Ten sposób egzekucji (...)

Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego - opinia prawna

Zniesienie współwłasności gospodarstwa rolnego - opinia prawna

Stan faktyczny W 1978 r. dziadek przepisał gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami na dwóch synów (jednym z nich był mój ojciec). Został sporządzony akt notarialny. Razem wybudowali budynek mieszkalny, ponosząc podobne nakłady finansowe. Ojciec pracował w GS, ale pomagał też w prowadzeniu (...)

Dla kogo świadczenia rodzinne?

Dla kogo świadczenia rodzinne?

Przyznanie prawa do zasiłku rodzinnego uzależnione jest m.in. od spełnienia kryterium dochodowego. Jakie jeszcze świadczenia rodzinne i na jakich zasadach można otrzymać? Jakie świadczenia rodzinne można otrzymać? Świadczeniami rodzinnymi są: zasiłek rodzinny oraz (...)

Kto może otrzymywać zasiłek rodzinny?

Kto może otrzymywać zasiłek rodzinny?

Ile wynosi zasiłek rodzinny? Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi miesięcznie: 95,00 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia; 124,00 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia; 135,00 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do (...)

Dla kogo zasiłek rodzinny?

Dla kogo zasiłek rodzinny?

Ile wynosi zasiłek rodzinny? Wysokość zasiłku rodzinnego wynosi obecnie miesięcznie: 95 zł na dziecko w wieku do ukończenia 5 roku życia; 124 zł na dziecko w wieku powyżej 5 roku życia do ukończenia 18 roku życia; 135 zł na dziecko w wieku powyżej 18 roku życia do (...)

Co się zmienia w rentach strukturalnych?

Co się zmienia w rentach strukturalnych?

Z mocą obowiązującą od 11 listopada br. wprowadzono zmiany do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 kwietnia 2004 r. w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na uzyskiwanie rent strukturalnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich. Przyznawanie takich rent (...)

Zachowek z gospodarstwa rolnego

Zachowek z gospodarstwa rolnego

Spadkodawca był właścicielem gospodarstwa rolnego. Miał dwoje dzieci, syna i córkę. W 1990 roku przekazał gospodarstwo w darowiźnie synowi. Ta darowizna wyczerpała cały spadek. Spadkodawca zmarł w 2004 roku. Po jego śmierci córka wystąpiła przeciwko bratu o zachowek. (...)

Dziedziczenie środków zgromadzonych na rachunku bankowym - opinia prawna

Dziedziczenie środków zgromadzonych na rachunku bankowym - opinia prawna

Stan faktyczny Na początku czerwca br. zmarł brat mojej matki. Brat pozostawał na gospodarstwie, które zostało mu notarialnie przepisane przez nie żyjącą już moją babcię, a jego matkę. Gospodarstwo miało ok. 4 ha, ale brat matki sprzedał już 1 ha ziemi na działki budowlane. Okazało (...)

Warto mieć aktualną polisę OC!

Warto mieć aktualną polisę OC!

Rzecznik Finansowy przypomniał, że w związku ze wzrostem płacy minimalnej, od stycznia 2022 roku wzrosły kary za brak obowiązkowych ubezpieczeń. Większa opłata karna Z początkiem 2022 roku, wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia za pracę, wzrosła również wysokość opłaty karnej za (...)

Płatności bezpośrednie dla producentów rolnych - w 2006 r.

Płatności bezpośrednie dla producentów rolnych - w 2006 r.

Na jakich zasadach przysługują płatności bezpośrednie? Zgodnie z ustawą o płatnościach bezpośrednich do gruntów rolnych, osobie fizycznej, osobie prawnej lub jednostce organizacyjnej nieposiadającej osobowości prawnej, będącej posiadaczem gospodarstwa rolnego, przysługują płatności (...)

Zabudowa siedliskowa - opinia prawna

Zabudowa siedliskowa - opinia prawna

Stan faktycznySytuacja 1. Mam działkę rolną o pow. 1,07 ha. Chcę zbudować na tej działce dom. Nie ma budowli w sąsiedztwie. Słyszałam, że byłoby to możliwe, gdybym miała działkę o pow. większej niż średnia działka rolna w gminie. Zamierzam wydzierżawić 10 ha działki rolnej (średnia (...)

Projekt ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego rolników

Projekt ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego rolników

19 października 2004 r. wpłynął do Sejmu projekt ustawy o systemie ubezpieczenia społecznego rolników, która ma zastąpić ustawę z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników regulującą obecnie system ubezpieczenia społecznego dla rolników. Co pozostanie (...)

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla rolników

Rodzicielskie świadczenie uzupełniające dla rolników

1 marca 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 31 stycznia 2019 r. o rodzicielskim świadczeniu uzupełniającym. Ustawa ta określa warunki i tryb przyznawania rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego oraz zasady wypłacania i finansowania rodzicielskiego świadczenia (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Dziedziczenie i podział gospodarstwa rolnego

Dziedziczenie i podział gospodarstwa rolnego

Zmarli - wujek i ciocia (siostra mojej mamy) nie mieli dzieci. Wujek nie miał rodzeństwa ani rodziców, natomiast ciocia miała jedynie 6 rodzeństwa. Czworo z nich umarło przed ciocią. Czy ten fakt (...)

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

W 1990 r. rodzice przepisali mnie i mojej siostrze (po 1/2) gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniami. W 1995 r. siostra zmarła pozostawiając: męża ( mieszkając w Warszawie nie pracował w gospodarstwie (...)

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Po zmarłym są spadkobiercami: żona, córka i syn. Masą spadkową jest gospodarstwo rolne 1,9h wraz z domem oraz 1/2 posiadłości z domem jako spadek ojca po rodzicach. Powyższa posiadłość, posiada (...)

Testamentowe dziedziczenie gospodarstw rolnych

Testamentowe dziedziczenie gospodarstw rolnych

W 1993 r. zmarł spadkodawca, który pozostawił testament. Do dziedziczenia gospodarstwa powołał 3 dzieci, postępowanie spadkowe odbyło się 2001 r. Spadkobiercy nie pracowali w gospodarstwie i nie (...)

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

W 1977 r. zmarła moja matka, która nie zostawiła testamentu na gospodarstwo rolne wraz zabudowaniem. W 2007 r. będzie 30 lat od zasiedzenia przeze mnie. Czy w roku 2007 będę mógł złożyć do sądu (...)

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego

Ojciec gospodarz (posiadający gospodarstwo i własny dom) otrzymał w spadku po rodzicach połowę domu wraz z działką, która nie była już gospodarstwem w związku z przekazaniem ziemii na skarb (...)

Dziedziczenie a zasiedzenie gospodarstwa rolnego

Dziedziczenie a zasiedzenie gospodarstwa rolnego

Moja babcia, która zmarła 32 lata temu, jest właścicielką gospodarstwa rolnego. Przez ten okres posiadaczem samoistnym była moja mama, która niedawno zmarła. Ani mama ,ani żadne z rodzeństwa (...)

Domniemanie, że właściciel działki jest rolnikiem

Domniemanie, że właściciel działki jest rolnikiem

Mąż pracuje zawodowo. W 1995 r. zmarł mu ojciec. W 1996 r. zostało wydane przez sąd postanowienie stwierdzenia spadku, na mocy którego został współwłaścicielem wraz ze swoją matką i siostrą (...)

Podział gospodarstwa rolnego

Podział gospodarstwa rolnego

Jak najszybciej i najtaniej przeprowadzić postępowanie spadkowe w następującej sytuacji: spadek-gospodarstwo rolne pow. 1 ha, (tylko grunt), spadkobiercy - rodzice spadkodawcy (2), rodzeństwo 4 braci (...)

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego po roku 2001

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego po roku 2001

Przedmiotem spadku jest gospodarstwo rolne (45ha) wraz z dwoma budynkami mieszkalnymi. Otwarcie spadku 09.12.2002 r. procedura -d ziedziczenie ustawowe. Sąd spadku zobowiązał wszystkich uczestników (...)

Stwierdzenie nabycia spadku-gospodarstwo rolne

Stwierdzenie nabycia spadku-gospodarstwo rolne

Czy w postępowaniu o stwierdzenie nabycia spadku, należy złożyć dwa oddzielne wnioski: 1. O stwierdzenie nabycia spadku w przypadku gospodarstwa rolnego, 2. O stwierdzenie nabycia spadku, zzy też (...)

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Wniosek o stwierdzenie nabycia spadku

Rodzice już dawno zmarli. Najmłodszy brat uprawia moją część ziemi. Czy można wnieść wniosek o stwierdzenie nabycia spadku (z ustawy) po zmarłych rodzicach, wymieniając tylko samego siebie? (...)

Dział gospodarstwa rolnego

Dział gospodarstwa rolnego

Po śmierci matki mojego męża jego rodzina przeprowadzila w sądzie dział spadku, na którym sędzina wykluczyła męża z dziedziczenia, ponieważ nie mieszka i nie pracuje w gospodarstwie rolnym teściów. (...)

Wymagania dla dziedziczenia gospodarstwa rolnego

Wymagania dla dziedziczenia gospodarstwa rolnego

Czy żeby wnuk (uczy się w szkole podstawowej) mógł odziedziczyć gospodarstwo po zmarłych dziadkach musi spełniać jakieś specjalne wymogi? Od dnia wejścia w życie Wyroku Trybunału Konstytucyjnego (...)

Uregulowanie spraw spadkowych po rodzicach

Uregulowanie spraw spadkowych po rodzicach

Jakiej muszę dokonać procedury by przepisać gospodarstwo rolne wraz z zabudowaniem o obszarze 6,43 ha na siebie. W księdze wieczystej wpisany jest jako właściciel nieżyjący Teodor M., czyli mój (...)

FORUM PRAWNE

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego-spór

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego-spór Dziedziczenie gospodarstwa rolnego-spór Witam,posiadam sądowe postanowienie uprawomocnione o stwierdzenie nabycia spadku po Kazimierze (mojej babci): Franciszek (...)

dziedziczenie gospodarstwa rolnego - pomóżcie

dziedziczenie gospodarstwa rolnego - pomóżcie Witam, mam taką sytuację: Moja teściowa wraz z dwójką rodzeństwa i matką odziedziczyła gospodarstwo rolne po dziadku. Odziedziczyła tylko w nazwie, (...)

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego, a nieruchomości rolnej

Dziedziczenie gospodarstwa rolnego, a nieruchomości rolnej Czy jest różnica w prawie do dziedziczenia w spadku gospodarstwa rolnego, a nieruchomości rolnej w świetle obowiązujących przepisów ( (...)

dziedziczenie gospodarstwa rolnego a ewentualna zaliczenie na poczet schedy spadkowej

dziedziczenie gospodarstwa rolnego a ewentualna zaliczenie na poczet schedy spadkowej Witam, proszę o komentarz do opisywanego stanu faktycznego. W 1983 zmarła spadkodawczyni pozostawiając także (...)

SN postanowienie

SN postanowienie Witam! Mam wielki problem z dotarciem do Postanowienia SN z dnia 5 marca 2008 roku Sygn. akt V CSK 447/07 Czy ktoś może mi pomóc w dotarciu do treści tego postanowienia ? Przekopałem (...)

Poradźcie...

Poradźcie... Proszę o radę... Żyłam w chorym związku - nie będę się na ten temat rozpisywała, bo to już na szczęście przeszłość. We wrześniu 98 r. odeszłam od męża zabierając dziecko. (...)

dziedziczenie po ojcu nieruchomości, której współwłaścicielem jest macocha

dziedziczenie po ojcu nieruchomości, której współwłaścicielem jest macocha Witam, mój dziadek i jego druga żona byli współwłaścicielami gospodarstwa rolnego. Nie mieli wspólnie dzieci, ale (...)

ODMOWA Z PZU

ODMOWA Z PZU Witam, Nie zgadzam się z decyzją ubezpieczyciela, który wydał decyzję odmowną wypłacie odszkodowania za wypadek. Był on wyrządzony przez psa(uderzenie samochodem-uszkodzony cały (...)

Dom w gospodarstwie rolnym

Dom w gospodarstwie rolnym Czy można wydzielić dom jako odrębną nieruchomość nie wchodzącą w skład gospodarstwa rolnego (Puszkin) Według mnie tak! Nalezy wydzielić geodezyjnie grunt pod budynkiem (...)

Co zrobić? Jestem współwłaścicielem gospodarstwa rolnego.

Co zrobić? Jestem współwłaścicielem gospodarstwa rolnego. Jestem współwłaścicielem gospodarstwa rolnego. Obecnym władajającym tego gospodarstwa jest spadkobierca współwłaściciela (jego (...)

Krus chce mi cofnac ubezpieczenie od 2006 roku!

Krus chce mi cofnac ubezpieczenie od 2006 roku! Obecnie KRUS prowadzi przeciwko mnie postepowanie wyjasniajace moja sytuacje i najprawdopodobniej zostane wylaczona z ubezpieczenia od 2006 roku. Sprawa (...)

Porady prawne