Odpowiedź prawnika: Dziedziczenie gospodarstwa rolnego
Po zmarłym bracie, który prowadził gospodarstwo, dziedziczą co do zasady jego żona (druga) oraz córka. Jego majątku nie będą natomiast dziedziczyli pozostali bracia. Przede wszystkim konieczne będzie przeprowadzenie postępowania spadkowego po rodzicach czterech braci. Konieczne tu będzie także uwzględnienie przepisów szczególnych o dziedziczeniu gospodarstw rolnych. Musi być też uwzględniony fakt, iż mimo braku postępowania spadkowego bracia nieformalnie dokonali podziału spadku i trzech z nich otrzymało spłaty. Wobec tego najprościej w ramach postępowania spadkowego po rodzicach czterech braci byłoby uznać, iż, owszem dziedziczyli wszyscy czterej (pracowali w gospodarstwie), lecz w zasadzie powinno nastąpić formalne potwierdzenie podziału, który miał miejsce w rzeczywistości. Stąd w razie postępowania spadkowego nie jest wykluczone, iż sąd uzna, że gospodarstwo stało się wyłączną własnością tego z braci, który na nim dalej gospodarował i spłacił pozostałych.
Z kolei należy więc rozstrzygnąć, kto dziedziczy po tym bracie. Zmarł on w 1987 r, stąd przepisy o dziedziczeniu gospodarstw rolnych znajdą zastosowanie także odnośnie spadku po nim. Zgodnie z nimi spadkobiercy dziedziczą z ustawy gospodarstwo rolne, jeżeli w chwili otwarcia spadku:
-
odpowiadają warunkom wymaganym dla nabycia własności nieruchomości rolnej w drodze przeniesienia własności albo
-
są małoletni bądź też pobierają naukę zawodu lub uczęszczają do szkół, albo
-
są trwale niezdolni do pracy.
W związku z tym gospodarstwo odziedziczyła córka i pewnie żona, jeśli miała wymagany okres pracy w gospodarstwie. Natomiast rodzeństwo, pozostali bracia, dziedziczyliby gospodarstwo, dopiero wtedy gdy żadna z powyższych kobiet nie mogła dziedziczyć.
Dlatego naszym zdaniem druga żona nie musi spłacać braci, czy rodziny, swojego męża.
Natomiast majątek, który należał do teścia, pozostający już bez związku z gospodarstwem, dziedziczy po połowie jego żona i córka.