Inspekcja Transportu Drogowego

Pytanie:

"Czym się zajmuje instytucja o nazwie państwowy Inspektorat Ochrony Kierowców lub Państwowa Inspekcja Ochrony Kierowców? Jakie ma uprawnienia i jakie może żądać od firmy prywatnej? "

Odpowiedź prawnika: Inspekcja Transportu Drogowego

Polski system prawny nie przewiduje istnienia Inspektoratu Ochrony Kierowców albo Państwowej Inspekcji Ochrony Kierowców. Jedynym podmiotem, w zakres kompetencji którego wchodzą uprawnienia dotyczące nadzorowania pracy kierowców, jest Inspekcja Transportu Drogowego. Inspekcja ta została powołana w celu kontroli przestrzegania przepisów z zakresu transportu drogowego oraz niezarobkowego krajowego i międzynarodowego przewozu drogowego wykonywanego pojazdami samochodowymi (z wyjątkiem: pojazdów przeznaczonych konstrukcyjnie do przewozu nie więcej niż 9 osób włącznie z kierowcą, jeżeli wykorzystywane one są do przewozu drogowego osób, oraz pojazdów o całkowitej masie dopuszczalnej nieprzekraczającej 3,5t). Do zadań Inspekcji należy kontrola: 1. przestrzegania przepisów dotyczących okresów prowadzenia pojazdu i obowiązkowych przerw oraz czasu odpoczynku kierowcy; 2. przestrzegania szczegółowych zasad transportu zwierząt, przewozu drogowego towarów niebezpiecznych; 3. dokumentów związanych z wykonywaniem transportu drogowego oraz przestrzegania warunków w nich określonych; 4. dokumentów przewozowych związanych z wykonywaniem transportu drogowego; 5. ruchu drogowego w zakresie transportu drogowego. Aby należycie wykonywać powierzone zadania, inspektorom transportu drogowego przysługuje szereg uprawnień. Są to: 1. prawo wstępu do pojazdu; 2. prawo kontroli dokumentów; 3. prawo kontroli urządzeń pomiarowo-kontrolnych; 4. prawo kontrolowania masy, nacisków na osi i wymiarów pojazdu; 5. prawo żądania od przedsiębiorcy i jego pracowników pisemnych lub ustnych wyjaśnień, okazania dokumentów i innych nośników informacji oraz udostępnienia wszelkich danych mających związek z kontrolą; 6. wstępu na teren przedsiębiorcy, w tym do pomieszczeń, gdzie prowadzi on działalność gospodarczą, w dniach i godzinach, w których jest lub powinna być wykonywana ta działalność. Ostatnie dwa uprawienia inspektor może wykonać jedynie w obecności przedsiębiorcy lub osoby przez niego wyznaczonej. Ponadto inspektor ma prawo: 1. stosowania środków przymusu bezpośredniego. 2. użycia broni palnej. Poza przedstawionymi uprawnieniami, inspektorzy transportu drogowego nie posiadają innych kompetencji.


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Edyta k\Zamościa 2012-10-11 18:27:16

    Czy istnieje ogólny regulamin dowozu dzieci do szoły.W naszej szkole jest problem, gdyż dzieci zabierane są nie z przystanku tylko tam gdzie mieszkają?. Czy nauczyciel dowożący odpowiada za bezpieczeństwo dziecka po opuszczeniu autobusu?.Dobrze jest wszystko dopóki się nic nie stanie.Martwimy się,że ktośpociągnie nas do odpowiedzialności.Mamy 60% dzici dojeżdżających.Dowozów i odwozów jest bardzo dużo. Prosimy o radę.Dziękujemy


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika