Kontynuacja ubezpieczenia na życie

Pytanie:

Zakład pracy rozwiązał ze mną umowę o pracę po 3 miesiącach świadczenia rehabilitacyjnego - dokładnie 16.12.2005 r.(przebywałam 270 dni na zwolnieniu lekarskim, a następnie otrzymałam na 5 miesięcy świadczenie rehabilitacyjne - do 12.02.2006 r.). Wiem, że jest to zgodnie z ustawą, ale dręczą mnie dwa pytania. Z chwilą zwolnienia zakończyło się ubezpieczenie na życie w ramach Grupowego Ubezpieczenia na Życie. Zwróciłam się do Towarzystwa z prośbą o kontynuację tego ubezpieczenia. Musiałam wypełnić stosowny kwestionariusz o stanie zdrowia. Otrzymałam odpowiedź, że ze względu na stan zdrowia, nie przyjmują mnie do grona osób ubezpieczonych w ramach Indywidualnej Kontynuacji Grupowego Ubezpieczenia na Życie. Czy fakt, że w tym TU byłam ubezpieczona około 5 lat i chciałam tylko kontynuować ubezpieczenie nie obliguje TU do przedłużenia ubezpieczenia? Co powinnam zrobić - czy mogę zaskarżyć taką decyzję? W chwili obecnej jestem po komisji orzekającej - przyznano mi rentę do stycznia 2008 r. (jeszcze nie mam decyzji tylko orzeczenie). Czy zakład pracy powinien mi wypłacić odprawę rentową, mimo że nie jestem już pracownikiem? Jak mam o to poprosić?

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Kontynuacja ubezpieczenia na życie

Odpowiadając na drugie z zadanych pytań trzeba powiedzieć, że zgodnie z art. 91[1] kodeksu pracy pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę, przysługuje odprawa pieniężna w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia. Pytanie, czy stosunek pracy ustał w związku z przejściem na rentę. Ustawodawca wymaga, aby ustanie stosunku pracy pozostawało w związku z przejściem na rentę. Nie wystarcza więc prosty związek czasowy między ustaniem stosunku pracy a rozpoczęciem korzystania z uprawnień rentowych. Musi istnieć jeszcze określony związek rzeczowy (funkcjonalny) między tymi faktami. Ustawodawca nie precyzuje, kiedy istnieje prawnie doniosły związek między ustaniem stosunku pracy a przejściem pracownika na rentę. Nie jest to przypadkowe, gdyż ogólnie istnienia lub braku takiego związku opisać się nie da. Związek między rozwiązaniem stosunku pracy a przejściem pracownika na rentę jest ewidentny na przykład w wypadku, gdy pracodawca rozwiązuje stosunek pracy bez wypowiedzenia bez winy pracownika z powodu długotrwałej niezdolności do pracy z powodu choroby, a pracownik po tym fakcie uzyskuje decyzję organu ubezpieczeniowego stwierdzającą prawo do renty. By otrzymać zatem odprawę rentową należy napisać pismo do pracodawcy wzywające go do jej wypłaty.

Zgodnie natomiast z art. 829 kodeksu cywilnego zawarte przez Panią ubezpieczenie osobowe było ubezpieczeniem na życie w ramach grupowego ubezpieczenia. Po pierwsze spory ze stosunków prawnych powstałe między stronami umowy zakładowej rozstrzygają sądy powszechne właściwe dla siedziby pracodawcy. W przypadku gdy ustało zatrudnienie uczestnika u pracodawcy prowadzącego program lub nastąpiła likwidacja programu, środki pozostają na rachunku uczestnika do czasu wypłaty, wypłaty transferowej lub zwrotu. W Pani przypadku możliwa jest wypłata transferowa lub zwrot. Wypłata transferowa następuje do innego zakładu ubezpieczeń jeśli ten zgodzi się przyjąć Panią do uczestnictwa. Jeśli nie będzie to możliwe nastąpi zwrot zgromadzonych środków.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zgłoś się do „małego ZUS”

Zgłoś się do „małego ZUS”

Prowadzący działalność gospodarczą na mniejszą skalę, którzy chcą skorzystać z „małego ZUS” i zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne od 1 stycznia 2019 r., powinni przeczytać poniższe informacje.  Zgłoś się do ubezpieczeń społecznych lub ubezpieczenia (...)

Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

Ubezpieczaj się na korzystniejszych warunkach!

Z dniem 10 sierpnia 2007 r. wchodzi w życie ustawa z dnia 13 kwietnia 2007 r. o zmianie ustawy - Kodeks cywilny oraz o zmianie niektórych innych ustaw, która dotyczy dopełnienia zmian reformy ubezpieczeń gospodarczych poprzez skuteczniejszą ochronę interesów ubezpieczającego (...)

Emerytura a praca za granicą

Emerytura a praca za granicą

W pewnych przypadkach na polskie emerytury lub renty mogą liczyć osoby pracujące czy zamieszkałe za granicą. Dowiedz się, jak polacy, którzy mieszkają za granicą, mogą nabyć prawo do polskiej emerytury. Jakie są zasady przyznawania emerytur i rent dla osób pracujących (...)

Ubezpieczenia turystyczne

Ubezpieczenia turystyczne

Wiele osób spędza swój urlop za granicą korzystając z ofert biur podróży lub organizując wyjazd i pobyt we własnym zakresie. W obu wypadkach warto rozważyć wykupienie odpowiedniego ubezpieczenia, które pomoże nam zabezpieczyć się w sytuacjach choroby, wypadku, kradzieży (...)

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem bądź rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale też rozwijają się psychofizycznie w warunkach (...)

Przeciwdziałanie skutkom COVID-19

Przeciwdziałanie skutkom COVID-19

Celem ustawy z dnia 7 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu przeciwdziałania społeczno-gospodarczym skutkom COVID-19 jest ustabilizowanie budżetu państwa oraz umożliwienie finansowania istotnych zadań publicznych związanych z realizacją polityki rządu. Ustawę (...)

Wielka Brytania opuści UE 31 stycznia 2020 r. - co dalej?

Wielka Brytania opuści UE 31 stycznia 2020 r. - co dalej?

24 stycznia UE podpisała Umowę o wystąpieniu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Umowa została także podpisana przez Wielka Brytanię. 29 stycznia Parlament Europejski zagłosował w sprawie wyrażenia zgody na jej zawarcie. Po udzieleniu zgody przez PE Rada przyjmie decyzję pozwalającą UE (...)

„Mały ZUS plus” od 1 lutego 2020 r.

„Mały ZUS plus” od 1 lutego 2020 r.

Prowadzisz działalność gospodarczą na mniejszą skalę? Chcesz skorzystać z „małego ZUS plus” i zapłacić niższe składki na ubezpieczenia społeczne od 1 lutego 2020 r.? Przeczytaj ten artykuł. Od lutego wchodzi w życie Mały ZUS Plus Od 1 lutego 2020 r. będą obowiązywać nowe (...)

Wsparcie z ZUS w ramach tzw. tarczy antykryzysowej

Wsparcie z ZUS w ramach tzw. tarczy antykryzysowej

ZUS jest jedną z instytucji, która udziela pomocy w ramach tzw. tarczy antykryzysowej. Wsparcie dla przedsiębiorców i osób wykonujących umowy cywilno-prawne ma już 7 odsłon. Jakie wsparcie z ZUS można uzyskać w ramach tarczy antykryzysowej? Jakie ulgi i na jakich zasadach (...)

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej

Zarząd sukcesyjny przedsiębiorstwem osoby fizycznej

Prezydent podpisał ustawę z dnia 5 lipca 2018 r. o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Czemu mają służyć nowe przepisy?  Nowe przepisy wychodzą naprzeciw potrzebom tzw. firm jednoosobowych, które stanowią ogromną większość polskich przedsiębiorstw. Ustawa (...)

Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Liczne zmiany do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych

Ustawodawca wprowadził szereg zmian do ustawy systemowej, emerytalnej i zasiłkowej. Część z nich już obowiązuje – od 18 września, a kolejne wejdą w życie 1 stycznia  i 1 kwietnia 2022 r. oraz 1 stycznia 2023 r. Zmiany te mają różny charakter – od bardzo istotnych i (...)

Rząd rozszerza Tarczę antykryzysową

Rząd rozszerza Tarczę antykryzysową

Rada Ministrów przyjęła kolejne rozwiązania zapobiegające skutkom negatywnego oddziaływania koronawirusa na gospodarkę. Jest to kontynuacja działań zawartych w "Tarczy antykryzysowej", która wspiera przedsiębiorców i pracowników. Teraz zajmuje się nimi Sejm. ##baner## Czego (...)

Dokumenty stwierdzające umowę ubezpieczenia (polisa, legitymacja ubezpieczeniowa i in.)

Dokumenty stwierdzające umowę ubezpieczenia (polisa, legitymacja ubezpieczeniowa i in.)

Tak istotna czynność prawna jak zawarcie umowy ubezpieczenia powinna być stwierdzona pismem. Praktyka ubezpieczeniowa uznaje kilkanaście nazw dokumentów potwierdzających zawarcie umowy ubezpieczenia. Nie nazwa jednak tego dokumentu jest najważniejsza, lecz jego treść. W jakiej formie powinna (...)

Jakie obowiązki wynikają z umowy ubezpieczenia (ubezpieczenie majątkowe)?

Jakie obowiązki wynikają z umowy ubezpieczenia (ubezpieczenie majątkowe)?

Praktycznie każdy z nas miał lub będzie miał do czynienia z zakładem ubezpieczeń. W chwili obecnej ubezpieczyć można praktycznie wszystko – poprzez mieszkanie, samochód po życie, kredyt bankowy, a nawet głos w przypadku piosenkarza czy nogi w przypadku piłkarza. Ochrony ubezpieczeniowa (...)

Czy mogę zawrzeć umowę ubezpieczenia na rzecz osoby trzeciej?

Czy mogę zawrzeć umowę ubezpieczenia na rzecz osoby trzeciej?

  Stronami umowy ubezpieczenia są zawsze zakład ubezpieczeń oraz podmiot, który ubezpiecza swoje mienie, odpowiedzialność cywilną lub życie, zdrowie etc. Niewielu jednak wie, że umowa ubezpieczenia może rodzić określone uprawnienia dla osoby spoza kręgu stron umowy – dla (...)

Projekt zmian w Kodeksie cywilnym i w ubezpieczeniach

Projekt zmian w Kodeksie cywilnym i w ubezpieczeniach

Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 20 września br. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny, ustawy o działalności ubezpieczeniowej oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych.   Po (...)

Proponowane zmiany w postanowieniach dotyczących umowy ubezpieczenia

Proponowane zmiany w postanowieniach dotyczących umowy ubezpieczenia

Na stronach Ministerstwa Sprawiedliwości zamieszczony został projekt ustawy o zmianie ustawy Kodeks cywilny oraz ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jakie są założenia zmian uwzględnionych w projekcie? Jako (...)

Jak wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej - EDG-1?

Jak wypełnić wniosek o wpis do ewidencji działalności gospodarczej - EDG-1?

  Informacje ogólne dotyczące wypełniania wniosku EDG-1Instrukcja wypełniania wniosku EDG-1 została określona w załączniku do rozporządzenia, wydanego na podstawie upoważnienia zawartego w art. 7b ust. 10 ustawy - Prawo działalności gospodarczej. Dla osób fizycznych (...)

Podstawa wymiaru Twojej składki na ubezpieczenie społeczne - sprawdź ile wynosi i jak ją ustalić

Podstawa wymiaru Twojej składki na ubezpieczenie społeczne - sprawdź ile wynosi i jak ją ustalić

Ile wynosi wysokość składki na ubezpieczenia? Wysokości składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe wyrażone są w formie stopy procentowej, jednakowej dla wszystkich ubezpieczonych. Z kolei stopa procentowa składek na ubezpieczenie wypadkowe jest zróżnicowana dla poszczególnych (...)

Sukcesja jednoosobowej działalności gospodarczej

Sukcesja jednoosobowej działalności gospodarczej

Do listopada 2018 roku w przypadku śmierci osoby fizycznej prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą, przedsiębiorca podlegał z urzędu wykreśleniu z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. Obecnie obowiązujące przepisy umożliwiają kontynuację prowadzenia (...)

W jakiej wysokości i jak często mam opłacać składki na ubezpieczenie majątkowe?

W jakiej wysokości i jak często mam opłacać składki na ubezpieczenie majątkowe?

Uiszczanie składki ubezpieczeniowej jest podstawowym obowiązkiem ubezpieczonego. Składka, ustalana przez zakład ubezpieczeń ma zawsze wymiar pieniężny. Informacje o tym w jaki sposób zakład powinien ustalić wysokość składki, a także o możliwości zmiany wysokości składki w trakcie (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Skład spadku a suma z ubezpieczenia na życie

Skład spadku a suma z ubezpieczenia na życie

Czy polisa ubezpieczeniowa na życie wchodzi w skład majątku po zmarłym? Zasadą jest, że prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą z chwilą jego śmierci na jedną lub kilka osób. Nie (...)

Ubezpieczenie medyczne z ubezpieczeniem na życie

Ubezpieczenie medyczne z ubezpieczeniem na życie

Spółka zamierza wykupić u ubezpieczyciela (PZU) polisę - dodatkowe grupowe ubezpieczenie zdrowotne dla pracowników. Tzw. ubezpieczenie zdrowotne to dodatkowa umowa do umowy do grupowego ubezpieczenia (...)

Zwrot składki ubezpieczenia na życie.

Zwrot składki ubezpieczenia na życie.

Chciałbym zrezygnować z ubezpieczenia na życie które wziąłem w banku. Niedawno złożyłem pismo oświadczające że rezygnuję i że żądam zwrotu części składki ubezpieczeniowej. Czy bank może (...)

Okresy składkowe w ubezpieczeniu emerytalnym

Okresy składkowe w ubezpieczeniu emerytalnym

Jakie są okresy składkowe przy ustalaniu prawa do emerytury? Zgodnie z ustawą o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych okresami nieskładkowymi są następujące okresy:   1)   ubezpieczenia;   2)   opłacania (...)

Ubezpieczenie na życie, a spadek

Ubezpieczenie na życie, a spadek

Moja matka z moim ojcem rozwiodła się jak miałem 7 lat. Mój ojciec od 13 lat nie żyje. Później matka wyszła za mąż po raz drugi, zmieniła nazwisko i z drugim mężem zadłużyła się w banku (...)

ZUS zakwestionował wpłacone przeze mnie podwyższone składki

ZUS zakwestionował wpłacone przeze mnie podwyższone składki

Pracowałam w firmie mojego męża, przez pewien czas płaciłam podwyższone składki. Niestety ZUS mi to zakwestionował, stwierdzając że zatrudnienie miało charakter fikcyjny, po to tylko żebym (...)

umowa cesji

umowa cesji

Mam zamiar kupić polisę ubezpieczeniową z funduszami inwestycyjnymi (np. Plan Inwestycyjny AXA, Multi PIN 2008 Aegon). Zakup na zasadzie cesji. Inny ubezpieczony chce odsprzedać polisę, towarzystwo (...)

Czy na emeryturze można pracować?

Czy na emeryturze można pracować?

Witam, za niedługo osiągnę wiek emerytalny. Nie chcę jednak przechodzić jeszcze na emeryturę. Czy w takim przypadku jeżeli pozostając w dotychczasowym stosunku pracy nie tracę szansy na korzystniejsze naliczenie (...)

Opodatkowanie odszkodowania z polisy na życie

Opodatkowanie odszkodowania z polisy na życie

Czy wdowa, która otrzymała po mężu kwotę wypłaconą z dodatkowego ubezpieczenia na życie zmarłego męża, powinna zgłosić to jako spadek i i czy jest od tego podatek w Urzędzie Skarbowym? Kwota (...)

Kontynuacja uprawnień nauczyciela

Kontynuacja uprawnień nauczyciela

Magister z przygotowaniem pedagogicznym otrzymał akt mianowania 01-09-1987 r. na podstawie art. 11 ust. 1 i art. 14 ustawy z dnia 26-01-1982 karta nauczyciela w 1992 r. z powodu reorganizacji szkoły (...)

Ubezpieczenie NNW pracowników

Ubezpieczenie NNW pracowników

Firma zawarła z towarzystwem ubezpieczeniowym umowę dobrowolnego ubezpieczenia wszystkich pracowników firmy od NNW i na wypadek śmierci. Pracodawca opłaca składki z tego tytułu. Uprawnionym do otrzymania (...)

Ubezpieczenie na życie a koszty podatkowe

Ubezpieczenie na życie a koszty podatkowe

Spółka dobrowolnie płaci ubezpieczenie na życie i NNW za pracowników. Czy powyższy wydatek stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodu? Czy od takiego wydatku płaci się ZUS? Ustawa o podatku (...)

Dodatkowe ubezpieczenie pracownika kosztem

Dodatkowe ubezpieczenie pracownika kosztem

Firma wykupiła dodatkowe, dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dla pracownika. Nie będzie ono kosztem uzyskania przychodu dla firmy. O kwotę tego ubezpieczenia zostało powiększone wynagrodzenie brutto (...)

Ubezpieczenie na wypadek śmierci a choroba

Ubezpieczenie na wypadek śmierci a choroba

Kredytobiorca, który ubezpieczył kredyt gotówkowy na wypadek śmierci zmarł po jego otrzymaniu w swoim domu w czasie snu. Pogotowie ratunkowe stwierdziło zgon, ale nie wystawiło aktu zgonu oświadczając, (...)

Opodatkowane zysków kapitałowych z polisy

Opodatkowane zysków kapitałowych z polisy

Proszę o wyjaśnienie, jakie są zasady opodatkowania zysków uzyskiwanych z polis w ramach ubezpieczeń na życie. Chodzi o ubezpieczenia na życie o charakterze inwestycyjnym, gdzie następuje zakup (...)

FORUM PRAWNE

POLISA POSAGOWA PZU

POLISA POSAGOWA PZU Poszukuję osób,które złożyły do sądu pozwy o wypłacenie należności z tytułu"polisa posagowa".Odwoływałam sie do PZU,ale bezskutecznie,dlatego chciałabym złożyc (...)

Waloryzacja polisy PZU

Waloryzacja polisy PZU Witam. Mam polisę założoną przez rodziców w '84r. (ubezpieczenie uposażenia dzieci). Powinienem dostać teraz znaczną kwotę z PZU, lecz oni oferują mi śmieszne pieniądze. (...)

Ubezpieczenia Zaopatrzenia Dzieci - polisa...

Ubezpieczenia Zaopatrzenia Dzieci - polisa... Witam. Kilka dni temu otrzymałem zawiadomienie z PZU Życie SA dotyczące Ubezpieczenia Zaopatrzenia Dzieci. Jako że w kwietniu kończę 21 lat to upływa (...)

Zus -odmowa wypłaty za chorobowe po okresie macierzyńskiego

Zus -odmowa wypłaty za chorobowe po okresie macierzyńskiego witam. Prowadzę 1 osobową działalność gospodarczą. Do 23.12 .2014 roku byłam na macierzyńskim. Zaraz po macierzyńskim byłam i jestem (...)

Ubezpieczenia

Ubezpieczenia Pracuje w firmie amerykanskiej, ktora ostatnio postanowila zminic ubezpieczyciela pracownikow , mam tutaj na mysli ubezpieczenia grupowe. Obecnie zaloga jest ubezpieczona w PZU. Po wielu (...)

Zakup sprzętu AGD i "dobrowolne" ubezpieczenie

Zakup sprzętu AGD i "dobrowolne" ubezpieczenie Witam, w piątek kupiłem w sklepie RTV Euro AGD lodówkę na raty 10x0%. Niestety jak zwykle sprzedawczyni nie mogła wysłać wniosku ratalnego do banku (...)

Grupowe ubezpieczenie na życie

Grupowe ubezpieczenie na życie Witam. Potrzebuję porady odnośnie grupowego ubezpieczenia na życie. Od 1 maja 2017r. do 31 października 2021r. byłam objęta ochroną w ramach grupowego ubezpieczenia (...)

Alimenty i premia

Alimenty i premia Alimenty na dziecko z pierwszego malżeństwa zostały mi podniesione o 100% na podstawie zeznania rocznego PIT z roku poprzedniego .Wcześniej otrzymywałem premie od swego wcześniejszego (...)

Błagam pomóżcie,mam problem z INTRUM JUSTITIA!!

Błagam pomóżcie,mam problem z INTRUM JUSTITIA!! Sprawa wyglada następująco,w maju tego roku idea zerwała ze mna umowę,za niepłacenie rachunków za 2 telefony.W lipcu zaczęła wypisywac do mnie (...)

umowę ubezpieczenia na rzecz osoby trzeciej

umowę ubezpieczenia na rzecz osoby trzeciej Czy mogę zawrzeć umowę ubezpieczenia ale na rzecz osoby 3?? Czy w polsce jest taka opcja? Tak, umowa ubezpieczenia może rodzić określone uprawnienia dla (...)

ALIMENTY na żonę ?!

ALIMENTY na żonę ?! Jestem w trakcie rozwodu z orzekaniem o winie ze strony męża.. Od pięciu miesięcy jestem osobę bezrobotną bez prawa do zasiłku. Mam zasądzone alimenty na dziecko w wysokości (...)

Porady prawne