Kupno za środki z majątków osobistego i wspólnego

Pytanie:

"Kupuję mieszkanie, częściowo za pieniądze pochodzące z darowizny od moich rodziców (wyłącznie dla mnie z przeznaczeniem na zakup mieszkania), a częściowo za pieniądze pochodzące ze wspólnego dorobku mojego i mojej żony. Czy w notarialnym akcie umowy kupna-sprzedaży mieszkania mogą jako nabywca figurować tylko ja sam, czy też nowymi właścicielami będziemy ja i żona?"

Odpowiedź prawnika: Kupno za środki z majątków osobistego i wspólnego

W opisanej sytuacji mamy do czynienia z bardzo skomplikowaną sytuacją, gdyż dochodzi do zmieszania dwóch rodzajów współwłasności - udziałowej i bezudziałowej małżeńskiej. Przepisy nie regulują wprost, jak traktować takie sytuacje. Poglądy są niejednolite. Można przyjąć, że będzie Pan współwłaścicielem odpowiedniej części nieruchomości, a jednocześnie będzie też Pan współwłaścicielem pozostałej części, ale już bez określonego udziału. Możliwe jest także przyjęcie stanowiska, że cała nieruchomość stanie się współwłasnością małżeńską, natomiast ta część ceny, którą wyłoży Pan z majątku odrębnego, zostaną uznane za nakład na majątek wspólny (którego zwrotu można się domagać w razie podziału majątku).


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika