Sprzedaż mieszana a odliczenie VAT

Pytanie:

"W mojej działalności gospodarczej występują dwa rodzaje sprzedaży: opodatkowana i zwolniona. Przy sporządzaniu co miesięcznych deklaracji VAT stosuję szacunkowy współczynnik sprzedaży, który pozwala mi określić wartość VAT naliczonego, o który mogę zmniejszyć VAT należny. W obecnym miesiącu wystąpiła u mnie tylko sprzedaż zwolniona. Proszę o podpowiedź, czy w takiej sytuacji kwota podatku naliczonego powinna zostać przeniesiona na następny okres rozliczeniowy?"

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż mieszana a odliczenie VAT

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Proporcją, o której mowa w art. 90 ust. 2 ustawy o VAT, należy rozliczać podatek naliczony związany jednocześnie ze sprzedażą zwolnioną od podatku od towarów i usług oraz sprzedażą opodatkowaną. Natomiast nie przysługuje odliczenie podatku VAT związanego wyłącznie ze sprzedażą zwolnioną. Stąd jeśli w danym okresie nie wystąpiła u podatnika sprzedaż opodatkowana, to podatnikowi nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług służących sprzedaży zwolnionej. Nie przysługuje również prawo przeniesienia kwoty podatku naliczonego na następny okres rozliczeniowy.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika