Składki ZUS - wspólnik spółki cywilnej

Pytanie:

"Ile wynosi minimalny ZUS dla współwłaściciela spółki cywilnej? Ile wynosi ZUS dla współwłaściciela spółki jeśli jest na emeryturze? Jak opłacany jest ZUS przez osobę, która jest na emeryturze i jest współwłaścicielem dwóch spółek cywilnych, czy składki odprowadzane są z każdej firmy, czy tylko z jednej?"

Odpowiedź prawnika: Składki ZUS - wspólnik spółki cywilnej

Osoba prowadząca działalność gospodarczą w ramach spółki cywilnej podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu społecznemu – emerytalnemu, rentowemu i wypadkowemu. Ubezpieczeniu chorobowemu osoba prowadząca działalność gospodarczą podlega na swój własny wniosek. Jeżeli osoba prowadzi kilka rodzajów działalności gospodarczej podlega ubezpieczeniu wyłącznie z jednego, wybranego rodzaju działalności. W przypadku natomiast osób, które mają ustalone prawo do emerytury lub renty (z wyjątkiem renty przysługującej na podstawie prawa cywilnego oraz renty socjalnej), osoby te podlegają dobrowolnemu ubezpieczeniu społecznemu. Co do świadczenia zdrowotnego, należy wskazać, iż: Jeżeli osoba, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty i pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe w miesięcznej wysokości nieprzekraczającej kwoty minimalnego wynagrodzenia, i uzyskuje dodatkowe przychody z działalności gospodarczej nie przekraczające miesięcznie wysokości 50% kwoty najniższej emerytury, składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest opłacana. Składka na ubezpieczenie zdrowotne nie jest również opłacana od dodatkowych przychodów z działalności pozarolniczej przez osobę, która ma ustalone prawo do emerytury lub renty i pobiera świadczenie emerytalne lub rentowe w miesięcznej wysokości nieprzekraczającej kwoty minimalnego wynagrodzenia, jeżeli z tytułu prowadzenia tej działalności opłaca ona podatek dochodowy w formie karty podatkowej. W przypadku spełnienia wymienionych wyżej warunków osoba mająca ustalone prawo do emerytury lub renty podlega ubezpieczeniu zdrowotnemu, jest natomiast zwolniona z opłacania składek na to ubezpieczenie. Oznacza to, że osoba taka jest zobowiązana do dokonania zgłoszenia do ubezpieczenia, jak również ma obowiązek składać co miesiąc dokumenty rozliczeniowe, w których wykazuje podstawę wymiaru składki w wysokości wynikającej z przepisów ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia oraz zerową składkę. Jeżeli w danym miesiącu nie są spełnione wymienione warunki, to za ten miesiąc powinna zostać opłacona składka na ubezpieczenie zdrowotne obliczona od podstawy wymiaru składek wynikającej z art. 23 ust. 2 ustawy o powszechnym ubezpieczeniu w Narodowym Funduszu Zdrowia. Wysokości minimalnych składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne można znaleźć w tabeli .


Michał Włodarczyk

Radca prawny

Zajmuje się sprawami osób fizycznych jak również przedsiębiorców. Posiada rozległe doświadczenie w poradnictwie w sprawach życiowych osób fizycznych jak również profesjonalnych problemów prawnych przedsiębiorców. Bazując na swoim doświadczeniu skutecznie doradza w sprawach osób fizycznych jak i przedsiębiorców zawsze dbając o praktyczną stronę problemów prawnych z jakimi zwracają się do niego jego klienci.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika