Niezłożenie w terminie deklaracji VAT-7

Pytanie:

Prowadzę działalność gospodarczą. Otrzymałem informację z Urzedu Skarbowego, że złożyłem z 5-miesięcznym opóźnieniem deklarację VAT-7. Jestem pewien, że taką deklarację składałem, ale przypominam sobie też fakt, że w dacie, jaką US przyjmuje za wpływ mojej deklaracji składałem korekty poprzednich deklaracji. Niestety nie potrafię znależć potwierdzenia nadania deklaracji we właściwym terminie. Jaka kara mi grozi (podobno jest to przestępstwo, czy też wykroczenie karnoskarbowe), jeżeli nie znajdę dowodu nadania i nie będę tym samym w stanie udowodnić, że taki dokument wysłałem?

Masz inne pytanie do prawnika?

24.2.2009

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Niezłożenie w terminie deklaracji VAT-7

Zgodnie z art. 56 § 4 Kodeksu kanego skarbowego, karze grzywny za wykroczenie skarbowe podlega ten podatnik, który mimo ujawnienia przedmiotu lub podstawy opodatkowania nie składa w terminie organowi podatkowemu lub płatnikowi deklaracji lub oświadczenia.

Zatem nawet podatnik, który wpłacił podatek VAT w terminie, a jedynie nie złożył deklaracji (lub organ kwestionuje złożenie deklaracji, a podatnik nie potrafi tego faktu udowodnić), może podlegać odpowiedzialności za wykroczenie skarbowe i może być na niego nałożona grzywna w granicach od jednej dziesiątej do dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia (art. 48 § 1 Kodeksu karnego skarbowego). Wymierzając karę grzywny, uwzględnia się także stosunki majątkowe i rodzinne sprawcy oraz jego dochody i możliwości zarobkowe. W 2009 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 1276 zł.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO: