Obowiązek podatkowy a świadczenie usług ciągłych

Pytanie:

Kiedy powstaje obowiązek podatkowy u podatników świadczących usługi ciągłe, np. u operatorów telewizji kablowej? Czy obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wpłaty abonamentu, czy z upływem terminu określonego w umowie? Czy należy płacić VAT od tych, którzy rzeczywiście uiścili opłatę, czy od wszystkich abonentów?

Masz inne pytanie do prawnika?

7.6.2004

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Obowiązek podatkowy a świadczenie usług ciągłych

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 1 lit. b) ustawy VAT, obowiązek podatkowy w przypadku świadczenia usług telekomunikacyjnych i radiokomunikacyjnych (a więc także usługi radia i telewizji kablowej - PKWiU 64.20.30) powstaje z chwilą upływu terminu płatności, jeżeli został on określony w umowie właściwej dla rozliczeń z tytułu tych usług. Tym samym w przypadkach, gdy z abonamentem została zawarta umowa określająca upływ termin płatności (czyli w ogromnej większości przypadków) obowiązek podatkowy powstaje z upływem tego właśnie momentu. Nie ma przy tym znaczenia fakt kiedy usługobiorca uiści abonament (w szczególności - wcześniejszej uiszczenie abonamentu nie skutkuje powstaniem obowiązku podatkowego wcześniej) ani fakt czy usługobiorca uiści abonament (mimo braku zapłaty obowiązek podatkowy powstanie z chwilą upływu terminu płatności). Odnośnie drugiej części pytania należy wyjaśnić, iż fakt, że usługobiorca nie uiści w omawianym przypadku opłaty abonamentowej pozostaje bez wpływu na obowiązek odprowadzenia należnego podatku VAT. Termin zapłaty podatku jest ściśle powiązany z powstaniem obowiązku podatkowego, a ten, jak zostało powyżej wskazane, powstaje niezależnie od tego czy abonament zostanie uiszczony czy też nie.

Porady prawne
Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Rozliczenia podatkowe transakcji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego

Rozliczenia podatkowe transakcji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego

Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów  Pojawiły się objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów z dnia 1 grudnia 2017 r., które dotyczą kwestii rozliczenia w zakresie podatku od towarów i usług (VAT), podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz (...)

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

Odwrotne obciążenie VAT przy świadczeniu usług budowlanych

17 marca i 3 lipca 2017 r. 2017 r. i Ministerstwo Finansów objaśniło zasady stosowania mechanizmu odwróconego obciążenia w transakcjach dotyczących świadczenia usług budowlanych od 1 stycznia 2017 r.   Dlaczego warto poznać objaśnienia resortu finansów (...)

Usługi elektroniczne a VAT

Usługi elektroniczne a VAT

Artykuł jest poświęcony VAT w handlu międzynarodowym – świadczeniu i nabyciu usług. Dowiedz się, kto rozlicza VAT od usług transgranicznych i jakie znaczenie ma miejsce świadczenia usług. ##baner## Jak ustalić miejsce świadczenia usług? Żeby prawidłowo rozliczyć VAT w zakresie (...)

Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

Nabycie niektórych rodzajów usług i praw a koszty

Koszty uzyskania przychodów związanych z nabyciem niektórych rodzajów usług i praw Poniższe wyjaśnienie dotyczy nowych przepisów art. 15e ustawy z dnia 15 lutego 1992  r. o podatku dochodowym od osób prawnych, które weszły w życie 1 stycznia 2018 (...)

Rozliczenia VAT w grupie VAT

Rozliczenia VAT w grupie VAT

Od 2023 r. będzie można tworzyć grupy VAT. Poznaj najistotniejsze kwestie dotyczące rozliczeń w grupie VAT, podatku naliczonego i odliczenia proporcjonalnego w VAT. Przedstawione one zostały na podstawie objaśnień MF. ##baner## Rozliczenia w grupie VAT Z chwilą uzyskania statusu podatnika grupa (...)

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

Obowiązkowy mechanizm podzielonej płatności

23 grudnia 2019 r. Minister Finanasów wydał objaśnienia podatkowe dotyczące stosowania obowiązkowego mechanizmu podzielonej płatności. Sprawdź, co z nich wynika. ##baner## Przedmiotowe przepisy podatkowe W dniu 1 listopada 2019 r. weszła w życie ustawa z dnia 9 sierpnia 2019 (...)

Wystawianie faktur

Wystawianie faktur

Faktura jest podstawowym dokumentem potwierdzającym dokonanie transakcji opodatkowanej podatkiem od towarów i usług - jej posiadanie, co do zasady, warunkuje możliwość odliczenia podatku naliczonego w niej zawartego i tym samym realizację zasady neutralności VAT. W jakich przypadkach (...)

Rodzaje faktur

Rodzaje faktur

Poza zwykłą fakturą można wystawiać lub otrzymywać też inne rodzaje dokumentów księgowych. Dowiedz się, jakie faktury obowiązują w zależności od typu transakcji. Faktura VAT podstawowa Faktura VAT to najczęściej stosowna faktura w obrocie gospodarczym. Dokumentuje sprzedaż towarów (...)

Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?

Jak złożyć wniosek o wydanie Wiążącej Informacji Stawkowej?

Sprzedajesz towary lub usługi i nie jesteś pewien czy używasz poprawnej klasyfikacji lub właściwej stawki VAT? Poproś o interpretację Krajową Informację Skarbową - złóż wniosek o wydanie wiążącej informacji stawkowej (WIS) i skorzystaj z ochrony prawnej. ##baner## Jakich stawek (...)

Rozliczanie podatku VAT od usług medialnych

Rozliczanie podatku VAT od usług medialnych

Regulacje polskie a prawo Unii Europejskiej Wielu podatników nie zdaje sobie sprawy, że ustawodawca wprowadził szczególne momenty powstania obowiązku podatkowego oraz szczególne momenty określające termin na odliczenie podatku naliczonego. Podatnicy kojarzą zwykle powstanie (...)

Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

Oświadczenia i wnioski mające wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych

Objaśnienia podatkowe Objaśnienia podatkowe MF z 30 grudnia 2022 r. dotyczą oświadczeń i wniosków mających wpływ na wysokość zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (dalej:zaliczka lub zaliczki), które obliczają i pobierają płatnicy tego podatku. Poniżej (...)

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

Zwrot kwot wydanych na zakup kas online

11 lipca br. Minister Finansów wydał objaśnienia objaśnienia podatkowe dotyczące zasad odliczania (zwrotu) od podatku należnego kwoty wydanej na zakup kas rejestrujących on-line. w niniejszej poradzie przedstawiono najważniejsze ich tezy. Objaśnienia te mają za zadanie przedstawienie (...)

Jakie zmiany szykują się w VAT?

Jakie zmiany szykują się w VAT?

Sejm zajmuje się rządową nowelizacją ustawy o podatku VAT. Projekt przewiduje realizację zadań w zakresie programu "Działań na rzecz racjonalności i przejrzystości finansów publicznych", w tym m.in. zmiany w zakresie odliczania podatku naliczonego oraz rozliczania podatku, długości (...)

Sprzedaż przez internet a podatki

Sprzedaż przez internet a podatki

Podmioty dokonujące transakcji za pośrednictwem internetu muszą liczyć się z konsekwencjami podatkowymi takich czynności.  Wbrew obowiązkowi, niedokonanie zgłoszenia działalności gospodarczej, niewypełnianie obowiązków składania deklaracji, zeznań podatkowych, opłacania należnych (...)

Noworoczne zmiany w VAT

Noworoczne zmiany w VAT

Z dniem 1 stycznia 2008 r. wchodzi w życie większość przepisów ustawy z dnia 19 września 2007 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym. Zmiany wynikają przede wszystkim z konieczności (...)

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców od 2018 roku

JPK_VAT dla mikroprzedsiębiorców  Podatnicy VAT, którzy składają deklaracje VAT-7 lub VAT-7K, od 1 stycznia 2018 r. będą mieć obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT. Swój rejestr sprzedaży i zakupów VAT będą przesyłać do resortu finansów (...)

Nowelizacja VAT- pozostałe zmiany

Nowelizacja VAT- pozostałe zmiany

Nowela kwietniowa ustawy VAT niesie szereg innych szczegółowych zmian, mających  duże znaczenie w indywidualnych przypadkach. Wiele z nich poprawia i precyzuje  dotychczasowe przepisy. Jakie zmiany nastąpiły w zakresie nieodpłatnego przekazania towarów i usług? Nowelizacja (...)

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Jak najkorzystniej zatrudnić nianię?

Kim jest niania i kto ją zatrudnia? Niania sprawuje opiekę indywidualną, co oznacza, że opiekuje się tylko jednym dzieckiem bądź rodzeństwem, w pełni uwzględniając potrzeby każdego z nich. Dzięki temu dzieci są nie tylko bezpieczne, ale też rozwijają się psychofizycznie w warunkach (...)

Leasing w podatku VAT

Leasing w podatku VAT

  Do chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej umowa leasingu była traktowana jak usługa i tak też była rozliczana dla potrzeb podatku VAT. W tym czasie obowiązywały również specyficzne metody odliczania podatku od samochodów, używanych na podstawie umowy leasingu (pełne (...)

Wypowiedzenie umowy dzierżawy przed zakończeniem amortyzacji w obcym środku trwałym - opinia prawna

Wypowiedzenie umowy dzierżawy przed zakończeniem amortyzacji w obcym środku trwałym - opinia prawna

Stan faktyczny Podatnik, czyli my jesteśmy osobą prawną. Dokonaliśmy inwestycji w obcym środku trwałym (budynek), którego byliśmy dzierżawcą. Obecnie zmuszeni jesteśmy wypowiedzieć umowę dzierżawy, ponieważ właściciel nieruchomości podwyższa nam czynsz. Amortyzacja inwestycji była (...)

Płatności między przedsiębiorcami

Płatności między przedsiębiorcami

Zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów płatności dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami bez pośrednictwa rachunku płatniczego Szef KAS przypomniał, że przedsiębiorcy obowiązani są dokonywać płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą za pośrednictwem (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Umowa barterowa a obowiązek wystawiania faktur

Umowa barterowa a obowiązek wystawiania faktur

Umowa z 31-12-2001: Firma X (ojciec) udostepnia 3 bary dla firmy Y (syna) do prowadzenia działalności gospodarczej w zamian za świadczenie niepieniężne; firma Y (syn) w zamian za udostepnienie barów od firmy X ojca wykonywać będzie świadczenie niepieniężne w postaci usług kelnerskich w wydawniu (...)

Handel złomem

Handel złomem

Firma zajmuje się zakupem i sprzedażą złomu stalowego. Jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Jakie są zasady rozliczania faktur VAT zakupu i sprzedaży złomu? Kiedy powstaje obowiązek podatkowy? Jak należy rozliczać faktury zaliczkowe? Jakie znaczenie podatkowe ma moment dokonania płatności? (...)

Darowizna usług budowlanych

Darowizna usług budowlanych

Dokonano darowizny usług budowlanych. Czy obowiązek podatkowy w VAT powstanie w dniu wystawienia faktury, czy też w terminie 30 dni od wykonania usługi? Zgodnie z art. 8 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT), nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów (...)

Wystawianie faktury, a usługi ciągłe

Wystawianie faktury, a usługi ciągłe

Prowadzę działalność gospodarczą jako przedstawiciel finansowy banku. Rozliczam się z bankiem za sprzedane produkty (kredyty, rachunki, itp.) w okresach miesięcznych, tj. wystawiając faktury za sprzedaż dokonaną w danym miesiącu (tak skonstruowana jest umowa z bankiem). Czy jest to prawidłowe, (...)

Barter a obowiązek podatkowy w VAT

Barter a obowiązek podatkowy w VAT

Zawarliśmy umowę o wzajemne świadczenie usług z inną firmą, a sposobem płatności jest barter. Czy w tej sytuacji otrzymanie w XII 2005 r. od kontrahenta jego faktury powoduje powstanie u nas obowiązku VAT także w XII 2005 r., czy może w momencie, w którym my wykonamy usługę dla niego i (...)

Data księgowania faktury w PKPiR i rejestrach VAT

Data księgowania faktury w PKPiR i rejestrach VAT

Współpracujemy z firmą niemiecką, od której wykupujemy użytkowanie bazy danych. Jest to usługa elektroniczna, wykazywana jako import usług. Na fakturze za ww. usługę występują różne daty. Z jaką datą zaksięgować faktury w rejestrze zakupów i w książce przychodów i rozchodów, jeżeli (...)

Umowa użyczenia a podatek VAT

Umowa użyczenia a podatek VAT

Jednostka budżetowa w ramach umowy użyczenia nieodpłatnie użycza salę sportową. Czy należy to udokumentować fakturą VAT i naliczyć podatek (jeśli tak, to z jaką stawką). Czy właściwa w tym wypadku jest faktura wewnętrzna i jak powinna ona wyglądać? Nieodpłatne użyczenie hali sportowej (...)

Podatki a faktura z USA

Podatki a faktura z USA

Przedsiębiorca w spółce cywilnej kupuje usługi telekomunikacyjne przez Internet. Płaci za pomocą karty kredytowej. Od firmy w USA otrzymuje elektroniczny rachunek do wydruku. Jak może zaksięgować powyższy rachunek, zwłaszcza że jest on wystawiony na osobę prywatną. Czy możliwe jest przefakturowanie? (...)

VAT od usług notariusza dla firmy z zagranicy

VAT od usług notariusza dla firmy z zagranicy

Firma z Danii ma być założycielem i udziałowcem nowej spółki z o.o. Podpisany ma być akt notarialny założenia spółki z o.o. Koszt opłat notarialnych, tłumaczeń obciąży duńską spółkę. Czy faktura za usługi notarialne i tłumaczeń będzie zawierała VAT 22%, czy też będzie opodatkowana (...)

Podstawowe definicje w nowej ustawie VAT

Podstawowe definicje w nowej ustawie VAT

W związku z nową ustawą z marca o podatku VAT - zmiany które nastąpiły po wejściu do UE, proszę o podanie definicji podatnika, podstawy opodatkowania, zwolnienia od podatku VAT, stawki podatku VAT, miejsce świadczenia, obowiązku podatkowego, przedmiotu opodatkowania oraz definicję podatku (...)

Opodatkownie wpisowego

Opodatkownie wpisowego

Nasza firma organizuje imprezę typu maraton. Uczestnicy są zobowiązani do wpłacenia wpisowego. Mogą je wpłacać w naszym sklepie lub bezpośrednio na konto. Czy mamy obowiązek wystawiać każdorazowo fakturę VAT (będą to osoby fizyczne)? Czy sprzedaż realizowana w sklepie musi być rejestrowana (...)

Obowiązek wystawienia PIT-11/8B

Obowiązek wystawienia PIT-11/8B

Czy w przypadku wnoszenia pozwu poprzez radcę prawnego, należy z nim zawrzeć umowę a następnie za otrzymane wynagrodzenie (koszty zastępstwa procesowego) wystawić informację Pit-8B? W pierwszej kolejności należy podkreślić, iż obecnie nie funkcjonuje już deklaracja PIT 8B, ale PIT 11/8B, (...)

Obowiązek podatkowy i ZUS studenta wolontariusza

Obowiązek podatkowy i ZUS studenta wolontariusza

Czy student, który nie przekroczył 26 lat (studiujący nie w kierunku prowadzonej przez firmę działalności) może pracować w Spółce z o.o jako wolontariusz? Jeżeli tak, to na jakich zasadach, czy odprowadzamy składki ZUS i podatek dochodowy od osób fizycznych? Osoby wykonujące pracę w oparciu (...)

Odsprzedaż samochodu kupionego poza granicą Unii

Odsprzedaż samochodu kupionego poza granicą Unii

Polska firma sp z o.o. zakupiła samochód osobowy na aukcji w USA i stała sie jego właścicielem (faktura zakupu wystawiona przez amerykańską firmę). W przypadku sprzedaży tego auta innej polskiej firmie jeszcze przed przybyciem auta do Unii Europejskiej i dokonaniem czynności celnych, na której (...)

Udokumentowanie czynszu za lokal

Udokumentowanie czynszu za lokal

W chwili obecnej zajmuję lokal użytkowy na podstawie sporządzonej w formie pisemnej umowy na czas określony - okres 15 lat. Umowa została zawarta ze Spółdzielnią Pracy - właścicielem nieruchomości - która to w okresie późniejszym (2002 rok) została postawiona w stan upadłości. Wyznaczony (...)