Obowiązek rozliczania w Polsce

Pytanie:

Mam powazny dylemat z otwraciem dzialanosci gospodarczej. Dzialalnosc ma dotyczyc handlu w Internecie dokladnie na Allegro. Chcialem zalozyc firme w Polsce jednak nie pozwalaja mi na to obecne przepisy. Mieszkam za granica i dokonuje zakupu roznych rzeczy tez zagranica na ktore nie mam faktur. Zgodnie z polskim prawem paragon nie jest dowodem ksiegowym. Wiec moj pomysl polega na calkowitym prowadzeniu dzialanosci z zagranicy co jest dla mnie duzo latwiejsze, dokladnie z Anglii na Allegro. Moje pytanie jakie warunki musze spelniac by nie rozliczac sie w Polsce? Jestem wymeldowany w Polsce, przebywam w Anglii ponad 4 lata, gdzie mam adres zamieszkania, nowy towar bedzie kupowany tutaj i sprzedawany na Allegro, wplaty beda przelewane prosto na moje angielskie konto, wysylki beda prowadzone takze stad lub za pomoca kurierow do Polski do odbiorcow, mam zamiar takze otworzyc firme w Anglii, adres na Allegro takze angielski czyli tak na prawde nic wspolnego z Polska. Czy to wszystko wystarczy mi aby uniknac obowiazku rozliczania sie w Polsce? Jesli nie prosze o pomoc jak to \'\'omniac\'\'.

Masz inne pytanie do prawnika?

Odpowiedź prawnika: Obowiązek rozliczania w Polsce

Stała sprzedaż towarów poprzez portal aukcyjny i uzyskiwanie z tego tytułu przychodów może być uznane za prowadzenie działalności gospodarczej, a jako takie powinna być opodatkowana w szczególności podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z działalności gospodarczej. Zgodnie z doniesieniami prasowymi organy podatkowe kontrolują portale aukcyjne, aby ujawnić osoby, które prowadzą stałą sprzedaż bez zarejestrowanej działalności gospodarczej.

Jeśli jednak dana osoba posiada miejsce zamieszkania w Wielkiej Brytanii (posiada tzw. rezydencję podatkową brytyjską, potwierdzoną certyfikatem rezydencji) i prowadzi działalność gospodarczą wyłącznie w Wielkiej Brytanii i nie prowadzi działalności w Polsce, a jedynie wykorzystuje portal aukcyjny do sprzedaży, będzie mogła twierdzić, że nie wykonuje w Polsce działalności gospodarczej, w tym nie ma tzw. zakładu, a więc nie powinna być opodatkowana w Polsce.

Potrzebujesz porady prawnej?

Faktury zaliczkowe i sposób ich rozliczania

Faktury zaliczkowe i sposób ich rozliczania

Obowiązek podatkowy przy otrzymaniu zaliczki a faktura Jeżeli przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą jej otrzymania w tej części (art. 19 ust. 11 ustawy (...)

Zaliczkowy sposób rozliczania podatku u przedsiębiorców

Zaliczkowy sposób rozliczania podatku u przedsiębiorców

Wysokość zaliczek za miesiące do listopada roku podatkowego ustala się w następujący sposób: obowiązek wpłacania zaliczki powstaje, poczynając od miesiąca, w którym dochody te przekroczyły kwotę powodującą obowiązek zapłacenia podatku, zali

Zasady rozliczania dochodów uzyskanych w 2021 r. z zatrudnienia w Polsce rezydentów podatkowych Ukrainy

Zasady rozliczania dochodów uzyskanych w 2021 r. z zatrudnienia w Polsce rezydentów podatkowych Ukrainy

Rozliczenie dochodów uzyskanych w 2021 roku z zatrudnienia w Polsce - ważne dla rezydentów podatkowych Ukrainy (polskich nierezydentów) Obowiązki wobec polskiego urzędu skarbowego zależą od tego: w jaki spos&oacu rozliczenie roczne, zeznanie, PIT, dochody, 2021 rok, zatrudnienie (...)

Uproszczona forma uiszczania zaliczek na podatek dochodowy dla przedsiębiorców

Uproszczona forma uiszczania zaliczek na podatek dochodowy dla przedsiębiorców

Przedsiębiorcy mają szansę uniknąć składania comiesięcznych deklaracji PIT-5 i zastąpić ten obowiązek uiszczaniem jednolitej w całym roku zaliczki na podatek dochodowy. Należy jednak się spieszyć, gdyż możliwość przejścia na uproszczony system rozliczania się z fiskusem zależy od (...)

Europejskie Rady Zakładowe w Polsce

Europejskie Rady Zakładowe w Polsce

Dnia 5 kwietnia 2002 r. uchwalono ustawę o europejskich radach zakładowych, która to ustawa wchodzi w życie z dniem przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Celem jej wprowadzenia było dostosowanie prawa polskiego do prawa UE, a w szczególności do Dyrektywy nr 45/1994 z dnia 22 września 1994r. (...)

Rezydencja podatkowa i zakres obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce

Rezydencja podatkowa i zakres obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce

29 kwietnia 2021 r. Minister Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej wydał objaśnienia podatkowe dotyczące rezydencji podatkowej oraz zakresu obowiązku podatkowego osób fizycznych w Polsce. Dowiedz się: na czym polega ograni rezydencja podatkowa, obowiązek podatkowy, osoba (...)

Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych.

Ograniczony i nieograniczony obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób prawnych.

Kto podlega ograniczonemu a kto nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu? Nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, podlegają podatnicy mający siedzibę lub zarząd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Zatem w przypadku (...)

Praca w Wielkiej Brytanii a obowiązek podatkowy w Polsce

Praca w Wielkiej Brytanii a obowiązek podatkowy w Polsce

  Co spowodowała zmiana metody unikania podwójnego opodatkowania? Do 2006 r. Polacy, którzy podejmowali pracę na Wyspach często po powrocie do Polski byli zaskakiwani przez urzędy skarbowe, które wymagały od nich aby rozliczyli się oni z dochodu osiągniętego za obowiązek (...)

Kto jest podatnikiem PIT w Polsce?

Kto jest podatnikiem PIT w Polsce?

Kto jest podatnikiem podatku dochodowego od osób fizycznych? podatnik, PIT, podatek dochodowy, osoba fizyczna, ograniczony, nieograniczony obowiązek podatkowy, rezydencja podatkowa

E-meldunek - czyli jak wypełnić obowiązek meldunkowy z domu?

E-meldunek - czyli jak wypełnić obowiązek meldunkowy z domu?

E-meldunek – kolejna e-usługa już działa Zmieniasz miejsce zamieszkania? A może przyjechałeś lub wracasz z zagranicy i nie masz meldunku w Polsce? Pamiętaj, żeby się zameldować. Teraz to prostsze niż kiedykolwiek.  Każdy, kto mieszka w Pol E-meldunek, internet, obowiązek meldunkowy, (...)

Obowiązek podatkowy z tytułu odsetek od pożyczki od zagranicznego kontrahenta

Obowiązek podatkowy z tytułu odsetek od pożyczki od zagranicznego kontrahenta

Ile wynosi podatek u źródła od odsetek od pożyczki udzielonej polskiemu podmiotowi przez podmiot zagraniczny?    Zgodnie z art. 21 ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatek dochodowy z tytułu uzyskanych na terytorium Polski przez podatników (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

VAT przy transakcji łańcuchowej

VAT przy transakcji łańcuchowej

Nasza firma zakupiła rosyjskie towary z Niemiec. Firma Niemiecka wystawiła fakturę na nas, a towar na zlecenie firmy niemieckiej został wysłany transportem bezpośrednio z Rosji do naszej firmy w (...)

PIT-38 a ograniczony obowiązek podatkowy

PIT-38 a ograniczony obowiązek podatkowy

Jestem osobą fizyczną, rozliczającą się w Polsce na zasadzie ograniczonego obowiązku podatkowego, gdyż mieszkam za granica i rozliczam się za granicą z dochodów uzyskanych poza Polską. Czy w (...)

Opodatkowanie dochodu uzyskanego za granicą (USA)

Opodatkowanie dochodu uzyskanego za granicą (USA)

Moja mama przepracowała w Polsce 23 lata i od 60 roku życia otrzymuje emeryturę. Dostaje też emeryturę w Stanach Zjednoczonych Ameryki za przepracowane tam lata pracy. Mama ma obywatelstwo polskie (...)

Dochód z Norwegii a PIT w Polsce

Dochód z Norwegii a PIT w Polsce

W 2006 roku prowadziłem w Norwegii firmę. Firma była zarejestrowana w Norwegii, nie w Polsce. Uzyskałem tam dochód z tej firmy, od którego został zapłacony w Norwegii podatek. Nie uzyskałam żadnych (...)

Praca w firmie nie mającej w Polsce siedziby

Praca w firmie nie mającej w Polsce siedziby

Firma z siedzibą na Cyprze a w Polsce tylko z rejestracją VAT (bez siedziby, biura, adresu w Polsce) chce zatrudnić na terenie Polski osobę na umowę zlecenie do wypełniania formularzy do urzędów. (...)

FORUM PRAWNE

Rozliczenie otrzymywanych alimentów

Rozliczenie otrzymywanych alimentów Witam wszystkich. Od niedawna jestem ojcem płacącym alimenty. Czytam posty na tym forum i zastanawiam się nad jedną rzeczą. Moja jeszcze żona( wystąpiłem właśnie (...)

Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24

Zakup samochodu z niemiec- umowa i problem z VAT24 Witam. Kilka dni temu kupiłem auto z Niemiec, podpisałem umowę kupna- sprzedaży i na umowie tej sprzedający nie był ostatnim właścicielem pojazdu (...)

Alimenty w ANGLII

Alimenty w ANGLII Czy ktos wie jaka jest wysokosc alimentow w UK? Oboje przebywamy za granica tzn. Byla zona i ja. Ona chce zalozyc sprawe o alimenty i zapowiada ze pusci mnie z "torbami" Please (...)

Alimenty z zagranicy

Alimenty z zagranicy Czy ktoś miał doświadczenie z odzyskaniem należnych alimentów od ojca dziecka, który jest obcokrajowcem i mieszka za granicą? Ojciec mojego dziecka nie płacił alimentów od (...)

Co zrobić kiedy regularnie płacę alimenty a pomimo tego moja była oddała sprawę do komornika

Co zrobić kiedy regularnie płacę alimenty a pomimo tego moja była oddała sprawę do komornika Płace na bieżąco ustalone przez sąd alimenty, pomimo tego moja była oddała mnie do komornika, który (...)

Wysokość alimentów na dzieci od ojca pracującego za granicą

Wysokość alimentów na dzieci od ojca pracującego za granicą Mój maz przebywa obecnie w szkocji zarabia oficjalnie 812 funtów ale wykazuje że ma koszty pobytu 1400 funtów w jakiej wysokosci sąd (...)

Porady prawne