Odebranie paszportu w innym województwie

Pytanie:

Złożyłem wniosek o wydanie paszportu w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zameldowania. Chciałbym go jednak odebrać w innym urzędzie, ponieważ w najbliższym czasie przebywać będę w innym miejscu (przynajmniej w dniach, w których są czynne urzędy). Potem czeka mnie służbowy wyjazd, do którego potrzebny jest paszport. Czy taki wniosek o zmianę miejsca odbioru paszportu mogę złożyć po złożeniu wcześniejszego wniosku o jego wydanie? Jeśli tak, to czy składam go bezpośrednio do ministra? Jak długo powinno trwać jego rozpatrzenie?

Masz inne pytanie do prawnika?

12.8.2008

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Odebranie paszportu w innym województwie

Zgodnie z art. 43 ustawy o dokumentach paszportowych, paszporty i paszporty tymczasowe w kraju wydaje, odmawia ich wydania i unieważnia wojewoda właściwy ze względu na miejsce stałego pobytu osoby ubiegającej się o paszport, a za granicą - konsul. Jednakże za zgodą ministra właściwego do spraw wewnętrznych, paszport i paszport tymczasowy może być wydany z pominięciem właściwości, o której mowa powyżej.

Przepis powyższy dotyczy wydania - nie samego odbioru - dokumentu paszportowego. W związku z powyższym, w opisanej sytuacji nie ma możliwości odebrania paszportu w innym urzędzie niż ten do którego został złożony wniosek o jego wydanie.

Istnieje możliwość zmiany właściwości miejscowej wydania - nie tylko odbioru - paszportu tylko za zgodą ministra właściwego do spraw wewnętrznych, a więc już w momencie składania wniosku o wydania powinien Pan złożyć prośbę, do Wojewody (w miejscu gdzie osoba taka chce odebrać paszport), o pominięcie właściwości miejscowej organu wydającego dokument paszportowy. Prośba powyższa może być skierowana w trzech następujących sytuacjach:

  1. brak stałego lecz jest czasowe zameldowanie na obszarze danego województwa,
  2. brak zameldowania na obszarze Polski,
  3. jest stałe zameldowanie na obszarze innego województwa i czasowe zameldowanie na terenie wnioskowanego województwa wraz z uzasadnieniem składania wniosku paszportowego w danym Urzędzie Wojewódzkim istotnymi względami osobistymi.

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


FORUM POMOCY PRAWNEJ

Pozbawienie dachu nad głową.

3.7.2018 przez: 1996ola

mandat za brak biletu w tramwaju

16.4.2018 przez: gregory3335