Odmowa wszczęcia postępowania - wznowienie

Pytanie:

"Swego czasu złożyłem w Prokuraturze zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Prokurator odmówił wszczęcia dochodzenia, więc złożyłem zażalenie na decyzję prokuratora wskutek czego otrzymałem zawiadomienie z Sądu Rejonowego o terminie posiedzenia w przedmiocie rozpoznania zażalenia na postanowienie prokuratora o odmowie wszczęcia dochodzenia złożonego przez pokrzywdzonego. Sąd Rejonowy po tymże posiedzeniu postanowił odmówić wszczęcia dochodzenia w tej sprawie. Czy jest możliwość odwołania się od tej decyzji do Prokuratury nadrzędnej względem Prokuratury Rejonowej oraz jaki jest czas przedawnienia na odwołanie się do Prokuratora Nadrzędnego w przypadku pojawienia się nowych dowodów w sprawie? Czy czas przedawnienia biegnie od momentu złożenia doniesienia o popełnieniu przestępstwa czy od postanowienia Sądu Rejonowego o odmowie wszczęcia dochodzenia?"

Odpowiedź prawnika: Odmowa wszczęcia postępowania - wznowienie

W chwili obecnej, jeżeli prokurator odmawia wszczęcia śledztwa, z którym to postanowieniem nie zgadza się osoba składająca zawiadomienie lub pokrzywdzony, mogą oni złożyć zażalenie, które jest rozpoznawane przez sąd. Jeżeli i sąd odmówi wszczęcia postępowania, to od decyzji tej nie służy już zażalenie do prokuratora. Można w takim przypadku, ewentualnie zastanawiać się nad złożeniem zażalenia do sądu odwoławczego. Zgodnie z kpk, zażalenie przysługuje na postanowienia sądu zamykające drogę do wydania wyroku, chyba że ustawa stanowi inaczej. Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od daty ogłoszenia postanowienia.
W przedstawionym pytaniu wskazuje Pan, że pojawiły się nowe dowody w sprawie. W takiej sytuacji, zgodnie z art. 327 kpk, umorzone postępowanie przygotowawcze może być w każdym czasie podjęte na nowo na mocy postanowienia prokuratora, jeżeli nie będzie się toczyć przeciw osobie, która w poprzednim postępowaniu występowała w charakterze podejrzanego. Przepis ten stosuje się odpowiednio w sprawie, w której odmówiono wszczęcia śledztwa lub dochodzenia. Za podejrzanego uważa się osobę, co do której wydano postanowienie o przedstawieniu zarzutów albo której bez wydania takiego postanowienia postawiono zarzut w związku z przystąpieniem do przesłuchania w charakterze podejrzanego. Jeżeli nastąpila odmowa wszczęcia śledztwa, najpewniej postępowanie nie toczyło się jeszcze przeciwko konkretnemu podejrzanemu, stąd możliwe jest podjęcie śledztwa przeciwko tej samej osobie wskazanej przez Pana.  „Jeżeli w sprawie odmówiono wszczęcia, to w razie zmiany oceny uprzedniego stanowiska należy wydać postanowienie o podjęciu postępowania, którego uprzednio odmówiono wszcząć (a nie o jego wszczęciu)" (tak: Prusak Feliks, Komentarz do kodeksu postępowania karnego, Warszawa 1999 Wydawnictwo Prawnicze wydanie I). W związku z powyższym, jeżeli ujawniły się nowe dowody, należy ponownie zgłosić ten fakt organom ścigania, które zadecydują o podjęciu postępowania.

Postępowania nie wszczyna się, między innymi, jeżeli nastąpiło przedawnienie karalności. Okres przedawnienia zależy od rodzaju popełnionego czynu.

Karalność przestępstwa ustaje, jeżeli od czasu jego popełnienia upłynęło lat:

  1. 30 - gdy czyn stanowi zbrodnię zabójstwa,
  2. 20 - gdy czyn stanowi inną zbrodnię, 
  3. 15 - gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 5 lat, 
  4. 10 - gdy czyn stanowi występek zagrożony karą pozbawienia wolności przekraczającą 3 lata, 
  5. 5 - gdy chodzi o pozostałe występki.

Jeżeli w okresie przewidzianym powyżej wszczęto postępowanie przeciwko osobie, karalność popełnionego przez nią przestępstwa określonego w pkt 1-4 ustaje z upływem 10 lat, a w pozostałych wypadkach - z upływem 5 lat od zakończenia tego okresu.



Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • 6306 2013-02-02 19:33:05

    Moim zdaniem, artykuł jest świetny, profesjonalny ze wszech miar, sformułowany zrozumiale. Właśnie dziś sąd rejonowy odmówił mi (zaangażowałam adwokata do reprezentowania mnie w sądzie) przywrócenia terminu na złożenie zażalenia i już nie wiedziałam jak dojść swoich praw w obliczu solidarności Prokuratury z oskarżoną przeze mnie osobą, która sfałszowała dokument, co jest potwierdzone przez grafologa - pewne w 100% (jestem bezpośrednio poszkodowaną), a w tym artykule znalazłam (jak sądzę) wszystkie odpowiedzi na pytania, kóore mnie nurtują.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika