Opodatkowanie VAT usług informatycznych

Pytanie:

Nasza firma chce świadczyć usługi tworzenia stron internetowych dla firm ze Stanów Zjednoczonych. Jak ze strony VAT będzie to opodatkowane? Czy ma znaczenie, czy nabywca usługi podał swój numer VAT w USA?

Masz inne pytanie do prawnika?

24.4.2006

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie VAT usług informatycznych

Zgodnie z art. 2 pkt 26 ustawy o podatku od towarów i usług (VAT) ilekroć w ustawie mowa jest o usługach elektronicznych - rozumie się przez to usługi świadczone za pomocą Internetu lub podobnej sieci elektronicznej, których świadczenie z natury zależne jest od technologii informatycznej i z reguły usługi te są zautomatyzowane, wymagają niewielkiej interwencji człowieka oraz niemożliwe jest ich wykonanie bez wykorzystania technologii informatycznej; zgodnie z powołanym przepisem w szczególności usługami elektronicznymi są między innymi tworzenie i utrzymywanie stron internetowych.

Zgodnie z art. 27 ust. 3 i 4 ustawy o VAT w siedzibie odbiorcy opodatkowane są m.in. usługi elektroniczne (art. 27 ust. 4 pkt 9 ustawy o VAT) - jeśli są świadczone na rzecz podmiotów posiadających siedzibę na terytorium państwa trzeciego (np. USA). W tym przypadku więc są to czynności kwalifikowane jako wykonywane poza granicami kraju.

Porady prawne

Podsumowując, świadczenie usług elektronicznych w postaci tworzenia i utrzymywania stron internetowych na rzecz podmiotów z USA nie będzie podlegało VAT w Polsce - nie będzie też opodatkowane w USA, gdyż tam taki podatek nie istnieje. Polska firma w owym przypadku wystawi fakturę bez kwoty podatku VAT (bez wykazywania żadnej stawki VAT). Na fakturze powinna jednak znaleźć się informacja, iż miejscem opodatkowania jest miejsce siedziby odbiorcy.

Oczywiście należy zauważyć, że definicja usług elektronicznych stawia pewne - co należy podkreślić niezgodne z regulacjami unijnymi - wymogi aby dane usługi uznać za usługi elektroniczne. Jak zauważa się w literaturze, nie ulega wątpliwości, że niektóre usługi internetowe, mimo że świadczone są za pośrednictwem sieci, wymagają ingerencji ludzi. Ponadto nie wszystkie są wystarczająco zautomatyzowane. W konsekwencji już w ramach usług świadczonych on-line pojawia się zróżnicowanie w ich opodatkowaniu, w zależności od tego, czy dana usługa zmieści się w polskiej definicji usług elektronicznych, czy nie. Stąd jeśli np. dana usługa świadczona na rzecz podmiotu z USA nie mogłaby być zaliczona do usług elektonicznych w rozumieniu ustawy o VAT, organy podatkowe mogą podnosić, że usługa taka byłaby opodatkowana stawką 22% VAT. Problem ten był szeroko opisywany w literaturze podatkowej, gdyż kłopoty interpretacyjne dotknęły największe polskie firmy informatyczne (por. A. Dębiec, Na bakier z Dyrektywą, „Rzeczpospolita” z 7 lipca 2004 r.; M. Czekański, Z VAT-em u nogi, „Rzeczpospolita” z 18 czerwca 2004 r.).

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Transakcje transgraniczne w grupach VAT

Transakcje transgraniczne w grupach VAT

Poznaj zasady rozliczeń transakcji transgranicznych grup VAT. Grupy VAT będą mogły być tworzone od 2023 r. ##baner## Transakcje wewnątrzwspólnotowe W przypadku transakcji wewnątrzwspólnotowych, tj. WDT (wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów) oraz WNT (wewnątrzwspólnotowe (...)

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

Wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i jej opodatkowanie VAT-em

Pojęcie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – warunki dla dostawcy i nabywcy  Wewnątrzwspólnotowa dostawę towarów ma miejsce, gdy następuje wywóz towarów z terytorium kraju na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Przepisy (...)

Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym

Rejestracja VAT w handlu wewnątrzwspólnotowym

Transakcje wymagające numeru unijnego Podatnicy muszą również dokonać czynności rejestracyjnych dla określonych transakcji w obrocie wewnątrz Unii Europejskiej. W wyniku rejestracji podatnicy ci otrzymują numer, pod którym są zidentyfikowani dla transakcji wewnątrzwspólnotowych. Potocznie (...)

Rozliczenia podatkowe transakcji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego

Rozliczenia podatkowe transakcji w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego

Objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów  Pojawiły się objaśnienia podatkowe Ministerstwa Finansów z dnia 1 grudnia 2017 r., które dotyczą kwestii rozliczenia w zakresie podatku od towarów i usług (VAT), podatku dochodowego od osób prawnych (CIT) oraz (...)

Pozapłacowe koszty pracy największym ciężarem dla małych firm

Pozapłacowe koszty pracy największym ciężarem dla małych firm

Największą barierą w rozwoju przedsiębiorczości w Polsce są pozapłacowe koszty zatrudnienia - tak uważa 32 proc. ankietowanych przez Tax Care i Idea Bank mikroprzedsiębiorców. Niemal równie istotnym ograniczeniem jest utrudniony dostęp do finansowania. W badaniu sondażowym, przeprowadzonym (...)

Deklaracje VAT i informacje podsumowujące

Deklaracje VAT i informacje podsumowujące

Jakie deklaracje VAT trzeba składać? Składanie deklaracji podatkowych jest podstawowym obowiązkiem każdego podatnika. Przepisy o podatku VAT wyróżniają kilka rodzajów deklaracji dla celów rozliczenia tego podatku. Podstawową jest deklaracja VAT-7, którą składają (...)

VAT do zmiany

VAT do zmiany

Większa elastyczność w zakresie stawek VAT i ograniczenie biurokracji dla małych przedsiębiorstw Komisja Europejska zaproponowała nowe przepisy, które mają zapewnić państwom członkowskim większą elastyczność w ustalaniu stawek podatku od wartości dodanej (VAT) i stworzyć lepsze (...)

Kto jest podatnikiem VAT - wątpliwości dotyczące umów cywilnoprawnych

Kto jest podatnikiem VAT - wątpliwości dotyczące umów cywilnoprawnych

    Według ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podatnikami są osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą. Na potrzeby podatku VAT działalność (...)

Formy opodatkowania PIT przychodów z działalności gospodarczej

Formy opodatkowania PIT przychodów z działalności gospodarczej

Jeżeli jesteś osobą fizyczną i osiągasz przychody z działalności gospodarczej, możesz skorzystać z różnych form opodatkowania podatkiem dochodowym (PIT). Zobacz, jakie są najważniejsze różnice pomiędzy tymi formami i kto je może stosować. ##baner## Co jest działalnością (...)

Stosowanie ustawy o STIR

Stosowanie ustawy o STIR

STIR (system teleinformatyczny izby rozliczeniowej) umożliwia wymianę informacji między systemem bankowym a Krajową Administracją Skarbową (KAS) i zapobiega wyłudzeniom skarbowym, których najczęściej dokonują zorganizowane grupy przestępcze. STIR już działa Przykładem jego sprawnego (...)

Nowy JPK_VAT zamiast deklaracji

Nowy JPK_VAT zamiast deklaracji

Czym jest JPK_VAT z deklaracją, kto i kiedy go składa, jak go wypełnić i wysłać? Rozporządzenie ws. nowego JPK_VAT Od 1 kwietnia 2020 r. duzi przedsiębiorcy, którzy są podatnikami VAT, a od 1 lipca 2020 r. pozostali podatnicy VAT, będą składać nowy JPK_VAT, obejmujący dwie części: (...)

VAT od czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego

VAT od czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego

W interpretacji ogólnej nr PT1.8101.3.2019 Minister Finansów wyjaśnił kwestie opodatkowania podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez jednostki samorządu terytorialnego. Sprawdź, co z niej wynika. ##baner## Czego dotyczy problem prawny? Interpretacja ta (...)

Sprzedaż nieruchomości a VAT - stan prawny na 31.12.2010

Sprzedaż nieruchomości a VAT - stan prawny na 31.12.2010

Jaka działalność podlega opodatkowaniu VAT? Nie zawsze od sprzedaży nieruchomości trzeba płacić VAT. Na mocy art. 5 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, dalej ustawy o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne (...)

Opodatkowanie VAT wykonania trwałej zabudowy meblowej w mieszkaniu

Opodatkowanie VAT wykonania trwałej zabudowy meblowej w mieszkaniu

W niedawnej interpretacji ogólnej Minister Finansów wyjaśnił kwestię opodatkowanie VAT wykonania trwałej zabudowy meblowej w obiektach budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym. Sprawdź, co z niej wynika.  ##baner##  Działając na podstawie art. 14a § (...)

Najważniejsze nowe rozwiązania podatkowe

Najważniejsze nowe rozwiązania podatkowe

Do utrzymania dobrego stanu finansów państwa potrzebna jest odpowiedzialna polityka podatkowa. Jej celem jest wspieranie firm tak, żeby przetrwały trudny okres pandemii w jak najlepszej kondycji i żeby po jej zakończeniu mogły wrócić na ścieżkę szybkiego rozwoju. W (...)

JPK_VAT z deklaracją

JPK_VAT z deklaracją

Co to jest JPK_VAT z deklaracją? JPK_VAT z deklaracją to dokument elektroniczny, który będzie się składał z dwóch części. Obejmie zarówno ewidencję VAT (zestaw informacji o zakupach i sprzedaży, który wynika z ewidencji VAT przedsiębiorcy za dany okres), jak (...)

Dla kogo kasy fiskalne w 2008 roku?

Dla kogo kasy fiskalne w 2008 roku?

  Jakie przepisy regulują, którzy podatnicy powinni zainstalować kasy fiskalne? Zgodnie z ustawą o podatku od towarów i usług (VAT), w zasadzie wszyscy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników (...)

Jakie zmiany szykują się w VAT?

Jakie zmiany szykują się w VAT?

Sejm zajmuje się rządową nowelizacją ustawy o podatku VAT. Projekt przewiduje realizację zadań w zakresie programu "Działań na rzecz racjonalności i przejrzystości finansów publicznych", w tym m.in. zmiany w zakresie odliczania podatku naliczonego oraz rozliczania podatku, długości (...)

Jak wystawia się faktury VAT-marża?

Jak wystawia się faktury VAT-marża?

    Podmioty uprawnione do rozliczania podatku według procedury marży Procedurę marży mogą stosować m.in. podatnicy świadczący usługi w zakresie turystki oraz podmioty dokonujące dostawy towarów używanych (ale „używanie” na potrzeby tej szczególnej procedury (...)

Stawka VAT w odniesieniu do usług obsługi wartości pieniężnych

Stawka VAT w odniesieniu do usług obsługi wartości pieniężnych

Minister Finansów dnia 2 stycznia 2020 r. wydał interpretację ogólną w sprawie stawki VAT stosowanej do usług obsługi (obróbki) wartości pieniężnych, w tym obsługi bankomatów (cashprocessing, cashhandling). Co z niej wynika? ##baner## Czego dotyczy interpretacja (...)

Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej

Można jeszcze wybrać opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej według skali podatkowej

Skala podatkowa lub inaczej opodatkowanie na zasadach ogólnych, to podstawowa forma opodatkowania działalności gospodarczej. Jeżeli nie wybierzesz innej formy, będziesz płacić podatek dochodowy według stawki 12% oraz 32% od nadwyżki dochodu ponad kwotę 120 tys. zł. ##baner## Co to jest (...)

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


PORADY PRAWNIKA

Miejsce opodatkowania usług budowlanych

Miejsce opodatkowania usług budowlanych

Polska firma budowlana świadczy usługi remontowo-budowlane w Danii, posiadamy NIP UE, a z podatku VAT rozliczamy się w Polsce i w Danii. Proszę określić, czy polskie firmy świadczące dla nas usługi budowlane podwykonawcze na nieruchomościach w Danii powinny nam wystawiać faktury VAT z 22% (...)

Faktura VAT marża - zasady ewidencjonowania

Faktura VAT marża - zasady ewidencjonowania

Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie handlu samochodami osobowymi. Często ww. samochody zakupione były od osób fizycznych na podstawie umowy kupna-sprzedaży. W tej sytuacji, gdy sprzedaję mogę wystawić nabywcy fakturę VAT marża. Jak prawidłowo ewidencjonować w rejestrze zakupów? (...)

Użyczenie lokalu a VAT

Użyczenie lokalu a VAT

Czy nieodpłatne świadczenie, przykładowo użyczenie lokalu, podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (VAT)? Umowa użyczenia jest umową uregulowaną w art. 710-719 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z jego przepisami użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas (...)

Data księgowania faktury w PKPiR i rejestrach VAT

Data księgowania faktury w PKPiR i rejestrach VAT

Współpracujemy z firmą niemiecką, od której wykupujemy użytkowanie bazy danych. Jest to usługa elektroniczna, wykazywana jako import usług. Na fakturze za ww. usługę występują różne daty. Z jaką datą zaksięgować faktury w rejestrze zakupów i w książce przychodów i rozchodów, jeżeli (...)

Usługa turystyczna

Usługa turystyczna

Dla klienta krajowego (firmy) zakupiłem usługę turystyczną w Szwajcarii (noclegi, wyżywienie). Jak mam opodatkować to zdarzenie w ujęciu ustawy o VAT, marża, czy zasady ogólne. W jaki sposób wprowadza się do kpir przychód i odpowiednio koszt, w jakie pozycje księgi i w jakich kwotach, tj, (...)

VAT przy likwidacji działalności gospodarczej

VAT przy likwidacji działalności gospodarczej

W 2003 r. nabyto nieruchomość za kwotę 45000.00 bez prawa do odliczenia podatku VAT, w ewidencji działalności gospodarczej widnieje jako środek trwały. Następnie ww. środek trwały ulepszono, zmodernizowano; wartość ulepszenia to kwota ok. 35000.00. Proszę o wyjaśnienie sprawy zwrotu podatku (...)

Sprzedaż gruntu a podatek VAT

Sprzedaż gruntu a podatek VAT

W październiku 1997 roku na potrzeby działalności gospodarczej dokonałem zakupu działki wraz z budynkami gospodarczymi (hala produkcyjna i inne pomocnicze). Nieruchomość gruntowa stała się moją własnością. W planie zagospodarowania przestrzennego jest to strefa produkcyjno-usługowa. Według (...)

VAT przy nauce pływania

VAT przy nauce pływania

Prowadzę firmę która świadczy m.in. usługi nauki pływania dla dzieci i dla dorosłych na basenie. Realizujemy zatwierdzony przez Wydział Oświaty program nauki pływania. Czy usługi te są zwolnione z VAT (jako np. edukacyjne?) czy objęte VAT, jeśli tak to jakim? Dziękuję. W podatku od towarów (...)

Sprzedaż monet kolekcjonerskich

Sprzedaż monet kolekcjonerskich

Spółka z o.o. kupiła złotą monetę kolekcjonerską od osoby fizycznej za 9 tys. zł. Zapłacony został podatek od tej transakcji w wysokości 2% na podstawie PCC-1. Jak spółka z o.o. ma wprowadzić tę monetę na stan chcąc ją sprzedać za 10 tys. zł (brutto), klient sobie życzy fakturę (...)

Likwidacja działalności gospodarczej a VAT

Likwidacja działalności gospodarczej a VAT

Mąż chce zlikwidować działalność gospodarczą. Posiada środki trwałe, które są w pełni zamortyzowane. Cześć została zezłomowana, ale samochód ciężarowy marki Lublin został na stanie. Jest płatnikiem podatku VAT i podatek został od całości odliczony. Na dzień dzisiejszy wartość (...)

Najem lokalu użytkowego poza działalnością

Najem lokalu użytkowego poza działalnością

Prowadzę działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług. Jako przedmiot działalności nie mam wymienionego wynajmowania nieruchomości. Płacę podatek liniowy 19%. Jestem podatnikiem podatku VAT. Posiadam wspólnie z bratem (prywatnie) nieruchomość - lokal użytkowy. Chciałbym (...)

Wynajem pokoi studentom a podatek VAT

Wynajem pokoi studentom a podatek VAT

Osoba fizyczna będąca przedsiębiorcą i podatnikiem VAT czynnym z tytułu prowadzenia przedsiębiorstwa, nie ma w zakresie przedmiotu działalności gospodarczej zgłoszonych usług wynajmu nieruchomości, ani lokali. Faktycznie działalności takiej w ramach przedsiębiorstwa także nie wykonuje. (...)

Likwidacja działalności a środki trwałe

Likwidacja działalności a środki trwałe

Jestem osobą fizyczna prowadzącą działalność gospodarczą. W 1999 roku w przetargu zakupiłam nieruchomość (nieruchomość była używana) na potrzeby mojej działalności. Od tego momentu do końca 2000 roku prowadziłam inwestycje w tym budynku i dopiero po zakończeniu inwestycji wraz z wartością (...)

Opodatkowanie cesji wierzytelności

Opodatkowanie cesji wierzytelności

Prowadzę działalność gospodarczą (osoba fizyczna). Mój kontrahent nie zapłacił mi za wykonaną przeze mnie usługę i z tego tytułu posiadam wobec niego wierzytelność. Dokonałem cesji tej wierzytelności na rzecz osoby trzeciej (umowa cesji), wraz z wszelkimi prawami związanymi z tą wierzytelnością, (...)

Opodatkowanie VAT towaru po spółce jawnej

Opodatkowanie VAT towaru po spółce jawnej

Do końca 2005 roku prowadziłam z mężem spółkę jawną. Z nowym rokiem rozwiązujemy spółkę i mąż poprowadzi dokładnie tę samą działalność jako osoba fizyczna, będąca podatnikiem VAT. Mąż jako osoba fizyczna wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki firmy, ciążące do tej pory na (...)