Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie wynagrodzenia z pracy w Norwegii
Rozwiązanie przedstawionego problemu zawierają przepisy umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Królestwa Norwegii o unikaniu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, podpisanej w Oslo dnia 24. 05. 1977 r. (Dz. U. z 1979 r. nr 27, poz. 157, ze zm.) oraz przepisy ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991, nr 80, poz. 350, ze zm.). Z art. 15 ust. 1 i 2 Umowy wynika, że jeżeli osoba mająca miejsce zamieszkania w Polsce osiąga wynagrodzenie z pracy najemnej wykonywanej w Norwegii i przebywa Norwegii łącznie dłużej niż 183 dni podczas roku finansowego, to obowiązek podatkowy w podatku dochodowym powstanie również w Norwegii.

Dla unikania podwójnego opodatkowania dochodów polskich podmiotów uzyskujących przychody z pracy w Norwegii zastosowanie ma, zgodnie z art. 24 Umowy, metoda wyłączenia z progresją. Z chwilą przekroczenia limitu 183 przebywania pracowników poza granicami Firma będzie miała obowiązek odprowadzać zaliczki na podatek dochodowy w Norwegii, w takiej sytuacji nie oblicza się, nie pobiera i nie odprowadza się już zaliczek do polskiego urzędu skarbowego. W zależności od regulacji danego kraju może zaistnieć taka sytuacja, że organy podatkowe danego kraju mogą żądać od płatnika polskiego, by uiścił zaliczki wraz z odsetkami naliczonymi od momentu rozpoczęcia pracy przez danego pracownika.
W kwestii, prawidłowego postępowania przed norweskimi organami podatkowymi, warto zasięgnąć opinii w zakresie przepisów podatkowych w Centralnym Urzędzie Skarbowym ds. opodatkowania zagranicznego w Norwegii, tj. Sentralskattekonteret for utenladssaker. Informacji można zasięgać pod nr telefonu: + 47 51 96 96 00 lub na stronie internetowej: www.skatteetaten.no. Do podstawowych obowiązków podatnika w zakresie postępowania przed organami podatkowymi będzie należało:
- zarejestrowanie Firmy w urzędzie Enhetsregisteret w Brønnøysund. Rejestracja ma na celu uzyskanie norweskiego identyfikatora zwanego organisasjonsnummer. Identyfikatorem tym Firma będzie się posługiwała w kontaktach z norweskim urzędem,
- następnie należy zgłosić zakres prac pracowników na formularzu Sentralskattekontoret for utenlandssaker,
- dopiero w dalszej kolejności Firma wystąpi o wydanie kart podatkowych tzw. skattekort których używa się celem obliczenia zaliczki na podatek dochodowy . Norweski podatek od wynagrodzenia wypłacanego podatnikom podlega wpłaceniu z góry właśnie na podstawie otrzymanych kart podatkowych.
