Opodatkowanie wynagrodzenia za zabezpieczenie

Pytanie:

"Jako wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, podpisałem ze spółką umowę na udzielenie jej zabezpieczenia w postaci ustanowienia kaucji pieniężnej (depozytu gotówkowego) w banku, w którym spółka zaciągała kredyt. Celem operacji było umożliwienie przyznanie przez bank kredytu na rzecz spółki. W zamian za udzielenie spółce zabezpieczenia, umowa przewiduje wynagrodzenie liczone procentowo od kwoty udzielonego zabezpieczenia, za każdy miesiąc trwania kaucji, płatne w całości po wygaśnięciu umowy. W tej chwili wynagrodzenie powinno zostać wypłacone, a w związku z tym z pewnością powinien być zapłacony jakiś podatek. W jaki sposób, na jakich zasadach i wg jakiej stawki powinna zostać opodatkowana kwota wypłacanego wynagrodzenia? W szczególności proszę o wyjaśnienie: jaki podatek powinien być zapłacony i w jakiej stawce, wg jakiego formularza podatkowego i w jakim czasie (w ciągu jakiegoś czasu od wypłaty wynagrodzenia czy dopiero na koniec roku podatkowego), a także czy spółka powinna odprowadzić zaliczkę od wypłacanego wynagrodzenia, czy też ja jako otrzymujący wynagrodzenie powinienem się opodatkować samodzielnie?"

Odpowiedź prawnika: Opodatkowanie wynagrodzenia za zabezpieczenie

Udzielenie przez wspólnika spółki z o.o. zabezpieczenia kredytu zaciągniętego przez spółkę jest jak najbardziej świadczeniem na rzecz spółki, a zatem prawidłowo strony uzgodniły wynagrodzenie z tego tytułu. W innym przypadku po stronie spółki mogły powstać negatywne konsekwencje w postaci ustalania przychodu z nieodpłatnych świadczeń.

Wynagrodzenie wypłacone wspólnikowi przez społkę nie jest w szczególności przychodem z tytułu dywidendy i innych przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną . Tytulem wyplaty tego wynagrodzenia nie są bowiem udziały w spółce, a podobnego zabezpieczenia mogłbaby udzielić spółce również jakakolwiek inna osoba. Nie jest to też żaden z innych tytułów oznaczonych w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (działalność wykonywana osobiście, stosunek pracy, najem, etc.). Dla celów niniejszej odpowiedzi przyjmuje się przy tym, że zabezpieczenie to nie zostało udzielone w ramach ewentualnej działalności gospodarczej prowadzonej przez wspólnika.

Mając powyższe na uwadze, przychód z tego tytułu (wynagrodzenie wypłacone wspólnikowi lub postawione mu do dyspozycji) powinien zostać zakwalifikowany jako przychody z innych źródeł, o których stanowi art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przychód  taki powinien zostać zgłoszony do opodatkowania w zeznaniu rocznym składanym do końca kwietnia roku następnego i wówczas również w tym terminie (do końca kwietnia roku następnego) podatek powinien być zapłacony. Jeśli podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej będzie to formularz PIT-37. Dochód ten połączy się z dochodami z innych źródeł opodatkowanych według skali podatkowej, a więc będzie opodatkowany według stawki 18% lub 30%, zależnie od kwoty dochodu.

Przepisy nie nakładają na spółkę obowiązków płatnika podatku od takiego dochodu, a zatem spółka nie odprowadza zaliczki. Jedynie zgodnie z art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych m.in. osoby prawne, które dokonują wypłaty należności lub świadczeń, o których mowa w art. 20 ust. 1, z wyjątkiem dochodów (przychodów) wymienionych w art. 21 (a więc również powyższego) są obowiązane sporządzić informację według ustalonego wzoru o wysokości przychodów i w terminie do końca lutego następnego roku podatkowego przekazać podatnikowi oraz urzędowi skarbowemu, którym kieruje naczelnik urzędu skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania podatnika. 


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika