Podatek od nieruchomości związanych z działalności

Pytanie:

"Prowadzę firmę (w formie jednoosobowej działalności gospodarczej) polegającą na wydobyciu kopalin. Z końcem roku 2008 kończy się koncesja na wydobycie. Ostatnie lata były bardzo słabe w sprzedaży kopaliny co doprowadziło do konieczności zamknięcia zakładu i likwidacji firmy. Mimo to, jestem zobowiązany do przeprowadzenia rekultywacji zakładu górniczego (do 5 lat od zakończenia eksploatacji). Czy po likwidacji firmy jestem zobowiązany do płacenia podatku od nieruchomości związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (zakładu górniczego który muszę zrekultywować)?"

Odpowiedź prawnika: Podatek od nieruchomości związanych z działalności

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, podatek od nieruchomości od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków może być ponad dwukrotnie wyższy niż podatek od nieruchomości od gruntów pozostałych.

Jak stanowi art. 1a ust. 1 pkt 3 wskazanej wyżej ustawy, użyte w ustawie określenie grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej oznacza grunty będące w posiadaniu przedsiębiorcy lub innego podmiotu prowadzącego działalność gospodarczą, z wyjątkiem budynków mieszkalnych oraz gruntów związanych z tymi budynkami, a także gruntów, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 lit. b, chyba że przedmiot opodatkowania nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia tej działalności ze względów technicznych.

Zatem, jeśli na skutek likwidacji przedsiębiorstwa grunty przestają być w posiadaniu przedsiębiorcy, podatek od nich powinien być płacony, jak od gruntów pozostałych. Nie powinna wpłynąć na to konieczność rekultywacji gruntów, która będzie dokonywana po likwidacji firmy, przez osobę fizyczną.


Piotr Geliński

Doradca podatkowy

Doradca podatkowy nr 10841; magister prawa (absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego).

Od 2002 r. zdobywał doświadczenie jako współpracownik znanych kancelarii prawnych i kancelarii doradztwa podatkowego. Od 2008 r. wykonuje zawód doradcy podatkowego obecnie w formie spółki doradztwa podatkowego;

Specjalizuje się w: udzielaniu porad, opinii i wyjaśnień z zakresu obowiązków podatkowych; analizie obciążeń podatkowych i ich optymalizacji, planowaniu podatkowym; ocenie umów pod względem wynikających z nich obowiązków podatkowych; doradztwie w sporach z organami podatkowymi, podczas kontroli podatkowej i skarbowej oraz w postępowaniach z zakresu zobowiązań podatkowych, w tym także w postępowaniach sądowoadministracyjnych.

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika