Praca nakładcza a ubezpieczenie społeczne

Pytanie:

"Bardzo proszę o odpowiedź, czy jeśli prowadzę działalność gospodarczą i podpiszę umowę o pracę na kwotę 50 zł jako wykonywanie pracy nakładczej, to będę musiała płacić cały ZUS od działalności."

Odpowiedź prawnika: Praca nakładcza a ubezpieczenie społeczne

Niemożność dokonania wyboru tytułu ubezpieczenia społecznego (jeżeli podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność), dotyczyć będzie osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osób z nimi współpracujących (a nie osób wykonujących pracę nakładczą). Zgodnie  bowiem z przepisem, który wejdzie w życie 1 listopada 2005 r. osoby takie, jeżeli  prowadzą jednocześnie pozarolniczą działalność na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych,  a zarazem z tytułu wykonywania umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, oraz z tytułu  współpracy przy wykonywaniu tych umów, podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest niższa od obowiązującej tę osobę najniższej podstawy wymiaru składek dla osób prowadzących pozarolniczą działalność.

Natomiast osoba spełniająca warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu pracy nakładczej i działalności gospodarczej, jest objęta obowiązkowo ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęta ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów lub zmienić tytuł ubezpieczeń. Dotyczy to oprócz wyżej wymienionych tytułów także ubezpieczenia z tytułu bycia posłem i senatorem pobierającym uposażenie oraz posłem do Parlamentu Europejskiego wybranym oraz duchownych. Z tym, że duchowni spełniający warunki do objęcia obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej podlegają ubezpieczeniom z tytułu tej działalności. Dotyczy to także osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia oraz osób z nimi współpracujących, pod warunkiem jednak, że nie prowadza jednocześnie działalności.

 


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika