Rolnik ryczałtowy

Pytanie:

"Jestem rolnikiem (tzw. ryczałtowym). Prowadzę szkółkę drzew i krzewów ozdobnych. Działalność ta nie podlega ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, więc nie płacę z tego tytułu podatku. Dotychczas sprzedając drzewka zdarzało mi się, że kupujący (podatnik VAT) wystawiał dla mnie fakturę VAT RR. Czy jako sprzedawca (działając nadal jako rolnik) mogę wystawiać również zwykłe rachunki dla kupującego ode mnie drzewka (w tym również gdy jest to podatnik VAT, któremu nie zależy na odliczeniu 3% podatku VAT)? Czy takie rachunki muszę jakoś ewidencjonować lub się z nich rozliczać?"

Odpowiedź prawnika: Rolnik ryczałtowy

Regulacje ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące rolników ryczałtowych są szczególne i w zasadzie całkowicie odmienne od zasad dotyczących „zwykłego” obrotu gospodarczego.

Rolnik ryczałtowy korzysta ze specjalnego statusu prawnego, dzięki któremu otrzymuje zwrot podatku VAT, będąc samemu z niego zwolnionym. Skutkiem tego – z przyczyn finansowych – rolnik ryczałtowy jest bardziej zainteresowany sprzedażą (dostawą) towarów rolnych na rzecz podatników czynnych VAT, którzy wystawiają na niego faktury VAT RR z doliczonym podatkiem VAT, a który to podatek sam wystawca faktury VAT RR może odliczyć. Rolnik ryczałtowy korzysta ponadto z dodatkowych „przywilejów” – nie prowadzi ewidencji dostaw i nabyć towarów, nie zgłasza się do urzędu skarbowego na potrzeby ustawy o VAT i nie składa deklaracji VAT.

Jednakże z drugiej strony oznacza to także, iż rolnik ryczałtowy w zasadzie nie ma żadnych uprawnień w zakresie wystawiania dokumentów na rzecz nabywców towarów (poza oświadczeniem o zwolnieniu z VAT). Jako że ustawodawca użył zwrotu, iż nabywca towarów od rolnika ryczałtowego „wystawia fakturę” a nie „może wystawić”, oznacza to brak wyboru – tzn. jeśli kupujący jest podatnikiem podatku VAT, wówczas faktura VAT RR winna być wystawiona. Natomiast sprzedaż towarów przez rolnika ryczałtowego na rzecz osoby/podmiotu nie będącego podatnikiem podatku do towarów i usług może być udokumentowana w inny sposób (np. umowę sprzedaży), lecz – w świetle tak brzmiących przepisów podatkowych – nie poprzez wystawienie rachunku przez rolnika ryczałtowego. Aczkolwiek odpowiedzi w tym zakresie nie można wyczytać wprost z przepisów. Rolnik ryczałtowy nie prowadzi ewidencji sprzedaży na potrzeby podatku VAT.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika