Odpowiedź prawnika: Pozwolenie na budowę a zwrot VAT
Ustawa o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym pozostawia podatnikom pewną swobodę, jeśli chodzi o terminy składania wniosków. Jednakże osoby, które zakończyły inwestycje przed 1 stycznia 2006 r. o zwrot VAT muszą wystąpić do 30 czerwca 2006 r.
Ubiegający się o zwrot części wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych (zwrot VAT), oprócz faktur, musi zgromadzić inne dokumenty potwierdzające spełnienie warunków zwrotu. Będą to przede wszystkim pozwolenia na budowę oraz dokumenty potwierdzające prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane i tytuł prawny do mieszkania lub domu, jeśli zwrot mają uzasadniać wydatki na remont.

Tytułem potwierdzającym prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane jest na pewno własność nieruchomości.
Odnośnie natomiast pozwolenia na budowę, zgodnie z art. 4 ust. 2 pkt 2 ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym prawo do zwrotu przysługuje, pod warunkiem że osoba fizyczna posiada pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. - Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.
Powyższy przepis jest tylko pozornie jasny. W szczególności nie przesądza o fakcie, w którym momencie konieczne jest posiadanie pozwolenia na budowę przez osobę fizyczną. Z treści przepisu można nawet wywnioskować, że jest ono konieczne w momencie składania wniosku o zwrot, a nie w momencie nabywania materiałów, chociaż ograny podatkowe prawdopodobnie będą podchodziły restrykcyjnie do spełniania warunków skorzystania ze zwrotu i mogą twierdzić, że pozwolenie było konieczne już w momencie nabywania materiałów. Pozwolenie na budowę to decyzja administracyjna zezwalająca na rozpoczęcie i prowadzenie budowy lub wykonywanie robót budowlanych innych niż budowa obiektu budowlanego.
Dla prawa do zwrotu może być też istotne to, że zgodnie z ustawą - Prawo budowlane pozwolenia wymaga budowa domu mieszkalnego, a także nadbudowa, rozbudowa lub adaptacja na cele mieszkalne pomieszczeń niemieszkalnych. Nie potrzeba pozwolenia na przeprowadzenie remontu. Jeżeli charakter materiałów wskazuje, iż na prace z ich wykorzystaniem nie było konieczne pozwolenie na budowę, można stać przy stanowisku, że były to prace remontowe, na które zgodnie z ustawą o zwrocie wymagany jest tylko tytuł prawny (np. własność), a nie jest potrzebne pozwolenie na budowę. W tym przypadku trzeba dysponować prawem do dysponowania nieruchomością na cele budowlane, czyli tytułem prawnym wynikającym z prawa własności, użytkowania wieczystego, zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego, przewidującego uprawnienia do wykonywania robót budowlanych.
