Odpowiedź prawnika: Pracownik zatrudniony przez polski oddział
Osoby, które otrzymują z zagranicy należności np. z umów o pracę wykonywanych w Polsce na rzecz zagranicznego pracodawcy, płacą podatek dochodowy od osób fizycznych w Polsce, gdyż regułą wynikającą z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania jest to, że wynagrodzenia za pracę, pensje, płace i inne wynagrodzenia za pracę najemną czy z tytułu zatrudnienia mogą być opodatkowane tylko w państwie, w którym otrzymujący je ma miejsce zamieszkania.
W przypadku osób zatrudnionych np. na podstawie umowy o pracę różnica jest taka, że jeśli podatnik pracuje dla przedsiębiorcy polskiego, w trakcie roku podatkowego nie rozlicza się sam - zaliczkę na podatek dochodowy pobiera i odprowadza pracodawca jako płatnik. Jeżeli natomiast pracuje na rzecz zagranicznego przedsiębiorcy - pracownik z należności otrzymanych od zagranicznego pracodawcy musi w trakcie roku podatkowego rozliczać się sam (art. 44 ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; w terminie do 20 dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni trzeba złożyć w urzędzie skarbowym właściwym według miejsca zamieszkania deklarację na PIT-53).

Oczywiście, jeżeli zagraniczny przedsiębiorca posiada założony zgodnie z polskimi przepisami oddział w Polsce, kwestia zatrudnienia pracownika przez zagranicznego pracodawcę, bądź przez oddział powinna zależeć od tego, czy pracownik będzie wykonywał pracę na rzecz zagranicznego przedsiębiorcy, czy na rzecz polskiego oddziału. Jeżeli wykonuje pracę na rzecz polskiego oddziału, pracodawcą jest polski oddział i to on powinien dokonywać rozliczeń dla celów podatkowych za zatrudnionych pracowników (jest m.in. płatnikiem zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych; płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne). Jest to istotne, gdyż jako płatnik oddział taki ponosi odpowiedzialność za zaliczki i składki, natomiast zatrudnienie pracowników bezpośrednio przez zagraniczny podmiot, a nie przez jego odział może być traktowane przez organy podatkowe jako próba uchylenia się od odpowiedzialności płatnika. Nie modyfikują tych zasad wewnętrzne reguły obowiązujące u zagranicznego pracodawcy, np. że umowę o pracę musi podpisać szef HR.
