Prawomocność wyroku

Pytanie:

"W dniu wczorajszym został wydany przez sąd rejonowy satysfakcjonujący mnie wyrok w sprawie o alimenty. Czy wniesienie przez jedną ze stron wniosku o pisemne uzasadnienie wyroku odciągnie w czasie jego uprawomocnienie? Czy ewentualne prawo do wniesienia odwołania do sądu okręgowego będzie miała tylko stron strona, która wniosła o uzasadnienie wyroku czy obie strony? Jakie są terminy do wniesienia o pisemne uzasadnienie wyroku i ewentualne odwołanie się do sądu okręgowego?"

Odpowiedź prawnika: Prawomocność wyroku

Strona zapadłego w postępowaniu sądowym wyroku ma prawo skierowania do sądu wniosku o uzasadnienie wyroku. Złożenie takiego wniosku oddala w czasie termin uprawomocnienia orzeczenia i zasadniczo także wniesienia środka odwoławczego od wyroku. Sąd sporządza uzasadnienie na żądanie strony zgłoszone w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji wyroku (art. 328 § 1 kpc). Samo uzasadnienie sąd sporządza w terminie dwutygodniowym od dnia złożenia wniosku o sporządzenie uzasadnienia. W sprawie zawiłej, w razie niemożności sporządzenia uzasadnienia w terminie, prezes sądu może przedłużyć ten termin na czas oznaczony, nie dłuższy niż trzydzieści dni (art. 329 kpc).

Jeśli strona wniesie o uzasadnienie wyroku, prawo do złożenia apelacji będzie jej przysługiwać w terminie dwóch tygodni od dnia doręczenia jej odpisu wyroku wraz z uzasadnieniem (faktycznie termin do zaskarżenia orzeczenia znacznie się przedłuży - tydzień od dnia ogłoszenia + dwa tygodnie na sporządzenie uzasadnienia + dwa tygodnie od dnia doręczenia odpisu orzeczenia wraz z uzasadnieniem).

Jeśli jednak strona nie żądała uzasadnienia wyroku w terminie tygodniowym od dnia ogłoszenia sentencji, termin na wniesienie apelacji biegnie od dnia, w którym upłynął termin do żądania uzasadnienia (faktycznie będzie to więc tydzień od dnia ogłoszenia wyroku + dwa tygodnie na wniesienie apelacji = trzy tygodnie od dnia ogłoszenia wyroku).

Z powyższego wynika więc, iż termin do wniesienia apelacji biegnie odmiennie dla tej strony, która żądała uzasadnienia (jest on znacznie dłuższy) niż dla tej strony, która uzasadnienia nie żądała (jest on krótszy). Jeśli w związku z tym, strona przeciwna złoży wniosek o uzasadnienie orzeczenia, dla niej termin na wniesienie apelacji będzie dłuższy (będzie to dwa tygodnie od dnia doręczenia wyroku wraz z uzasadnieniem); dla Pana jednak termin ten będzie wynosił dwa tygodnie od dnia upływu terminu do złożenia wniosku o uzasadnienie ( tydzień + dwa tygodnie = łącznie trzy tygodnie od dnia ogłoszenia sentencji wyroku). Prawo do zaskarżenia wyroku będą miały więc obie strony - inne będą jedynie terminy do wniesienia apelacji (art. 369 kpc).

Prosimy także pamiętać, iż wyrokowi zasądzającemu alimenty, sąd nadaje rygor natychmiastowej wykonalności z urzędu (art. 333 § 1 pkt 1 kpc). Wyrok taki podlega więc wykonaniu nawet mimo tego, iż nie jest prawomocny i opatrzony klauzula wykonalności.


Grzegorz Pawelec

Adwokat

Wpisany na listę adwokatów Krakowskiej Izby Adwokackiej.


Przez wiele lat szef redakcji serwisu e-prawnik.pl, aktualnie prowadzi własną Kancelarię Adwokacką w Krakowie, w ramach której świadczy pomoc prawną na rzecz przedsiębiorców.


Specjalizuje się w szeroko pojętej cywilistyce oraz prawie nowych technologii (e-commerce, prawo internetu). Reprezentuje także klientów indywidualnych w sprawach ubezpieczeniowych i karnych.


Autor licznych artykułów o tematyce prawniczej, publikowanych nie tylko na stronach serwisu e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika