Przesłanki warunkowego przedterminowego zwolnienia

Pytanie:

"Jak można uniknąć "odsiadki" jeżeli sąd ogłosi wyrok powyżej 2 lat dla skazanego po raz pierwszy? Wiem, że wyrok do dwóch lat można zawiesić ale czasami sądy dają złośliwie np. 2 lata i 2 miesiące. Ile z takiego wyroku trzeba odsiedzieć by starać się o przedterminowe zwolnienie?"

Odpowiedź prawnika: Przesłanki warunkowego przedterminowego zwolnienia

Faktycznie zgodnie z artykułem 69 kodeksu karnego sąd może warunkowo zawiesić wykonanie orzeczonej kary pozbawienia wolności nie przekraczającej 2 lat, kary ograniczenia wolności lub grzywny orzeczonej jako kara samoistna, jeżeli jest to wystarczające dla osiągnięcia wobec sprawcy celów kary, a w szczególności zapobieżenia powrotowi do przestępstwa.

Zawieszając wykonanie kary, sąd bierze pod uwagę przede wszystkim postawę sprawcy, jego właściwości i warunki osobiste, dotychczasowy sposób życia oraz zachowanie się po popełnieniu przestępstwa.Jak jednak wynika wprost z zacytowanego powyżej przepisu nawet w przypadku spełnienia wszystkich powyższych przesłanek są nie ma obowiązku zawiesić wykonania kary, zależy to swobodnej decyzji sądu.

Skazanego na karę pozbawienia wolności sąd może warunkowo zwolnić z odbycia reszty kary tylko wówczas, gdy jego postawa, właściwości i warunki osobiste, sposób życia przed popełnieniem przestępstwa, okoliczności jego popełnienia oraz zachowanie po popełnieniu przestępstwa i w czasie odbywania kary uzasadniają przekonanie, iż skazany po zwolnieniu będzie przestrzegał porządku prawnego, w szczególności nie popełni ponownie przestępstwa.

Skazanego można warunkowo zwolnić po odbyciu przez niego co najmniej połowy kary, jednak nie wcześniej niż po 6 miesiącach. W tym konkretnym przypadku, przy wymierzonej karze 2 lat i 2 miesięcy pozbawienia wolności o warunkowe przedterminowe zwolnienie może się skazany ubiegać, po odbyciu 13 miesięcy pozbawienia wolności.

W razie warunkowego zwolnienia czas pozostały (13 miesięcy) do odbycia kary stanowi okres próby, który jednak nie może być krótszy niż 2 lata.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

    Nie dodano jeszcze żadnego komentarza. Bądź pierwszy!!

Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika