Odpowiedź prawnika: Renta socjalna a świadczenie pracy
Stopień niepełnosprawności może być jak najbardziej orzeczony w przypadku pobierania renty socjalnej. Renta socjalna nie może być łączona z rentą z tytułu niezdolności do pracy,a nie ze stopniem niepełnosprawności. Poza tym renta socjalna przysluguje osobie pełnoletniej całkowicie niezdolnej do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu i po spełnieniu dodatkowych przesłanek.
Prawo do renty socjalnej zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego. Może to być zarówno umowa zlecenia, umowa o pracę lub prowadzenie działalności gospodarczej. Podczas zawieszenia działalności gospodarczej nie jest osiągany przychód, lecz jednocześnie istnieje obowiązek składkowy a zatem zawieszenie działalności nie wydaje się wystarczające.

Za przychód, w przypadku prowadzenia działalności pozarolniczej uważa się przychód stanowiący zadeklarowaną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenia społeczne w rozumieniu ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych.
Prawo do renty socjalnej zawiesza się za miesiąc, w którym zostały osiągnięte przychody, w łącznej kwocie wyższej niż 30 % przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ostatnio ogłoszonego przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego do celów emerytalnych. Osoba pobierająca rentę socjalną lub jej przedstawiciel ustawowy są obowiązani niezwłocznie powiadomić organ wypłacający rentę socjalną o osiąganiu przychodu w kwocie powodującej zawieszenie prawa do renty socjalnej. Powiadomienie następuje w formie pisemnego oświadczenia. W przypadku gdy składki na ubezpieczenia społeczne są odprowadzane przez płatnika składek, osoba pobierająca rentę socjalną jest obowiązana do przedstawienia zaświadczenia określającego kwotę przychodu.
W odniesieniu do uprawnień osoby niepełnosprawnej prosimy o zapoznanie się z treścią artykułu pod tytułem: Szczególne uprawnienia zatrudnionych osób niepełnosprawnych
