Odpowiedź prawnika: Rolnik ryczałtowy
Regulacje ustawy o podatku od towarów i usług dotyczące rolników ryczałtowych są szczególne i w zasadzie całkowicie odmienne od zasad dotyczących „zwykłego” obrotu gospodarczego.
Rolnik ryczałtowy korzysta ze specjalnego statusu prawnego, dzięki któremu otrzymuje zwrot podatku VAT, będąc samemu z niego zwolnionym. Skutkiem tego - z przyczyn finansowych - rolnik ryczałtowy jest bardziej zainteresowany sprzedażą (dostawą) towarów rolnych na rzecz podatników czynnych VAT, którzy wystawiają na niego faktury VAT RR z doliczonym podatkiem VAT, a który to podatek sam wystawca faktury VAT RR może odliczyć. Rolnik ryczałtowy korzysta ponadto z dodatkowych „przywilejów” - nie prowadzi ewidencji dostaw i nabyć towarów, nie zgłasza się do urzędu skarbowego na potrzeby ustawy o VAT i nie składa deklaracji VAT.

Jednakże z drugiej strony oznacza to także, iż rolnik ryczałtowy w zasadzie nie ma żadnych uprawnień w zakresie wystawiania dokumentów na rzecz nabywców towarów (poza oświadczeniem o zwolnieniu z VAT). Jako że ustawodawca użył zwrotu, iż nabywca towarów od rolnika ryczałtowego „wystawia fakturę” a nie „może wystawić”, oznacza to brak wyboru - tzn. jeśli kupujący jest podatnikiem podatku VAT, wówczas faktura VAT RR winna być wystawiona. Natomiast sprzedaż towarów przez rolnika ryczałtowego na rzecz osoby/podmiotu nie będącego podatnikiem podatku do towarów i usług może być udokumentowana w inny sposób (np. umowę sprzedaży), lecz - w świetle tak brzmiących przepisów podatkowych - nie poprzez wystawienie rachunku przez rolnika ryczałtowego. Aczkolwiek odpowiedzi w tym zakresie nie można wyczytać wprost z przepisów. Rolnik ryczałtowy nie prowadzi ewidencji sprzedaży na potrzeby podatku VAT.
