Odpowiedź prawnika: Roszczenie o zwrot zadatku
Zgodnie z art. 394 par. 1 kodeksu cywilnego w braku odmiennego zastrzeżenia czy zwyczaju w razie wręczenia zadatku, strona może odstąpić od umowy bez wyznaczania dodatkowego terminu, w razie niewykonania zobowiązania. Przy umowie przedwstępnej zobowiązaniem jest zawarcie umowy przyrzeczonej, i tylko w razie nie spełnienia tego obowiązku (tj. gdy jedna ze stron umowy odmówiła by zawarcia umowy zgodnie z treścią umowy przyrzeczonej) można by od takiej umowy odstąpić.
W przypadku gdy Pana oświadczenie woli (składające się na zawartą umowę przedwstępną) obarczone było wadą (błędem), to może Pan w terminie rocznym od odkrycia własnego błędu uchylić się od skutków swojego oświadczenia woli (a nie odstąpi ć od umowy).
O błędzie można mówić tylko jeśli są spełnione przesłanki określone w art. 84 kodeksu cywilnego: błąd musi dotyczyć treści czynności prawnej (tu dotyczy przedmiotu umowy, a konkretnie charakteru tego przedmiotu - przeznaczenia nieruchomości), musiał zostać wywołany przez drugą stronę umowy, albo musiała ona o nim wiedzieć, bądź przynajmniej móc go zauważyć (w tej sytuacji, jeśli druga strona wiedziała, iż chce Pan nabyć działkę budowlaną, a nie poinformowała Pana, iż jej działka nie ma takiego charakteru, to musiała co najmniej wiedzieć o Pana błędzie). Błąd taki musi być istotny, tzn. można się na niego powoływać się tylko jeśli uzasadnia przypuszczenie, że gdyby składający oświadczenie woli nie działał pod wpływem błędu i oceniał sprawę rozsądnie, nie złożyłby oświadczenia tej treści.Co do szczegółów proszę zapozna