Rozdzielność majątkowa przed rozwodem

Pytanie:

"Planujemy rozwód z moją obecną żoną - za porozumieniem stron. Proces ten oczywiście potrwa. Czy istnieje możliwość zawarcia umowy rozdzielności majątkowej - potrzebuję pilnie kupić mieszkanie, a ulgi podatkowe na kredyt mieszkaniowy są udzielane tylko do końca tego roku?"

Odpowiedź prawnika: Rozdzielność majątkowa przed rozwodem

Prawomocny wyrok rozwodowy powoduje ten skutek w majątku byłych małżonków, że znosi wspólność majątkową małżeńską. Z dniem prawomocności wyroku rozwodowego ustaje zatem współwłasność łączna. Oczywiście małżonkowie do czasu prawomocności wyroku rozwodowego mogą zawrzeć umowę majątkową małżeńską mocą, której dojdzie do ustanowienia rozdzielności majątkowej jeszcze przed orzeczeniem sądu. Umowa taka musi być zawarta w formie aktu notarialnego (taksa notarialna wynosi 488 zł z podatkiem VAT plus podatek od czynności cywilnoprawnej w wysokości 38 zł). Jest to z pewnością najszybszy i bezproblemowy sposób ustanowienia rozdzielności majątkowej między małżonkami. Umowa ta potocznie jest zwana intercyzą i może być zawarta nie tylko przed zawarciem związku małżeńskiego, ale również w czasie jego trwania.

Można również wystąpić do sądu z powództwem o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej między małżonkami. Jest ono dopuszczalne do czasu uprawomocnienia się wyroku rozwodowego mocą, którego taka wspólność ustaje. Od pozwu w sprawie o ustanowienie przez sąd rozdzielności majątkowej pobiera się opłatę stałą w kwocie 200 złotych.


Zespół prawników
e-prawnik.pl

Skomentuj artykuł - Twoje zdanie jest ważne

Czy uważasz, że artykuł zawiera wszystkie istotne informacje? Czy jest coś, co powinniśmy uzupełnić? A może masz własne doświadczenia związane z tematem artykułu?


Masz inne pytanie do prawnika?

 

Komentarze

  • Wladyslawa 2013-02-11 12:25:57

    moj syn z synowa wspolnie zaciagneli dlug w banku. W miedzyczasie postanowili o rozwodzie i wowczas to synowa wymogla na synu podpisanie notarialnej rozdzielczosci majatkowej. Po paru dniach zmuszono syna do zaciagniecia kredytu w banku i splacenia wczesniej zaciagnietych zobowiazan w banku. Uprzednie kredyty zostaly uregolowane, ale nowy dlug, wynikajacy z tych kredytow ciazy dzisiaj na moim synu. PO 2 m-cach synowa zlozyla wniosek o rozwod, majac juz czyste konto. Czy istnieje jakas mozliwosc na odkrecenie powyzszego, nadmieniam ze syn do konca liczyl na ulozenie sie sprawy miedzy nimi i w efekcie zostal teraz sam z dlugiem zaciagnietm wspolnie przez obojga.


Potrzebujesz pomocy prawnej?

Zapytaj prawnika