Odpowiedź prawnika: Skierowanie do domu pomocy społecznej
Kwestie związane z wyborem DPS są regulowane ustawą o pomocy społecznej. Zgodnie z art. 54 tej ustawy, osobę, wymagającej całodobowej opieki z powodu wieku, choroby lub niepełnosprawności, niemogącej samodzielnie funkcjonować w codziennym życiu, której nie można zapewnić niezbędnej pomocy w formie usług opiekuńczy, kieruje się do domu pomocy społecznej odpowiedniego typu, zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, chyba że okoliczności sprawy wskazują inaczej, po uzyskaniu zgody tej osoby lub jej przedstawiciela ustawowego na umieszczenie w domu pomocy społecznej. W przypadku gdy przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej danego typu zlokalizowanym najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej wynosi ponad 3 miesiące, osobę, tą kieruje się na jej wniosek do domu pomocy społecznej tego samego typu zlokalizowanego jak najbliżej miejsca zamieszkania osoby kierowanej, w którym przewidywany termin oczekiwania na umieszczenie jest krótszy niż 3 miesiące. Zgodnie z art. 59 ust. 3 w razie niemożności umieszczenia w domu pomocy społecznej z powodu braku wolnych miejsc, powiadamia się osobę o wpisaniu na listę oczekujących oraz o przewidywanym terminie oczekiwania na umieszczenie w domu pomocy społecznej.

W związku z powyższymi przepisami nie do końca jest dla nas jasne, dlaczego zdaniem Państwa wnioskujący ma obowiązkowo, pod rygorem umorzenia sprawy wskazać konkretny DPS, w którym ma być on umieszczony. Przepisy wyraźnie bowiem stanowią, że ma być to DPS najbliższy miejscu zamieszkania, chyba ze okoliczności sprawy wskazują inaczej. Dopiero, gdy na ten DPS trzeba czekać dłużej niż 3 miesiące, wnioskodawca może złożyć wniosek o umieszczenie go w innym DPS (przepisy prawa znów wskazują w którym). Jeżeli taki wniosek nie zostanie złożony, wnioskodawcę należy wpisać na listę oczekujących, a nie umarzać postępowanie. Z powyższych przepisów wynika również, naszym zdaniem, że zgoda na umieszczenie w DPS jest ogólną zgodą na umieszczenie w takim typie placówki. W opisywanej sprawie, skoro wnioskodawca jest bezdomny, mogą zaistnieć kłopoty z ustaleniem miejsca zamieszkania wnioskodawcy. Miejsce zamieszkania danej osoby to miejsce, w którym osoba ta przebywa z zamiarem stałego pobytu. Jeżeli takiego miejsca nie można ustalić, to naszym zdaniem, cytowane powyżej przepisy dają, ze względu na szczególne okoliczności uprawnienie do skierowania wnioskodawcy do DPS ustalonego przez organ wydający decyzję. Oczywiście, w takim kontekście, wskazanie konkretnego DPS przez wnioskodawcę może ułatwić uzasadnienie takiej decyzji. Naszym zdaniem jednak i w tym przypadku brak wskazania konkretnego DPS nie powoduje, że postępowanie się umarza.
Zgodnie z kpa, W toku postępowania strony oraz ich przedstawiciele i pełnomocnicy mają obowiązek zawiadomić organ administracji publicznej o każdej zmianie swego adresu. Ponieważ najprawdopodobniej sprawa jest specyficzna, a zgodnie z art. 100 ustawy o pomocy społecznej w postępowaniu w sprawie świadczeń z pomocy społecznej należy kierować się przede wszystkim dobrem osób korzystających z pomocy społecznej, a Państwo posiadacie informację, że wnioskodawca się wyprowadził, posiadacie Państwo telefon kontaktowy, jak najbardziej można się z nim skontaktować (choćby po to, by podał nowy adres).
