Sprzedaż amortyzowanego samochodu

Pytanie:

W styczniu 2007 r. zakupiłam samochód na jednoosobowa firmę. Wciągnęłam go do ewidencji środków trwałych. Kwotę 51.000 zł podzieliłam na 60 (5 lat amortyzacji) i co miesiąc odliczam jako koszty uzyskania wyliczoną sumę (\"ratę\" amortyzacyjną).Obecnie chce sprzedać ten samochód. Jak wyliczyć kwotę, którą muszę odprowadzić do Urzędu Skarbowego (ze sprzedaży tego samochodu). Prowadzę książkę podatkową. Nie jestem na tzw. podatku liniowym. Jak wyliczyć kwotę, którą muszę odprowadzić do Urzędu Skarbowego?

Masz inne pytanie do prawnika?

10.9.2010

Zespółe-prawnik.pl

Zespół
e-prawnik.pl

Odpowiedź prawnika: Sprzedaż amortyzowanego samochodu

Konsekwencją wykorzystywania samochodu  dla celów działalności gospodarczej jest rozliczanie go w koszty jak środka trwałego, czyli z wykorzystaniem odpisów amortyzacyjnych. Jeśli nastąpi sprzedaż środka trwałego, to podatnik musi ustalić przychód z takiej sprzedaży oraz po dodaniu go do dochodów uzyskiwanych bezpośrednio z prowadzonej działalności zapłacić od niego podatek dochodowy.

Przychodem do opodatkowania w przypadku sprzedaży nie w pełni zamortyzowanego samochodu nie będzie jednak cała kwota uzyskana ze sprzedaży pojazdu. Podatnik ma prawo obniżyć przychód przed opodatkowaniem o koszty jego uzyskania. W przypadku amortyzowanego środka trwałego kosztem uzyskania przychodu jest jego zaktualizowana wartość, którą ustala się przez porównanie wartości początkowej, czyli podstawy, na jakiej podatnik dokonywał amortyzacji, z sumą odpisów amortyzacyjnych, które dokonał przez cały czas amortyzowania.

Porady prawne

Zatem od wartości początkowej (np. 51.000 zł) należy odjąć sumę wszystkich dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Ta kwota będzie kosztem, który pomniejszy cenę sprzedaży uzyskaną przez podatnika. W ten sposób podatnik wyliczy faktyczny dochód (albo stratę) ze sprzedaży samochodu.

Porady prawne

Potrzebujesz porady prawnej?

Zapytaj prawnika:

Dodaj załącznikDodaj załącznik

Oświadczenia i zgody RODO:


Porady prawne