Odpowiedź prawnika: Sprzedaż amortyzowanego samochodu
Konsekwencją wykorzystywania samochodu dla celów działalności gospodarczej jest rozliczanie go w koszty jak środka trwałego, czyli z wykorzystaniem odpisów amortyzacyjnych. Jeśli nastąpi sprzedaż środka trwałego, to podatnik musi ustalić przychód z takiej sprzedaży oraz po dodaniu go do dochodów uzyskiwanych bezpośrednio z prowadzonej działalności zapłacić od niego podatek dochodowy.
Przychodem do opodatkowania w przypadku sprzedaży nie w pełni zamortyzowanego samochodu nie będzie jednak cała kwota uzyskana ze sprzedaży pojazdu. Podatnik ma prawo obniżyć przychód przed opodatkowaniem o koszty jego uzyskania. W przypadku amortyzowanego środka trwałego kosztem uzyskania przychodu jest jego zaktualizowana wartość, którą ustala się przez porównanie wartości początkowej, czyli podstawy, na jakiej podatnik dokonywał amortyzacji, z sumą odpisów amortyzacyjnych, które dokonał przez cały czas amortyzowania.

Zatem od wartości początkowej (np. 51.000 zł) należy odjąć sumę wszystkich dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Ta kwota będzie kosztem, który pomniejszy cenę sprzedaży uzyskaną przez podatnika. W ten sposób podatnik wyliczy faktyczny dochód (albo stratę) ze sprzedaży samochodu.
