Odpowiedź prawnika: Szkolenie okresowe pracowników
W celu udzielenia odpowiedzi na zadane pytanie należy odwołać się do dwóch aktów prawnych. Po pierwsze będzie to Kodeks pracy. Zgodnie z nim pracodawca jest obowiązany zaznajamiać pracowników z przepisami i zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczącymi wykonywanych przez nich prac. Zawarto tu także delegację do wydania odpowiedniego aktu wykonawczego:
Art. 2375. Minister właściwy do spraw pracy określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowe zasady szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, zakres tego szkolenia, wymagania dotyczące treści i realizacji programów szkolenia, sposób dokumentowania szkolenia oraz przypadki, w których pracodawcy lub pracownicy mogą być zwolnieni z określonych rodzajów szkolenia.

Na tej podstawie wydane zostało rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Stanowi ono, że:
§ 15. 1. Szkolenie okresowe pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych przeprowadza się w formie instruktażu, nie rzadziej niż raz na 3 lata, a na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne, nie rzadziej niż raz w roku.
2. Szkolenie okresowe osób wymienionych w § 14 ust. 2 pkt 1 i 3-5 powinno być przeprowadzane w formie kursu, seminarium lub samokształcenia kierowanego nie rzadziej niż raz na 5 lat, a w przypadku pracowników administracyjno-biurowych nie rzadziej niż raz na 6 lat.
3. Pracodawca ustala, po konsultacji z pracownikami lub ich przedstawicielami, częstotliwość i czas trwania szkolenia okresowego pracowników zatrudnionych na określonych stanowiskach, biorąc pod uwagę rodzaj i warunki wykonywania prac na tych stanowiskach.
4. Pierwsze szkolenie okresowe osób zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w § 14 ust. 2 pkt 1 przeprowadza się w okresie do 6 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach, natomiast osób zatrudnionych na stanowiskach wymienionych w § 14 ust. 2 pkt 2-5 - w okresie do 12 miesięcy od rozpoczęcia pracy na tych stanowiskach.
W zależności więc od rodzaju pracy, którą wykonuje pracownik, szkolenie powinno być przeprowadzana:
- raz na 3 lata – jako instruktaż - dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych,
- raz na rok - jako instruktaż - dla pracowników zatrudnionych na stanowiskach, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne,
- raz na 5 lat - dla pracowników wymienionych w pkt. 1 oraz 3-5,
- raz na 6 lat - dla pracowników administracyjno-biurowych.
Terminy te należy oczywiście liczyć od ostatnio przeprowadzonego - dnia 5.06.2007 r. - szkolenia.
